Կառավարության նիստում ասվել է, որ սոցիալական ծախսերի փոխհատուցումը տրամադրվելու է բացառապես էլեկտրոնային ստորագրությամբ ներկայացված եկամտային հայտարարագրի հիման վրա։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ասել է, որ իր կողմից զեկուցվող նախագծով նախատեսում է կառավարության որոշումը համապատասխանեցնել կատարված օրենսդրական փոփոխություններին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ոորոշմամբ սահմանվում է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման շրջանակում սոցիալական ծախսերի փոխհատուցման իրավունքը ծագում է, եթե ֆիզիկական անձն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացնում էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը»,- ասել է նախարարը։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ տարի կատարվել են օրենսդրական փոփոխություններ և էականորեն պարզեցվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը և նոր կարգավորմամբ հայտարարագիրը նախապես լրացվել է հարկային մարմնի կողմից՝ իր տրամադրության տակ եղած տվյալների հիման վրա, իսկ ֆիզիկական անձը կարող է այն խմբագրել։ Եթե փոփոխություններ չեն արվել, ապա վերջնաժամկետին այն համարվել է օրենքով սահմանված կարգով ներկայացված։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին 2024 թվականի հայտարարագրման արդյունքում քաղաքացիները ստացել են 6.2 մլրդ դրամի սոցիալական կրեդիտ։

На заседании правительства было заявлено, что возмещение социальных расходов будет осуществляться только на основании декларации о доходах, представленной с использованием электронной подписи.
Министр финансов Ваге Ованнисян отметил, что представленный им проект направлен на приведение решения правительства в соответствие с ранее принятыми законодательными изменениями, сообщает «Panorama.am ».
«Решением устанавливается, что в рамках декларирования доходов физических лиц право на компенсацию социальных расходов возникает в случае, если физическое лицо в установленном законодательством порядке представляет в налоговый орган годовой расчет подоходного налога, заверенный электронной подписью», — заявил министр.
Он напомнил, что в прошлом году были внесены законодательные изменения, в результате которых система декларирования доходов физических лиц была существенно упрощена. В соответствии с новой нормой декларация предварительно заполняется налоговым органом на основании имеющихся данных, а физическое лицо может внести изменения. Если корректировки не вносятся, по истечении установленного срока декларация считается представленной в порядке, установленном законом.
Премьер-министр Никол Пашинян также сообщил, что в 2025 году по итогам декларирования за 2024 год гражданам было возвращено 6,2 млрд драмов в виде социального кредита.