ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ Ջեյքոբ Հելբերգն Ադրբեջան կատարած այցից հետո X-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ TRIPP նախագիծն ընդմիշտ կփոխի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը։
«Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի պատմական այցն ամուր հիմք դրեց տարածաշրջանային կայունության և համատեղ տնտեսական աճի համար»,- գրել է նա։
Մինչ այդ Հելբերգն անդրադարձել է նաև Հայաստան կատարած այցին։
«Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հենց նոր ավարտեց իր պատմական ուղևորությունը՝ որպես Հայաստան այցելած առաջին ամերիկացի փոխնախագահ։ TRIPP նախագիծը նոր գլուխ կբացի Կովկասում։ Երևանից առաջին ուղիղ չվերթով դեպի Բաքու՝ Ադրբեջան»,- գրել էր նա։
Ավելի վաղ Փաշինյանն ասել է, որ «TRIPP Company»-ն՝ հայ-ամերիկյան համատեղ ձեռնարկությունը, կգրանցվի Հայաստանում և կստանա երկաթուղային, ճանապարհային, նավթային և գազային խողովակաշարերի, ինչպես նաև օպտիկամանրաթելային մալուխների անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացման իրավունք։

Заместитель госсекретаря США по вопросам экономического роста, энергетики и окружающей среды Джейкоб Хелберг после визита в Азербайджан написал в своем микроблоге X, что проект TRIPP «навсегда изменит регион Южного Кавказа».
«Исторический визит вице-президента Джей Ди Вэнса заложил прочную основу для региональной стабильности и совместного экономического роста», — написал он.
Ранее Хелберг также прокомментировал свой визит в Армению.
«Вице-президент Джей Ди Вэнс только что завершил свою историческую поездку в качестве первого американского вице-президента, посетившего Армению. Проект TRIPP откроет новую главу на Кавказе. Из Еревана — первым прямым рейсом в Баку, Азербайджан», — написал он.
Ранее Пашинян заявил, что «TRIPP Company» — армяно-американское совместное предприятие — будет зарегистрирована в Армении и получит право на развитие необходимой инфраструктуры железных дорог, автодорог, нефтяных и газовых трубопроводов, а также оптоволоконных кабелей.