Բելգիան շուտով հյուպատոսական ծառայություն կբացի Երևանում իր դեսպանատանը։ Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մագդը հյուպատոսական ծառայությունների մոտալուտ բացումը հիանալի նորություն է որակել, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախաձեռնությունը բխում է Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած բանաձևից, որով առաջարկվել էր ուժեղացնել Բելգիայի ներկայությունը Հայաստանում՝ հաշվի առնելով ինչպես մարդկանց, այնպես էլ երկու հասարակությունների միջև կապերի աճող կարևորությունը։
«Սա մի պայքար է, որը ես վարել եմ վերջին ամիսներին՝ դեսպանության բացմանը հասնելուց հետո։ Այս հարցը առաջնահերթ նշանակություն ուներ հայերի համար, որովհետև նրանք տեսնում են, որ Բելգիան երկարաժամկետ ներգրավվածություն է ցուցաբերում։ Սա կարևոր է նաև Բելգիայում ապրող հայկական սփյուռքի համար, որը խորապես կապված է իր հայրենիքի հետ։
Այս ներկայությունը ամրապնդում է մարդկային, ընտանեկան, տնտեսական և մշակութային կապերը երկու երկրների միջև։ Եվ, իհարկե, սա կարևոր է Հայաստանում գտնվող մեր քաղաքացիների համար, որոնք կունենան արդյունավետ աջակցություն՝ հասանելի ներկայություն մի պետության, որը դժվար պահին նրանց մենակ չի թողնում։
Սա կարևոր է նաև մեր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից։ Հայաստանը իր պատմության հանգուցային փուլում է՝ տարածաշրջանային խորը փոփոխությունների պայմաններում։ Այն ընտրել է Եվրոպային ավելի մոտենալու ուղին։ Բելգիան պետք է պատրաստ լինի այդ ընթացքին քաղաքականապես, տնտեսապես և մարդկայնորեն», – ասել է Միշել դը Մագդը:
Նա հավելել, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը հեռվից չի թելադրվում, այն կառուցվում է ներկայությամբ, երկխոսությամբ և հանձնառությամբ։
Նրա խոսքով՝ տեղում ներկայություն ունենալը նշանակում է իրավիճակն ավելի լավ հասկանալ, առավել ճշգրիտ գործել և արդյունավետ աջակցություն ցուցաբերել։ Բելգիացի քաղաքական գործիչը նաև շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պղևոյին՝ ցուցաբերած ուշադրության և նախաձեռնողական մոտեցման համար։
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը նշել է, որ այս որոշումը դարձել է կարևոր ձեռքբերում, որին հասել են Բելգիայի խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի հետ հետևողական աշխատանքի արդյունքում։
«Հայաստանում Բելգիայի դեսպանությունում հյուպատոսական բաժնի բացման կարևորության դրույթն ամրագրվել է դեռևս նախորդ տարի Բելգիայի խորհրդարանի կողմից միաձայն ընդունված բանաձևում։ Այս կարևոր քայլը առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի համատեքստում։ Մինչ դրա ավարտը ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան բելգիական և, միգուցե, Բենիլյուքսի այլ երկրների համար մուտքի արտոնագիր հայցել Բելգիայի դեսպանության միջոցով։ Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Բելգիայի խորհրդարանի անդամներին, արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պղևոյին և ԱԳՆ գործընկերներին այս կարևոր որոշման համար», – ասել է նա:

12 Февраль 2026 - 14:32 AMT
Бельгия в ближайшее время откроет консульскую службу при своем посольстве в Ереване. Депутат Палаты представителей Мишель де Магд назвал скорое открытие консульских услуг отличной новостью, сообщает «Арменпресс».
Инициатива вытекает из резолюции, принятой Палатой представителей Федерального парламента Бельгии, в которой предлагалось усилить присутствие Бельгии в Армении с учетом возрастающей значимости связей между людьми и двумя обществами.
«Это борьба, которую я вел в последние месяцы после достижения открытия посольства. Этот вопрос имел приоритетное значение для армян, поскольку они видят, что Бельгия демонстрирует долгосрочную вовлеченность. Это важно и для армянской диаспоры в Бельгии, которая глубоко связана со своей родиной.
Это присутствие укрепляет человеческие, семейные, экономические и культурные связи между двумя странами. И, конечно, это важно для наших граждан в Армении, которые получат эффективную поддержку — доступное присутствие государства, которое не оставит их одних в трудный момент.
Это также важно с точки зрения двусторонних отношений. Армения находится на переломном этапе своей истории в условиях глубоких региональных изменений. Она выбрала путь сближения с Европой. Бельгия должна быть готова к этому процессу политически, экономически и гуманитарно», — заявил Мишель де Магд.
Он добавил, что устойчивая мир в Южном Кавказе не навязывается издалека, а строится через присутствие, диалог и приверженность.
По его словам, присутствие на месте означает лучшее понимание ситуации, более точные действия и эффективную поддержку. Бельгийский политик также поблагодарил министра иностранных дел Бельгии Максима Прево за внимание и инициативный подход.
Посол Армении в Бельгии Тигран Балаян отметил, что это решение стало важным достижением, которого удалось добиться благодаря последовательной работе со всеми политическими силами, представленными в парламенте Бельгии.
«Положение о важности открытия консульского отдела при посольстве Бельгии в Армении было закреплено еще в прошлом году в резолюции, единогласно принятой парламентом Бельгии. Этот важный шаг имеет особое значение и в контексте процесса либерализации визового режима. До его завершения граждане Армении смогут обращаться за визами в Бельгию и, возможно, в другие страны Бенилюкса через посольство Бельгии. Мы выражаем благодарность членам парламента Бельгии, министру иностранных дел Максиму Прево и коллегам из МИД за это важное решение», — сказал он.