13 Փետրվար 2026 - 06:51 AMT
Փաշազադեն հրեական կազմակերպությունների հետ հանդիպմանը խոսել է Հայ եկեղեցու «ռևանշիստական միտումների» մասին
Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ, շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն Բաքվում, ընդունելով ԱՄՆ խոշորագույն հրեական կազմակերպությունների նախագահների համաժողովի նախագահ Բեթսի Բըրնս Քորնի գլխավորած պատվիրակությանը, խոսել է Հայ Առաքելական եկեղեցու «ռևանշիստական տրամադրությունների» մասին:
Ըստ նրա՝ դա չի համապատասխանում «կրոնական հանդուրժողականության և խաղաղ գոյակցության սկզբունքներին», գրում է Minval.az-ը:
Արցախում էթնիկ զտում իրականացրած և հայկական եկեղեցիներն ու մշակութային ժառանգությունը պղծող ու ոչնչացնող երկրի կրոնական ներկայացուցիչը խոսել է «միջկրոնական երկխոսության ադրբեջանական մոդելի մասին»:
Արցախի տարածքում ավելի քան 4000 հայկական հուշարձան կա, մոտ 500 եկեղեցի ու բերդ: Թանգարանային ցուցանմուշները տասնյակ հազարներով են՝ տեղահանման ժամանակ ոչինչ տեղափոխել չի ստացվել: Այժմ արցախյան բնակավայրերը հերթով հայտնվում են Բաքվի շինարարական բուլդոզերի տակ, հնագույն եկեղեցիները կամ աղվանացնում են, ջնջում քարակերտ արձանագրությունները, կամ քանդում:

Председатель Управления мусульман Кавказа, шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, обвинил Армянскую Апостольскую Церковь в «реваншистских настроениях» в ходе встречи в Баку с представителями крупнейших еврейских организаций США.
Аллахшукюр Пашазаде принял в Баку делегацию во главе с Бетси Бернс Корн, председателем Конференции президентов крупнейших американских еврейских организаций, и заявил о «реваншистских тенденциях» в Армянской Апостольской Церкви.
По его словам, это не соответствует «принципам религиозной терпимости и мирного сосуществования», сообщает «Minval.az ».
Религиозный представитель страны, обвиняемой в проведении этнических чисток в Арцахе и осквернении и уничтожении армянских церквей и культурного наследия, говорил об «азербайджанской модели межрелигиозного диалога».
На территории Арцаха насчитывается более 4000 армянских памятников, около 500 церквей и крепостей. Музейные экспонаты исчисляются десятками тысяч — во время вынужденного исхода ничего вывезти не удалось. В настоящее время населенные пункты Арцаха поочередно оказываются под строительными бульдозерами Баку, древние церкви либо представляются как албанские, с уничтожением надписей, либо разрушаются.