Ռուսաստանը կմասնակցի Հայաստանի տարածքից դեպի Թուրքիա և Ադրբեջան տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Խոսքը վերաբերում է Երասխ քաղաքի շրջանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին, ինչպես նաև Ախուրյան գյուղի շրջանում՝ Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող գծերին, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Օվերչուկը նշել է, որ համապատասխան որոշումը ընդունվել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների հիման վրա, որոնք նախատեսում են Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում։
Ռուսական կողմը պատրաստ է անցնել առարկայական բանակցությունների, որոնց ընթացքում սահմանվելու են նախագծի իրականացման տեխնիկական, ֆինանսական և այլ պարամետրերը՝ մոտ 1.6 կիլոմետր և 12.4 կիլոմետր երկարությամբ հատվածների վերականգնման համար։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այդ գծերի գործարկումը ապահովելու է Ռուսաստանի համար ուղիղ երկաթուղային կապ Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության, Թուրքիայի՝ Միջերկրական ծովի նավահանգիստներին ելքով, ինչպես նաև Իրանի՝ Պարսից ծոցի և Հնդկական օվկիանոսի նավահանգիստներին հասանելիությամբ։
Նախօրեին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պետք է մասնակցի TRIPP նախագծի իրականացմանը։ Նա հիշեցրել է Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչպես նաև այն, որ մինչև 2038 թվականը երկրի երկաթուղային ցանցը կառավարում է «Հարավկովկասյան երկաթուղին»՝ ռուսական ՌԺԴ ընկերության դուստր կառույցը։
«Այս պայմաններում ակնհայտ է, որ մեր գործընկերները չեն կարող անել առանց Ռուսաստանի», — ասել է Գալուզինը։
Դեկտեմբերին Փաշինյանն ասել էր․ ։«Ես խնդրել եմ մեր ռուս գործընկերներին շտապ կարգով զբաղվել, մասնավորապես, Երասխից մինչև Ադրբեջանի սահման՝ Նախիջևանի ուղղությամբ, ինչպես նաև Ախուրիկից մինչև Թուրքիայի սահման երկաթուղային գծի լիարժեք վերակառուցմամբ։ Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում նույն հարցը կբարձրացնեմ նաև Իջևան — Ղազախ հատվածի առնչությամբ, քանի որ կարծում եմ, որ այդ հատվածը ևս անհրաժեշտ է վերականգնել առավելագույնս սեղմ ժամկետներում։ Հույս ունեմ, որ մեր ռուս գործընկերները կիրականացնեն այս խնդրանքը առավելագույն օպերատիվությամբ»:
Միաժամանակ, մեկնաբանելով TRIPP-ին Ռուսաստանի մասնակցության վերաբերյալ հաղորդագրությունները, նա ընդգծել է, որ խոսքը երկկողմ համաձայնագրի մասին է. «TRIPP-ի հետ կապված հռչակագրում նշված է, որ դա Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ նախագիծ է, և երրորդ երկրների մասնակցությունը կարող է քննարկվել բացառապես երկկողմ ձևաչափով։ Այսինքն՝ դա հստակ ամրագրված է, և այդ շրջանակներից դուրս մեկնաբանություններ տալը ես կոռեկտ չեմ համարում»։

Россия примет участие в восстановлении железнодорожных участков из Армении в направлении Турции и Азербайджана. Об этом заявил заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук.
Речь идет о линиях в районе города Ерасх у границы с Азербайджаном, а также в районе села Ахурян у границы с Турцией, сообщает «Ведомости».
По словам Оверчука, соответствующее решение принято на основе трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана, предусматривающих разблокирование экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.
Российская сторона готова перейти к предметным переговорам, в ходе которых будут определены технические, финансовые и иные параметры реализации проекта по восстановлению участков протяженностью около 1,6 километра и 12,4 километра.
Как отметил вице-премьер, запуск этих линий обеспечит России прямое железнодорожное сообщение с Нахичеванской автономной республикой, выход к турецким портам Средиземного моря, а также доступ через Иран к портам Персидского залива и Индийского океана.
Накануне заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин заявил, что Россия должна участвовать в реализации проекта TRIPP. Он напомнил о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе, а также о том, что до 2038 года железнодорожная сеть страны управляется компанией «Южно-Кавказская железная дорога» — дочерней структурой ОАО «Российские железные дороги».
«В этих условиях очевидно, что наши партнеры не могут обойтись без России», — заявил Галузин.
В декабре премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Я попросил наших российских партнеров в срочном порядке заняться, в частности, полноценной реконструкцией железнодорожной линии от Ерасха до границы с Азербайджаном в направлении Нахичевани, а также от Ахурика до границы с Турцией. Думаю, что в ближайшее время подниму тот же вопрос и в отношении участка Иджеван — Газах, поскольку считаю, что этот участок также необходимо восстановить в максимально сжатые сроки. Надеюсь, что наши российские партнеры реализуют эту просьбу максимально оперативно».
В то же время, комментируя сообщения об участии России в TRIPP, он подчеркнул, что речь идет о двустороннем соглашении. «В декларации по TRIPP указано, что это двусторонний проект Армения — США, и участие третьих стран может обсуждаться исключительно в двустороннем формате. То есть это четко зафиксировано, и выходить за рамки этих положений в комментариях я считаю некорректным».