Հայաստանը պատրաստվում է ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ ներդրումային լայնածավալ հոսքի, որի ծավալը կարող է անցնել 13 միլիարդ դոլարը և նպաստել Ռուսաստանի նկատմամբ երկարամյա կախվածության թուլացմանը, գրել է Bloomberg-ը։
Նշվում է, որ այդ գումարը մոտենում է երկրի տարեկան համախառն ներքին արդյունքի գրեթե կեսին: Լրատվամիջոցը նշել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը այս շաբաթ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ստորագրել է մինչև 9 միլիարդ դոլարի քաղաքացիական միջուկային ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր, ինչը վկայել է Վաշինգտոնի և նախկին խորհրդային փոքր հանրապետության միջև հարաբերությունների հնարավոր խորացման մասին։ Բացի այդ, արհեստական բանականության առանձին ծրագրի՝ 4 միլիարդ դոլարի ընդլայնումը ևս կարող է նպաստել 27 միլիարդ դոլար ծավալ ունեցող Հայաստանի տնտեսության հեռանկարների բարելավմանը, գրում է factor.am-ը:
«Թվերն ինքնին բավականին նշանակալի են։ Եթե այս նախաձեռնությունները ձեռք բերեն հեղինակություն և ապահովեն երկարաժամկետ կայունության զգացողություն, դա կարող է մեծացնել Հայաստանի գրավչությունը պորտֆելային հոսքերի, ուղղակի ներդրումների և նույնիսկ դրամական փոխանցումների համար»,- ասել է ING Bank-ի ԱՊՀ երկրների գլխավոր տնտեսագետ Դմիտրի Դոլգինը։
Նշվել է, որ այս զարգացումները հաջորդել են անցյալ տարվա օգոստոսին Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հյուրընկալել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ նախնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման նպատակով, որը ներառել է նաև TRIPP-ը։ Նշվում է նաև, որ Թուրքիան, որն ունի պաշտպանական պայմանագիր Ադրբեջանի հետ, քայլեր է ձեռնարկում 1993 թվականից փակ սահմանը Հայաստանի հետ բացելու և Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր առաջին անգամ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ։ Եվրոպական միությունը ևս ամրապնդել է կապերը Հայաստանի հետ, որն արդեն հայտարարել է ԵՄ-ին անդամակցելու իր ծրագրերի մասին։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ 2031 թվականին մարման ենթակա Հայաստանի դոլարային պարտատոմսերի եկամտաբերությունը նվազել է 4 բազային կետով՝ հասնելով մոտ երեք ամսվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշին։
Քաղաքացիական ատոմային համագործակցության համաձայնագիրը ստեղծել է իրավական հիմք, որը հնարավորություն է տվել ամերիկյան ընկերություններին արտահանել ատոմային տեխնոլոգիաներ Հայաստան և մասնակցել խորհրդային շրջանի Մեծամորի ատոմակայանի փոխարինման գործընթացին։
Արհեստական բանականության նախագիծը, որը մշակվել է ամերիկյան Firebird Inc. ընկերության և Nvidia Corporation-ի համագործակցությամբ, նախատեսում է մինչև 2026 թվականի ավարտը ներառել մոտ 50,000 գրաֆիկական պրոցեսոր՝ կիրառելով չիպեր արտադրողի հաջորդ սերնդի GB300 համակարգերը։ Հայ ձեռնարկատերերի կողմից հիմնադրված Firebird-ը ծրագրել է իր հաշվողական ռեսուրսների մեծ մասը տրամադրել համաշխարհային հաճախորդներին՝ դիրքավորելով Հայաստանը որպես արհեստական բանականության լուծումների արտահանման մրցունակ հարթակ։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ այս ներդրումային հայտարարությունները լրացուցիչ խթան են Փաշինյանի համար հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ։ Միաժամանակ մայիսին Երևանը հյուրընկալելու է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որի ընթացքում սպասվում է տասնյակ քաղաքական առաջնորդների մասնակցություն։
Ընդհանուր առմամբ, 13 միլիարդ դոլար արժողությամբ պոտենցիալ նախագծերը զգալիորեն գերազանցում են Հայաստանում նախկինում կատարված օտարերկրյա ներդրումները։ Դրանք հարթում են ճանապարհը կառավարության հավակնոտ նպատակի համար՝ ներգրավել ամերիկյան կապիտալ և տեխնոլոգիաներ հիմնական ոլորտներում, նույնիսկ եթե այդ ներդրումները լիովին չիրականացվեն։
«Երբ ընկերությունները որոշում են միլիարդավոր դոլարներ ներդնել Հայաստանում, դա գաղափարներ է ստեղծում նաև ուրիշների համար։ Շատերը գիտեին Հայաստանը, բայց չէին մտածում այս չափի ներդրումների մասին։ Սա դա է փոխում»,- ասել է Firebird-ի համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։

Армения готовится к масштабному притоку инвестиций под руководством США, объем которых может превысить 13 миллиардов долларов и способствовать ослаблению многолетней зависимости от России, пишет Bloomberg.
Отмечается, что эта сумма приближается почти к половине годового валового внутреннего продукта страны. Издание указывает, что вице-президент США Джей Ди Вэнс в ходе визита в Армению на этой неделе подписал соглашение о сотрудничестве в сфере гражданской ядерной энергетики на сумму до 9 миллиардов долларов, что свидетельствует о возможном углублении отношений между Вашингтоном и бывшей советской республикой. Кроме того, расширение отдельного проекта в сфере искусственного интеллекта на 4 миллиарда долларов может дополнительно улучшить перспективы экономики Армении объемом 27 миллиардов долларов, сообщает factor.am.
«Сами по себе цифры весьма значительны. Если эти инициативы приобретут доверие и обеспечат ощущение долгосрочной стабильности, это может повысить привлекательность Армении для портфельных потоков, прямых инвестиций и даже денежных переводов», — отметил главный экономист по странам СНГ ING Bank Дмитрий Долгин.
Отмечается, что данные шаги последовали за встречей в Белом доме в августе прошлого года, когда президент США Дональд Трамп принял премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева для продвижения предварительного мирного соглашения, включавшего также TRIPP. Указывается, что Турция, имеющая оборонительный договор с Азербайджаном, предпринимает шаги к открытию закрытой с 1993 года границы с Арменией и установлению дипломатических отношений впервые со времени распада Советского Союза. Европейский союз также укрепил связи с Арменией, которая уже объявила о планах по вступлению в ЕС.
По данным Bloomberg, доходность долларовых облигаций Армении со сроком погашения в 2031 году снизилась на 4 базисных пункта, достигнув минимального уровня примерно за три месяца.
Соглашение о гражданском ядерном сотрудничестве создало правовую основу, позволяющую американским компаниям экспортировать ядерные технологии в Армению и участвовать в процессе замены советской АЭС в Мецаморе.
Проект в сфере искусственного интеллекта, реализуемый в сотрудничестве американской компании Firebird Inc. и Nvidia Corporation, предусматривает внедрение около 50 000 графических процессоров к концу 2026 года с использованием систем нового поколения GB300. Основанная армянскими предпринимателями компания Firebird планирует предоставить большую часть своих вычислительных ресурсов глобальным клиентам, позиционируя Армению как конкурентоспособную платформу для экспорта решений в сфере ИИ.
Как отмечает Bloomberg, данные инвестиционные заявления могут стать дополнительным стимулом для Никола Пашиняна накануне парламентских выборов, намеченных на 7 июня. В мае Ереван также примет саммит Европейского политического сообщества, в котором ожидается участие десятков политических лидеров.
В целом потенциальные проекты на сумму 13 миллиардов долларов значительно превышают объем прежних иностранных инвестиций в Армению. Они прокладывают путь к амбициозной цели правительства по привлечению американского капитала и технологий в ключевые отрасли, даже если эти инвестиции не будут реализованы в полном объеме.
После встречи с премьер-министром Николом Пашиняном вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению 1-2-3 в сфере гражданской ядерной энергетики, что открывает широкие возможности для реализации крупных проектов. По его словам, речь идет о первоначальном экспорте из США на сумму до 5 миллиардов долларов, а также о поддержке в размере 4 миллиардов долларов за счет поставок топлива и обслуживания.