13 Փետրվար 2026 - 12:32 AMT
Շոյգու. Ամերիկացիները դեռևս ոչ մի փոքր մոդուլային ռեակտոր չեն կառուցել, առավել ևս՝ գործարկել ու շահագործել
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն, մեկնաբանելով Հայաստանում փոքր մոդուլային ռեակտորներ կառուցելու ԱՄՆ մտադրությունը, նշել է, որ ամերիկյան կողմը մշտապես ներկայացնում է գրավիչ բիզնես առաջարկներ, սակայն մինչ այժմ ԱՄՆ-ում նման որևէ ռեակտոր չի կառուցվել։
«Այո, ԱՄՆ-ում կան մի քանի ընկերություններ, որոնք զբաղվում են այդ գործունեությամբ։ Այո, բոլորն ունեն շատ գեղեցիկ բիզնես առաջարկներ։ Սակայն, ինչպես ասում են, կան նրբություններ… մինչ այժմ ամերիկացիների կողմից ոչ մի փոքր մոդուլային ռեակտոր անգամ չի կառուցվել, էլ չենք խոսում դրա գործարկման կամ առավել ևս արդյունաբերական շահագործման փորձի մասին։ Ընդգծեմ՝ ոչ մի», – ասել է Շոյգուն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև հիշեցրել է, որ ՀՀ-ն սեյսմավտանգ երկիր է: Նրա խոսքով՝ եթե Հայաստանում SMR-ների կառուցման նախագիծը անցնի գործնական փուլ, ապա Ռուսաստանը և տարածաշրջանի մյուս պետությունները պետք է հաշվի առնեն միջուկային անվտանգության ոլորտում առաջացող նոր ռիսկերը։
«Ըստ էության, պետք է ելնել նրանից, որ մեր կողքին, սեյսմիկորեն վտանգավոր գոտում, իրականացվելու են ամերիկյան փորձարկումներ ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Հետևաբար՝ այո, դա պետք է դիտարկել որպես սպառնալիք։ Չէի ցանկանա զուգահեռներ անցկացնել, սակայն հիշեցնեմ, որ ճապոնական «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում երկրաշարժի հետևանքով վնասվել էին հենց ամերիկյան ռեակտորները, ինչը հանգեցրել է շրջակա միջավայրի լայնածավալ ռադիոակտիվ աղտոտման», – հավելել է նա։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ հրապարակային դաշտում նույնիսկ չի նշվել արտադրվող էներգիայի մեկ մեգավատտ-ժամի նույնիսկ մոտավոր գինը, մինչդեռ այդ ցուցանիշը սկզբունքային նշանակություն ունի։
«Եթե խոսքը վերաբերում է NuScale Power ընկերության 77 մեգավատտ հզորությամբ մոդուլներին, ապա հենց էներգիայի բարձր արժեքն է դարձել Յուտա նահանգում դրա նախագծի ձախողման պատճառը։ Դեռևս նախապատրաստական փուլում արժեքը աճել է մեկուկես անգամ, իսկ նախատեսվող արտադրվող էներգիայի գինը մեկ մեգավատտ-ժամի համար 58 ԱՄՆ դոլարից բարձրացել է մինչև 89 ԱՄՆ դոլար, ինչը և հանգեցրել է նախագծի փակմանը 2023 թվականին», – նշել է նա։
Բացի այդ, Շոյգուն նշել է, որ ԱՄՆ-ն չի տիրապետում օգտագործված միջուկային վառելիքի վերամշակման տեխնոլոգիաներին։ Նրա խոսքով՝ եթե նախագիծը Հայաստանում իրականացվի, օգտագործված վառելիքը պահվելու է հանրապետության տարածքում։
Պատասխանելով Ռուսաստանի կողմից հնարավոր առաջարկների մասին հարցին՝ Շոյգուն ասել է, որ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը տեղյակ է ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի նախաձեռնություններին։ Նա ընդգծել է, որ «Ռոսատոմը» առաջատար է արտերկրում ԱԷԿ-ների կառուցման նախագծերի թվով՝ կազմելով համաշխարհային շուկայի մոտ 90 տոկոսը, և ունի փոքր մոդուլային ռեակտորների նախագծման, կառուցման և շահագործման եզակի փորձ։
«Չբացահայտելով մանրամասներ՝ կասեմ, որ պայմանները չափազանց շահավետ են, իսկ տեխնոլոգիաները՝ ամենաառաջադեմը, և դրանց հուսալիությունը ապացուցվել է բազմամյա շահագործմամբ։ Կցանկանայի հուսալ, որ մեր գործընկերների կողմից համապատասխան որոշումներ ընդունելիս կգերակշռի սթափ հաշվարկն ու ժողովրդի շահը, այլ ոչ թե «մայրիկին հակառակ ականջներս կսառեցնեմ» ասացվածքի ոգուն համապատասխան մտածելակերպը», – ասել է Շոյգուն։
Փետրվարի 9-ին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարել է, որ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հուշագրի շրջանակում Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են Հայաստանին մատակարարել փոքր մոդուլային ռեակտորներ։ Նա նաև ներկայացրել է ծրագրի գնահատվող արժեքը՝ 9 միլիարդ դոլար՝ 5 միլիարդ դոլար փոքր մոդուլային ռեակտորների (SMR) կառուցման համար և 4 միլիարդ դոլար՝ վառելիքի մատակարարման և ռեակտորների երկարաժամկետ սպասարկման համար։

Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu, commenting on U.S. intentions to build small modular reactors (SMRs) in Armenia, said the American side often presents attractive business proposals, but no such reactor has yet been built in the United States.
“Yes, there are several companies in the U.S. engaged in this field. Yes, they all have very appealing business proposals. However, as they say, there are nuances… To date, not a single small modular reactor has been built by the Americans, let alone commissioned or operated industrially. I emphasize — not a single one,” Shoigu said, according to RIA Novosti.
He also recalled that Armenia is located in a seismically active zone. According to him, if the SMR construction project in Armenia enters a practical phase, Russia and other regional states will have to take into account new nuclear safety risks.
“In essence, we must proceed from the understanding that American experiments in nuclear technologies would be carried out next to us, in a seismically hazardous area. Therefore, yes, this should be considered a threat. I would not like to draw parallels, but let me remind you that at Japan’s Fukushima-1 nuclear power plant, it was precisely American reactors that were damaged as a result of the earthquake, leading to large-scale radioactive contamination of the environment,” he added.
Shoigu also stressed that even an approximate price per megawatt-hour of electricity to be generated has not been publicly disclosed, although this indicator is of fundamental importance.
“If we are talking about NuScale Power’s 77-megawatt modules, then the high cost of electricity was the reason the project failed in Utah. Even at the preparatory stage, the cost increased by one and a half times, and the projected electricity price rose from $58 per megawatt-hour to $89, which led to the project’s cancellation in 2023,” he said.
In addition, Shoigu noted that the United States does not possess technologies for reprocessing spent nuclear fuel. According to him, if the project is implemented in Armenia, the spent fuel would be stored within the country.
Responding to a question about possible Russian proposals, Shoigu said Armenia’s top leadership is aware of Russia’s initiatives in the field of nuclear energy. He emphasized that Rosatom is a leader in the number of nuclear power plants built abroad, accounting for about 90 percent of the global market, and has unique experience in designing, constructing and operating small modular reactors.
“Without disclosing details, I will say that the conditions are extremely favorable, and the technologies are the most advanced, with reliability proven through many years of operation. I would hope that when our partners make the relevant decisions, sober calculation and the interests of the people will prevail, rather than a mindset in the spirit of ‘I’ll freeze my ears to spite my mother,’” Shoigu said.
On February 9, U.S. Vice President J.D. Vance announced following his visit to Armenia that, within the framework of a memorandum on cooperation in nuclear energy, the United States intends to supply Armenia with small modular reactors. He presented the estimated cost of the project at $9 billion — $5 billion for the construction of SMRs and $4 billion for fuel supply and long-term maintenance.