13 Փետրվար 2026 - 12:32 AMT
Շոյգու. Ամերիկացիները դեռևս ոչ մի փոքր մոդուլային ռեակտոր չեն կառուցել, առավել ևս՝ գործարկել ու շահագործել
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն, մեկնաբանելով Հայաստանում փոքր մոդուլային ռեակտորներ կառուցելու ԱՄՆ մտադրությունը, նշել է, որ ամերիկյան կողմը մշտապես ներկայացնում է գրավիչ բիզնես առաջարկներ, սակայն մինչ այժմ ԱՄՆ-ում նման որևէ ռեակտոր չի կառուցվել։
«Այո, ԱՄՆ-ում կան մի քանի ընկերություններ, որոնք զբաղվում են այդ գործունեությամբ։ Այո, բոլորն ունեն շատ գեղեցիկ բիզնես առաջարկներ։ Սակայն, ինչպես ասում են, կան նրբություններ… մինչ այժմ ամերիկացիների կողմից ոչ մի փոքր մոդուլային ռեակտոր անգամ չի կառուցվել, էլ չենք խոսում դրա գործարկման կամ առավել ևս արդյունաբերական շահագործման փորձի մասին։ Ընդգծեմ՝ ոչ մի», – ասել է Շոյգուն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև հիշեցրել է, որ ՀՀ-ն սեյսմավտանգ երկիր է: Նրա խոսքով՝ եթե Հայաստանում SMR-ների կառուցման նախագիծը անցնի գործնական փուլ, ապա Ռուսաստանը և տարածաշրջանի մյուս պետությունները պետք է հաշվի առնեն միջուկային անվտանգության ոլորտում առաջացող նոր ռիսկերը։
«Ըստ էության, պետք է ելնել նրանից, որ մեր կողքին, սեյսմիկորեն վտանգավոր գոտում, իրականացվելու են ամերիկյան փորձարկումներ ատոմային տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Հետևաբար՝ այո, դա պետք է դիտարկել որպես սպառնալիք։ Չէի ցանկանա զուգահեռներ անցկացնել, սակայն հիշեցնեմ, որ ճապոնական «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում երկրաշարժի հետևանքով վնասվել էին հենց ամերիկյան ռեակտորները, ինչը հանգեցրել է շրջակա միջավայրի լայնածավալ ռադիոակտիվ աղտոտման», – հավելել է նա։
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նաև ընդգծել է, որ հրապարակային դաշտում նույնիսկ չի նշվել արտադրվող էներգիայի մեկ մեգավատտ-ժամի նույնիսկ մոտավոր գինը, մինչդեռ այդ ցուցանիշը սկզբունքային նշանակություն ունի։
«Եթե խոսքը վերաբերում է NuScale Power ընկերության 77 մեգավատտ հզորությամբ մոդուլներին, ապա հենց էներգիայի բարձր արժեքն է դարձել Յուտա նահանգում դրա նախագծի ձախողման պատճառը։ Դեռևս նախապատրաստական փուլում արժեքը աճել է մեկուկես անգամ, իսկ նախատեսվող արտադրվող էներգիայի գինը մեկ մեգավատտ-ժամի համար 58 ԱՄՆ դոլարից բարձրացել է մինչև 89 ԱՄՆ դոլար, ինչը և հանգեցրել է նախագծի փակմանը 2023 թվականին», – նշել է նա։
Բացի այդ, Շոյգուն նշել է, որ ԱՄՆ-ն չի տիրապետում օգտագործված միջուկային վառելիքի վերամշակման տեխնոլոգիաներին։ Նրա խոսքով՝ եթե նախագիծը Հայաստանում իրականացվի, օգտագործված վառելիքը պահվելու է հանրապետության տարածքում։
Պատասխանելով Ռուսաստանի կողմից հնարավոր առաջարկների մասին հարցին՝ Շոյգուն ասել է, որ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը տեղյակ է ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի նախաձեռնություններին։ Նա ընդգծել է, որ «Ռոսատոմը» առաջատար է արտերկրում ԱԷԿ-ների կառուցման նախագծերի թվով՝ կազմելով համաշխարհային շուկայի մոտ 90 տոկոսը, և ունի փոքր մոդուլային ռեակտորների նախագծման, կառուցման և շահագործման եզակի փորձ։
«Չբացահայտելով մանրամասներ՝ կասեմ, որ պայմանները չափազանց շահավետ են, իսկ տեխնոլոգիաները՝ ամենաառաջադեմը, և դրանց հուսալիությունը ապացուցվել է բազմամյա շահագործմամբ։ Կցանկանայի հուսալ, որ մեր գործընկերների կողմից համապատասխան որոշումներ ընդունելիս կգերակշռի սթափ հաշվարկն ու ժողովրդի շահը, այլ ոչ թե «մայրիկին հակառակ ականջներս կսառեցնեմ» ասացվածքի ոգուն համապատասխան մտածելակերպը», – ասել է Շոյգուն։
Փետրվարի 9-ին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարել է, որ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հուշագրի շրջանակում Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են Հայաստանին մատակարարել փոքր մոդուլային ռեակտորներ։ Նա նաև ներկայացրել է ծրագրի գնահատվող արժեքը՝ 9 միլիարդ դոլար՝ 5 միլիարդ դոլար փոքր մոդուլային ռեակտորների (SMR) կառուցման համար և 4 միլիարդ դոլար՝ վառելիքի մատակարարման և ռեակտորների երկարաժամկետ սպասարկման համար։

Секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу, комментируя намерение США построить в Армении малые модульные реакторы (SMR), заявил, что американская сторона предлагает привлекательные бизнес-проекты, однако в самих Соединенных Штатах ни один такой реактор до сих пор не построен.
«Да, в США есть несколько компаний, работающих в этой сфере. Да, у всех очень красивые бизнес-предложения. Однако, как говорится, есть нюансы… До настоящего времени американцами не построено ни одного малого модульного реактора, не говоря уже о его вводе в эксплуатацию или тем более промышленной работе. Подчеркну — ни одного», — приводит слова Шойгу РИА Новости.
Он напомнил, что Армения является сейсмоопасной страной. По его словам, если проект строительства SMR перейдет в практическую стадию, Россия и другие государства региона должны будут учитывать новые риски в сфере ядерной безопасности.
«По сути, следует исходить из того, что рядом с нами, в сейсмоопасной зоне, будут проводиться американские эксперименты в области атомных технологий. Следовательно, да, это следует рассматривать как угрозу. Не хотел бы проводить параллели, однако напомню, что на японской АЭС „Фукусима-1“ в результате землетрясения были повреждены именно американские реакторы, что привело к масштабному радиоактивному загрязнению окружающей среды», — добавил он.
Шойгу также отметил, что в публичном пространстве даже не названа ориентировочная стоимость одного мегаватт-часа вырабатываемой электроэнергии, тогда как этот показатель имеет принципиальное значение.
«Если речь идет о модулях компании NuScale Power мощностью 77 мегаватт, то именно высокая стоимость электроэнергии стала причиной провала проекта в штате Юта. Уже на подготовительном этапе стоимость выросла в полтора раза, а цена одного мегаватт-часа увеличилась с 58 до 89 долларов США, что и привело к закрытию проекта в 2023 году», — заявил он.
Кроме того, Шойгу отметил, что США не располагают технологиями переработки отработанного ядерного топлива. По его словам, в случае реализации проекта в Армении использованное топливо будет храниться на территории республики.
Отвечая на вопрос о возможных предложениях со стороны России, Шойгу заявил, что высшее руководство Армении осведомлено о российских инициативах в сфере атомной энергетики. Он подчеркнул, что «Росатом» является лидером по числу строящихся за рубежом АЭС, занимая около 90 процентов мирового рынка, и обладает уникальным опытом проектирования, строительства и эксплуатации малых модульных реакторов.
«Не раскрывая деталей, скажу, что условия чрезвычайно выгодные, а технологии — самые передовые, их надежность подтверждена многолетней эксплуатацией. Хотелось бы надеяться, что при принятии соответствующих решений нашими партнерами возобладает трезвый расчет и интересы народа, а не подход в духе пословицы „назло маме уши отморожу“», — сказал Шойгу.
9 февраля вице-президент США Джей Ди Вэнс по итогам визита в Армению заявил, что в рамках меморандума о сотрудничестве в сфере ядерной энергетики Соединенные Штаты намерены поставить Армении малые модульные реакторы. Он оценил стоимость проекта в 9 миллиардов долларов — 5 миллиардов на строительство SMR и 4 миллиарда на поставку топлива и долгосрочное обслуживание.