13 Փետրվար 2026 - 12:51 AMT
Վրաստանում և Հայաստանում հավատարմագրված Էստոնիայի դեսպան Մարգե Մարտիսալու-Կահարայի գործունեությունը Թբիլիսիում դադարեցվել է։ Համապատասխան որոշումը ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Որոշման համաձայն՝ դիվանագետը, որի նստավայրը մինչ այժմ գտնվել է Թբիլիսիում, մարտ ամսից իր գործունեությունը շարունակելու է Երևանում, գրում է APA-ն:
Փոփոխությունների պատճառ է նշվել Էստոնիայի և Վրաստանի միջև հարաբերությունների վատթարացումը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումը։ Մարգե Մարտիսալու-Կահարան մարտի 10-ին կավարտի իր առաքելությունը Վրաստանում։
Մինչ նոր դեսպանի նշանակումը Վրաստանում Էստոնիայի դեսպանատունը ղեկավարելու է գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գիտա Կալմետը։ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը չի հայտնել, թե երբ է նշանակվելու Վրաստանում նոր դեսպան։
Էստոնիայի դեսպանատունը Հայաստանում բացելու մասին որոշումը ընդունվել է 2025-ի նոյեմբերին։ Ակնկալվում է, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը մարտին սկսել է աշխատանքը։
Էստոնիայի դեսպանատունը Վրաստանում բացվել է 2006 թվականին, իսկ Վրաստանի դեսպանատունը Էստոնիայում՝ 2007 թվականին։ Ներկայումս Վրաստանը Էստոնիայում դեսպան չունի։

13 February 2026 - 13:34 AMT
The activities of Estonia’s ambassador accredited to Georgia and Armenia, Marge Mardisalu-Kahar, have been terminated in Tbilisi following a decision by Estonia’s Ministry of Foreign Affairs.
Under the decision, the diplomat, whose residence had until now been based in Tbilisi, will continue her work from Yerevan starting in March, according to APA.
The change has been attributed to the deterioration of relations between Estonia and Georgia, as well as efforts to strengthen ties with Armenia. Mardisalu-Kahar will complete her mission in Georgia on March 10.
Until a new ambassador is appointed, Estonia’s embassy in Georgia will be headed by Chargé d’Affaires Gita Kalmet. Estonia’s Foreign Ministry has not specified when a new ambassador to Georgia will be named.
The decision to open an Estonian embassy in Armenia was adopted in November 2025. The diplomatic mission is expected to begin operations in March.
Estonia’s embassy in Georgia was opened in 2006, while Georgia’s embassy in Estonia began operations in 2007. Currently, Georgia does not have an ambassador in Estonia.