13 Փետրվար 2026 - 12:51 AMT
Վրաստանում և Հայաստանում հավատարմագրված Էստոնիայի դեսպան Մարգե Մարտիսալու-Կահարայի գործունեությունը Թբիլիսիում դադարեցվել է։ Համապատասխան որոշումը ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Որոշման համաձայն՝ դիվանագետը, որի նստավայրը մինչ այժմ գտնվել է Թբիլիսիում, մարտ ամսից իր գործունեությունը շարունակելու է Երևանում, գրում է APA-ն:
Փոփոխությունների պատճառ է նշվել Էստոնիայի և Վրաստանի միջև հարաբերությունների վատթարացումը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումը։ Մարգե Մարտիսալու-Կահարան մարտի 10-ին կավարտի իր առաքելությունը Վրաստանում։
Մինչ նոր դեսպանի նշանակումը Վրաստանում Էստոնիայի դեսպանատունը ղեկավարելու է գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գիտա Կալմետը։ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարությունը չի հայտնել, թե երբ է նշանակվելու Վրաստանում նոր դեսպան։
Էստոնիայի դեսպանատունը Հայաստանում բացելու մասին որոշումը ընդունվել է 2025-ի նոյեմբերին։ Ակնկալվում է, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը մարտին սկսել է աշխատանքը։
Էստոնիայի դեսպանատունը Վրաստանում բացվել է 2006 թվականին, իսկ Վրաստանի դեսպանատունը Էստոնիայում՝ 2007 թվականին։ Ներկայումս Վրաստանը Էստոնիայում դեսպան չունի։

13 Февраль 2026 - 13:35 AMT
Деятельность аккредитованной в Грузии и Армении посла Эстонии Марге Мардисалу-Кахар в Тбилиси прекращена. Соответствующее решение принято Министерством иностранных дел Эстонии.
Согласно решению, дипломат, резиденция которого до настоящего времени находилась в Тбилиси, с марта продолжит свою деятельность в Ереване, пишет APA.
Причиной изменений названы ухудшение отношений между Эстонией и Грузией, а также укрепление связей с Арменией. Марге Мардисалу-Кахар завершит свою миссию в Грузии 10 марта.
До назначения нового посла временно исполнять обязанности главы посольства Эстонии в Грузии будет поверенный в делах Гита Калмет. Министерство иностранных дел Эстонии не сообщило, когда будет назначен новый посол в Грузии.
Решение об открытии посольства Эстонии в Армении было принято в ноябре 2025 года. Ожидается, что дипломатическое представительство начнет работу в марте.
Посольство Эстонии в Грузии было открыто в 2006 году, а посольство Грузии в Эстонии — в 2007 году. В настоящее время у Грузии нет посла в Эстонии.