13 Փետրվար 2026 - 13:22 AMT
Team Holding-ը մեկնարկում է դոլարային պարտատոմսերի 2-րդ փուլի տեղաբաշխումը․ Տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker Armenia
Team Holding ընկերությունը հայտարարում է անվանական/արժեկտրոնային դոլարային պարտատոմսերի տեղաբաշխման երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին։
Առաջին փուլի տեղաբաշխումն ավարտվել է նախատեսված ժամկետից շուտ, ինչը վկայում է Team Holding-ի նկատմամբ շուկայի բարձր հետաքրքրության և ներդրողների վստահության մասին։
Տեղաբաշխումն իրականացվում է Freedom Broker Armenia ներդրումային ընկերության միջոցով՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունը և դրա իրականացումը միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Team Holding-ի պարտատոմսերը հանդիսանում են երկարաժամկետ ներդրումային գործիք՝ ուղղված ընկերության ենթակառուցվածքային և նորարարական ծրագրերի ֆինանսավորմանը։ Ընկերության ռազմավարությունն ուղղված է տնտեսական միջավայրի զարգացմանը, նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը և տնտեսության համար արժեք ստեղծող նախագծերի իրականացմանը։
Երկրորդ փուլը մեկնարկում է արդեն ձևավորված շուկայական հետաքրքրվածության և դրական արձագանքի պայմաններում։ Երկրորդ փուլի շրջանակում տեղաբաշխվող դոլարային պարտատոմսերի պայմաններն են՝ անվանական ծավալը՝ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար, մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար, արժեկտրոնի եկամտաբերությունը՝ 8,75%, շրջանառության ժամկետը՝ 48 ամիս։ Արժեկտրոնները կվճարվեն եռամսյակային պարբերականությամբ։
Տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավվելիք միջոցները Team Holding-ը կուղղի իր հիմնական ռազմավարական ուղղությունների զարգացմանը՝ ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, նորարարական լուծումների ներդրմանը, ինչպես նաև ընթացիկ նախագծերի ֆինանսավորման արդյունավետության բարձրացմանը։
Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը նշել է․ «Առաջին փուլի պարտատոմսերի տեղաբաշխման՝ նախատեսված ժամկետից շուտ ավարտը մեզ համար հստակ ազդակ էր շուկայի բարձր հետաքրքրվածության և ներդրողների վստահության մասին։ Մենք բարձր ենք գնահատում այդ վստահությունը և այն ընկալում որպես պատասխանատվություն՝ շարունակաբար ապահովելու կայուն աճ և թափանցիկ զարգացում։
Այս ծրագիրը թույլ է տալիս Team ընկերությունների խմբին զարգանալ ավելի արագ, ընդլայնել իր գործունեության ծավալները և կյանքի կոչել ավելի մեծ և ավելի հավակնոտ նախագծեր։ Միևնույն ժամանակ, ներգրավվող միջոցները ուղղվում են այնպիսի նախաձեռնությունների իրականացմանը, որոնք ոչ միայն ուժեղացնում են մեր էկոհամակարգը, այլև ունեն երկարաժամկետ դրական ազդեցություն տնտեսական աճի համար»։
Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը հավելել է․ «Մեզ համար առաջնային է ներդրողներին տրամադրել պարզ, հասկանալի և վստահելի ներդրումային գործիքներ։ Team Holding-ի պարտատոմսերի երկրորդ փուլի մեկնարկը հիմնված է առաջին փուլի հաջող արդյունքների վրա և կարևոր քայլ է ինչպես ընկերության զարգացման, այնպես էլ Հայաստանի կապիտալի շուկայի կայուն ընդլայնման տեսանկյունից»։
Պարտատոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել ինչպես առցանց՝ Freedom Broker Armenia հարթակի միջոցով, այնպես էլ դիմելով ընկերության գրասենյակ կամ ներկայացնելով հայտ ընկերության պաշտոնական կայքում։
Ծրագրային ազդագրով նախատեսված տեղաբաշխման ընդհանուր ծավալը կազմում է 31,500,000 ԱՄՆ դոլար և 1.4 միլիարդ ՀՀ դրամ։
Պարտատոմսերի ձեռքբերման կարգին, ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակին և հրապարակային առաջարկի հայտարարություններին կարելի է ծանոթանալ կայքում:
Freedom Broker Armenia-ն (իրավաբանական անվանումը՝ «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ)՝ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված ներդրումային ընկերություն է, որն ապահովում է մուտք դեպի տեղական և միջազգային ֆոնդային շուկաներ։ Ընկերությունն առաջարկում է ներդրումային ծառայությունների ամբողջական շրջանակ՝ բորքերային, արժեթղթերի պահառության և արժեթղթերի տեղաբաշխման ծառայություններ, որոնց շրջանակում հաճախորդները ստանում են տեղական և միջազգային խոշորագույն արժեթղթերի շուկաներում ուղղակի ներդրումներ կատարելու հնարավորություն մեր ժամանակակից առցանց հարթակի միջոցով։
Freedom Broker Armenia-ն հանդիսանում է Freedom Holding Corp. միջազգային ֆինանսական հոլդինգի մաս, որի բաժնետոմսերը ցուցակված են NASDAQ ֆոնդային բորսայում (FRHC): Հոլդինգի շուկայական կապիտալիզացիան կազմում է 8.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ակտիվները՝ 9.9 մլրդ դոլար (31.03.2025)։ Freedom Holding Corp.-ը ներկայացված է ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, ԱՊՀ երկրներում և Ասիայում՝ ունենալով ավելի քան 8700 աշխատակից, 202 գրասենյակ, և 11 միլիոն օգտատեր թվային էկոհամակարգում։

13 Февраль 2026 - 13:28 AMT
Team Holding объявляет о запуске второго транша размещения именных купонных облигаций, номинированных в долларах США.
Размещение первого этапа было завершено раньше запланированного срока, что свидетельствует о высоком интересе рынка и доверии инвесторов к компании Team Holding.
Размещение осуществляется через инвестиционную компанию Freedom Broker Armenia, что обеспечивает прозрачность процесса и его соответствие международным стандартам.
Облигации Team Holding являются долгосрочным инвестиционным инструментом, направленным на финансирование инфраструктурных и инновационных проектов компании. Стратегия компании ориентирована на развитие экономической среды, внедрение новых технологий и реализацию проектов, создающих реальную ценность для экономики.
В рамках второго транша компания предлагает долларовые облигации на следующих условиях: общий объем размещения – 10 млн долларов США, номинальная стоимость одной облигации – 100 долларов США, купонная ставка – 8,75% годовых, срок обращения – 48 месяцев. Выплата купонного дохода осуществляется ежеквартально.
Привлеченные в результате размещения средства будут направлены на развитие ключевых стратегических направлений Team Holding, реализацию инфраструктурных проектов, внедрение инновационных решений, а также повышение эффективности финансирования текущих программ.
Соучредитель группы компаний Team Айк Есаян отметил: «Досрочное завершение первого этапа стало для нас явным сигналом большого интереса рынка и доверия инвесторов. Мы высоко ценим это и воспринимаем его как ответственность за постоянное обеспечение устойчивого роста и развития. Проект позволяет группе компаний Team развиваться быстрее, расширять сферу своей деятельности и реализовывать более масштабные и амбициозные проекты. В то же время привлеченные средства направляются на реализацию инициатив, которые не только укрепляют нашу экосистему, но и оказывают долгосрочное позитивное влияние на экономический рост».
Директор Freedom Broker Armenia Овак Овакимян подчеркнул, что приоритетом компании остается предоставление инвесторам простых, прозрачных и надежных инвестиционных инструментов. Он отметил, что запуск второго транша облигаций Team Holding, основанный на успешных результатах первого этапа размещения, является важным шагом как для развития эмитента, так и для устойчивого расширения рынка капитала Армении.
Приобрести облигации можно онлайн через платформу Freedom Broker Armenia, обратившись в офис компании либо подав заявку на официальном сайте.
АО «Тим Холдинг», основанное в 2021 году Айком и Александром Есаянами, создано как холдинговая структура, осуществляющая инвестиции и объединяющая дочерние компании в различных секторах. Холдинг формирует многоотраслевую корпоративную экосистему.
Холдинг объединяет компании, работающие в сферах информационных технологий и системной интеграции, финтеха, логистики и e-commerce, энергетики и строительства, гостиничного бизнеса, виноделия и поставок высококачественных потребительских товаров. Сегодня деятельность холдинга охватывает ряд ключевых направлений экономики Армении.
Freedom Broker Armenia (юридическое наименование — ООО «Фридом Финанс Армения») — лицензированная Центральным банком Республики Армения инвестиционная компания, обеспечивающая доступ к локальным и международным фондовым рынкам.
Компания предоставляет полный спектр инвестиционных услуг — брокерские услуги, услуги по хранению ценных бумаг (кастодиальные услуги) и услуги по размещению ценных бумаг, в рамках которых клиенты получают возможность осуществлять прямые инвестиции на крупнейших локальных и международных рынках ценных бумаг через современную онлайн-платформу компании.
Freedom Broker Armenia является частью международного финансового холдинга Freedom Holding Corp., акции которого обращаются на фондовой бирже NASDAQ (тикер FRHC). Рыночная капитализация холдинга составляет 8,9 млрд долларов США, объем активов — 9,9 млрд долларов США (по состоянию на 31.03.2025).
Freedom Holding Corp. представлен в США, Европе, странах СНГ и Азии, насчитывает более 8 700 сотрудников, 202 офиса и 11 миллионов пользователей в цифровой экосистеме.