Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկաթուղու հարցին, հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, լուծումն այն է, որ որևէ երրորդ երկիր, որը ջերմ հարաբերություններ ունի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի հետ, ՌԴ-ից գնի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Թրիփի շրջանակներում հիմա կան ուժեր, որ ասում են` եկեք այնպես անենք, որ Մեղրիից հետո, երբ երկաթուղին մտնում է Նախիջևան, շրջանցի Հայաստանը, ասում են՝ տեսեք՝ Հայաստանի երկաթուղին ՌԴ կառավարման ներքո է։ Ցավոք սրտի, Ռուսաստանի և շատ երկրների հարաբերություններ սուր են, բայց մենք ասում ենք, որ երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է և Ռուսաստանը չի ցանկանում և խոչընդոտ չի հարուցի մեր տարածաշրջանային նախագծերի վերաբերյալ։ Սրա մասին ՌԴ նախագահի հետ էլ եմ խոսել, գիտեմ, որ աջակից է այս բոլոր ծրագրերին։ Խնդիրն այն է, որ մի շարք երկրներում ավելի ծանրակշիռ է դառնում այն կարծիքը, որ Նախիջևանից հետո պետք չի Հայաստանով շարունակել, որովհետև երկաթուղին ՌԴ կառավարման ներքո է»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ստեղծված պայմաններում Հայաստանը կորցնում է իր ռազմավարական դիրքերն ու մրցակցային առավելությունները։
«Իմ պատկերացրած լուծումն այն է, որ մի այնպիսի երկիր, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի և ՌԴ հետ, և Հայաստանի հետ, ուղղակի Ռուսաստանից գնի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը։ Օրինակ՝ Ղազախստանը, ԱՄԷ-ն, Քաթարը կամ որևէ այլ երկիր, երկրներ, որոնք նույնքան ջերմ հարաբերություններ ունեն և Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի հետ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է Երասխ և Ախուրիկ հատվածների վերակառուցմանը, որի շուրջ բանակցելու պատրաստակամություն էր հայտնել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ապա Փաշինյանը Ռուսաստանի հետ բանակցություններ վարելու անհրաժեշտություն չի տեսնում:
«Նախ ես ողջունում եմ Ռուսաստանի փոխվարչապետի հայտարարությունը, բայց մյուս կողմից՝ մեկ դեպքում՝ խոսքը մոտավորապես 3 կիլոմետրի մասին է, մյուս դեպքում՝ 1 կիլոմետրի մասին է։ Դա այնպիսի թեմա չէ, որ բանակցենք, վերաբանակցենք, քննարկենք, ի՞նչ կա բանակցելու։ Երկաթուղի է, էլի եմ ասում՝ դա լիներ մեծ ներդրումային ծրագիր, լիներ 50 մլն դոլարի ծախս… պարզ բան է, պետք է 1 կմ մի տեղ կառուցել, 3 կմ մի տեղ կառուցել։ Մինչև մենք սա անենք, այլընտրանքային երկաթուղին կկառուցվի, կասենք՝ վայ, Հայաստանն էլի շրջանցվեց։ Ոչ, բանակցելու բան չկա, կառուցենք, հետո կբանակցենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը կմասնակցի Հայաստանի տարածքից դեպի Թուրքիա և Ադրբեջան տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Խոսքը վերաբերում է Երասխ քաղաքի շրջանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին, ինչպես նաև Ախուրյան գյուղի շրջանում՝ Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող գծերին:

14 Февраль 2026 - 07:36 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса железной дороги, заявил, что, по его мнению, решением может стать покупка третьей страной, имеющей теплые отношения как с Арменией, так и с Россией, концессионного права управления железной дорогой у России, сообщает «Арменпресс».
«В рамках этой логики сейчас есть силы, которые говорят: давайте сделаем так, чтобы после Мегри, когда железная дорога входит в Нахичевань, она обходила Армению, аргументируя это тем, что железная дорога Армении находится под управлением России. К сожалению, отношения России со многими странами обострены, но мы говорим, что железная дорога является собственностью Армении, и Россия не намерена и не будет создавать препятствия нашим региональным проектам. Я обсуждал это и с президентом России и знаю, что он поддерживает все эти проекты. Проблема в том, что в ряде стран усиливается мнение, что после Нахичевани нет необходимости продолжать маршрут через Армению, поскольку железная дорога находится под управлением России», — заявил премьер-министр.
Пашинян заявил, что в сложившихся условиях Армения теряет свои стратегические позиции и конкурентные преимущества.
«Представляемое мною решение состоит в том, чтобы страна, имеющая дружественные отношения и с Россией, и с Арменией, просто приобрела у России концессионное право управления. Например, Казахстан, ОАЭ, Катар или любая другая страна, имеющая столь же теплые отношения и с Российской Федерацией, и с Арменией», — отметил Никол Пашинян.
Что касается восстановления участков Ерасх и Ахурик, по которым вице-премьер России Алексей Оверчук выразил готовность вести переговоры, то Пашинян не видит необходимости в переговорах с Россией.
«Прежде всего я приветствую заявление вице-премьера России, но с другой стороны — в одном случае речь идет примерно о трех километрах, в другом — об одном километре. Это не та тема, чтобы вести переговоры и перепереговоры — о чем тут договариваться? Это железная дорога; если бы это был крупный инвестиционный проект на 50 млн долларов, это было бы понятно. Речь идет о строительстве одного километра в одном месте и трех — в другом. Пока мы будем это делать, будет построена альтернативная железная дорога, и мы снова скажем, что Армению обошли. Нет, тут нечего обсуждать — давайте строить, а потом уже вести переговоры», — заявил Пашинян.
Ранее стало известно, что Россия примет участие в восстановлении железнодорожных участков, ведущих с территории Армении в Турцию и Азербайджан. Об этом сообщил вице-премьер России Алексей Оверчук.
Речь идет об участках в районе города Ерасх на границе с Азербайджаном, а также в районе села Ахурик на границе с Турцией.