Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով երկաթուղու հարցին, հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, լուծումն այն է, որ որևէ երրորդ երկիր, որը ջերմ հարաբերություններ ունի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի հետ, ՌԴ-ից գնի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Թրիփի շրջանակներում հիմա կան ուժեր, որ ասում են` եկեք այնպես անենք, որ Մեղրիից հետո, երբ երկաթուղին մտնում է Նախիջևան, շրջանցի Հայաստանը, ասում են՝ տեսեք՝ Հայաստանի երկաթուղին ՌԴ կառավարման ներքո է։ Ցավոք սրտի, Ռուսաստանի և շատ երկրների հարաբերություններ սուր են, բայց մենք ասում ենք, որ երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է և Ռուսաստանը չի ցանկանում և խոչընդոտ չի հարուցի մեր տարածաշրջանային նախագծերի վերաբերյալ։ Սրա մասին ՌԴ նախագահի հետ էլ եմ խոսել, գիտեմ, որ աջակից է այս բոլոր ծրագրերին։ Խնդիրն այն է, որ մի շարք երկրներում ավելի ծանրակշիռ է դառնում այն կարծիքը, որ Նախիջևանից հետո պետք չի Հայաստանով շարունակել, որովհետև երկաթուղին ՌԴ կառավարման ներքո է»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ստեղծված պայմաններում Հայաստանը կորցնում է իր ռազմավարական դիրքերն ու մրցակցային առավելությունները։
«Իմ պատկերացրած լուծումն այն է, որ մի այնպիսի երկիր, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի և ՌԴ հետ, և Հայաստանի հետ, ուղղակի Ռուսաստանից գնի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը։ Օրինակ՝ Ղազախստանը, ԱՄԷ-ն, Քաթարը կամ որևէ այլ երկիր, երկրներ, որոնք նույնքան ջերմ հարաբերություններ ունեն և Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի հետ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է Երասխ և Ախուրիկ հատվածների վերակառուցմանը, որի շուրջ բանակցելու պատրաստակամություն էր հայտնել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ապա Փաշինյանը Ռուսաստանի հետ բանակցություններ վարելու անհրաժեշտություն չի տեսնում:
«Նախ ես ողջունում եմ Ռուսաստանի փոխվարչապետի հայտարարությունը, բայց մյուս կողմից՝ մեկ դեպքում՝ խոսքը մոտավորապես 3 կիլոմետրի մասին է, մյուս դեպքում՝ 1 կիլոմետրի մասին է։ Դա այնպիսի թեմա չէ, որ բանակցենք, վերաբանակցենք, քննարկենք, ի՞նչ կա բանակցելու։ Երկաթուղի է, էլի եմ ասում՝ դա լիներ մեծ ներդրումային ծրագիր, լիներ 50 մլն դոլարի ծախս… պարզ բան է, պետք է 1 կմ մի տեղ կառուցել, 3 կմ մի տեղ կառուցել։ Մինչև մենք սա անենք, այլընտրանքային երկաթուղին կկառուցվի, կասենք՝ վայ, Հայաստանն էլի շրջանցվեց։ Ոչ, բանակցելու բան չկա, կառուցենք, հետո կբանակցենք»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը կմասնակցի Հայաստանի տարածքից դեպի Թուրքիա և Ադրբեջան տանող երկաթուղային հատվածների վերականգնմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Խոսքը վերաբերում է Երասխ քաղաքի շրջանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին, ինչպես նաև Ախուրյան գյուղի շրջանում՝ Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող գծերին:

14 February 2026 - 07:35 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan, addressing the railway issue, said he believes the solution is for a third country that maintains warm relations with both Armenia and Russia to purchase the railway’s concession management rights from Russia, according to Armenpress.
“Within this context, there are now forces saying: let us arrange it so that after Meghri, when the railway enters Nakhichevan, it bypasses Armenia, arguing that Armenia’s railway is under Russian management. Unfortunately, relations between Russia and many countries are strained, but we say the railway is Armenia’s property and Russia does not wish to and will not create obstacles to our regional projects. I have discussed this with the Russian president and know that he supports all these projects. The problem is that in a number of countries, the view is gaining weight that after Nakhichevan there is no need to continue through Armenia because the railway is under Russian management,” the prime minister said.
Pashinyan stated that under the current conditions Armenia risks losing its strategic positions and competitive advantages.
“The solution I envision is that a country maintaining friendly relations with both Russia and Armenia simply buys the concession management rights from Russia. For example, Kazakhstan, the UAE, Qatar, or any other country, countries that have equally warm relations with both the Russian Federation and Armenia,” Nikol Pashinyan noted.
Regarding the reconstruction of the Yerasakh and Akhurik sections, on which Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk had expressed readiness to negotiate, Pashinyan said he sees no need for negotiations with Russia.
“First, I welcome the statement of Russia’s deputy prime minister, but on the other hand, in one case we are talking about roughly three kilometers, in the other about one kilometer. This is not an issue for negotiating and renegotiating — what is there to negotiate? It is a railway; I repeat, if this were a major investment project costing $50 million, that would be different. It is simply a matter of building one kilometer in one place and three kilometers in another. By the time we do this, an alternative railway will be built and we will say again that Armenia has been bypassed. No, there is nothing to negotiate — let us build it and then negotiate,” Pashinyan said.
Earlier it became known that Russia would participate in restoring railway sections running from Armenia’s territory toward Turkey and Azerbaijan. This was announced by Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk.
The sections in question are located near the town of Yerasakh on the border with Azerbaijan and near the village of Akhurik on the border with Turkey.