14 Փետրվար 2026 - 07:42 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում հայտարարել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը կախված է Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելուց՝ ընդգծելով, որ փաստացի խաղաղությունը արդեն հաստատվել է։
«Մեր դիրքորոշումը երկար տարիներ փոխանցվել է հայկական կողմին․ Հայաստանի Սահմանադրությունում պետք է կատարվեն անհրաժեշտ փոփոխություններ։ Հենց որ այդ փոփոխությունները կատարվեն, արդեն հաջորդ օրը մենք կարող ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը», – հայտարարել է Իլհամ Ալիևը, գրում է Haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի պետության ղեկավարը նաև ասել է, թե «երկու երկրների միջև խաղաղությունն արդեն հաստատվել է»։
«Վաշինգտոնի գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ ստորագրված Համատեղ հռչակագիրը և խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը, դե-ֆակտո նշանակում են խաղաղության հաստատում։ Դրա ձևական կողմը կախված է Հայաստանից։ Որքան շուտ Սահմանադրությունում կատարվեն փոփոխությունները և այնտեղից բացառվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները, այնքան արագ կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը», – պարզաբանել է ադրբեջանական առաջնորդը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն իր հերթին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության հետ է կապել նաև TRIPP նախագծի առաջխաղացումը: Այդ մասին նա ասել է «Եվրասիայի ռազմավարական կարգի ձևավորում․ Միջին միջանցք — եվրոպական անվտանգության օրակարգ կայունության, խաղաղության և փոխկապակցվածության ոլորտում» խորագրով պանելային քննարկմանը, որը կայացել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում, գրում է Minval.az-ը:
Նախարարը նշել է, որ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և TRIPP նախագծի առաջխաղացման համար՝ Վաշինգտոնի հռչակագրի համաձայն, անհրաժեշտ է վերացնել «Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները, որոնք ամրագրված են Հայաստանի Սահմանադրությունում»։
Նա ընդգծել է, որ դեպի Հայաստան բեռների մատակարարման համար տարանցիկ սահմանափակումների վերացումը և ադրբեջանական նավթամթերքների արտահանումը նպաստել են աննախադեպ կայուն միջավայրի ձևավորմանը։ Ի պատասխան՝ Հայաստանը թույլ է տվել բեռների արտահանում երրորդ երկրներ Ադրբեջանի տարածքով, իսկ վերլուծաբանների և փորձագետների հանդիպումները դարձել են վստահության ամրապնդման լրացուցիչ միջոց։
Լրագրողների հետ զրույցում տրանսպորտային ուղիների թեմային է անդրադարձել նաև Ալիևը:
«Մենք վաղուց ենք հանդես գալիս միջանցքների ստեղծման նախաձեռնությամբ՝ սկսելով էներգետիկ միջանցքներից, շարունակելով տրանսպորտայինով, իսկ այժմ արդեն նաև էլեկտրական և օպտիկամանրաթելային ուղղություններով։ Ուստի, մեր երկրի ներուժի ամրապնդման և միջազգային կապերի զարգացման հետ մեկտեղ, մենք գործող փոխկապակցվածության հայեցակարգին ավելացնում ենք նոր բաղադրիչներ։
Եթե նավթագազային խողովակաշարերը կարելի է համարել արդեն կայացած փաստ, թեև կա գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքը ընդլայնելու անհրաժեշտություն, եթե երկաթուղային հաղորդակցության հետ կապված հարցերը մասամբ լուծված են, և Ադրբեջանը լուրջ դժվարություններ չի ունենում ոչ տարանցիկ փոխադրումների ապահովման, ոչ էլ սեփական արտադրանքի արտահանման հարցում, թեև Զանգեզուրի միջանցքը լրացուցիչ ներդրում կլինի այդ ուղղությամբ, ապա էլեկտրական մալուխների, օպտիկամանրաթելային գծերի, տվյալների կենտրոնների և արհեստական բանականության գործունեության արդյունքում տեղեկատվության փոխադրման և տարանցման հետ կապված հարցերն այսօր այն ուղղություններն են, որոնցով մենք կոնկրետ զբաղվում ենք»,-ասել է նա:

14 Февраль 2026 - 07:49 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в Мюнхене заявил, что подписание мирного договора зависит от внесения изменений в Конституцию Армении, подчеркнув, что фактически мир уже установлен.
«Наша позиция на протяжении многих лет доводилась до армянской стороны: в Конституцию Армении должны быть внесены необходимые изменения. Как только эти изменения будут осуществлены, уже на следующий день мы можем подписать мирный договор», — заявил Ильхам Алиев, пишет Haqqin.az.
Глава азербайджанского государства также отметил, что «между двумя странами мир уже установлен».
«Договоренности, достигнутые на Вашингтонском саммите, включая подписанную Совместную декларацию и парафирование мирного договора, де-факто означают установление мира. Формальная сторона вопроса зависит от Армении. Чем быстрее будут внесены изменения в Конституцию и из нее будут исключены территориальные претензии к Азербайджану, тем быстрее будет подписан мирный договор», — пояснил он.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, в свою очередь, также связал продвижение проекта TRIPP с изменением Конституции Армении. Об этом он заявил на панельной дискуссии «Формирование стратегического порядка Евразии: Средний коридор — европейская повестка безопасности в сфере стабильности, мира и взаимосвязанности», состоявшейся в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, сообщает Minval.az .
Министр подчеркнул, что для подписания парафированного мирного соглашения и продвижения проекта TRIPP, в соответствии с Вашингтонской декларацией, необходимо устранить «территориальные претензии к Азербайджану, закрепленные в Конституции Армении».
Он отметил, что снятие транзитных ограничений на поставки грузов в Армению и экспорт азербайджанских нефтепродуктов способствовали формированию беспрецедентно стабильной среды. В ответ Армения разрешила экспорт грузов в третьи страны через территорию Азербайджана, а встречи аналитиков и экспертов стали дополнительным средством укрепления доверия.
В беседе с журналистами Алиев также затронул тему транспортных маршрутов.
«Мы давно выступаем с инициативой создания коридоров — начиная с энергетических, продолжая транспортными, а теперь уже и в электрическом и оптоволоконном направлениях. Таким образом, наряду с укреплением потенциала нашей страны и развитием международных связей, мы добавляем новые компоненты к действующей концепции взаимосвязанности.
Если нефтегазовые трубопроводы можно считать уже состоявшимся фактом, хотя существует необходимость расширения газотранспортной инфраструктуры; если вопросы железнодорожного сообщения частично решены и Азербайджан не испытывает серьезных трудностей ни в обеспечении транзитных перевозок, ни в экспорте собственной продукции, хотя Зангезурский коридор стал бы дополнительным вкладом в этом направлении; то вопросы, связанные с электрическими кабелями, оптоволоконными линиями, центрами обработки данных и передачей и транзитом информации в результате деятельности искусственного интеллекта, сегодня являются направлениями, которыми мы предметно занимаемся», — заявил он.