Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը «խստորեն դատապարտել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ Հայաստանում սանձազերծված ճնշումները», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նշվում է, որ այս սրացումը հասել է նոր մակարդակի՝ «Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անօրինական և անիրավ հետապնդմամբ այն հարցերի համար, որոնք ակնհայտորեն գտնվում են հոգևորականության բացառիկ իրավասության ներքո»։
«Քաղաքական դրդապատճառներով այս արշավը, որն ուղղված է Հայ եկեղեցու գերագույն ղեկավարի և նրա հիերարխիայի դեմ, անընդունելի հարձակում է հայ ազգային ինքնության կարևորագույն սյուներից մեկի վրա։ Այն թուլացնում է ամբողջ ազգը՝ հայրենիքից մինչև սփյուռք՝ ստեղծելով ներքին պառակտում, ինչից միայն նրա հակառակորդները կարող են ուրախանալ։
Քանի որ հայ ազգը բախվում է արտաքին լուրջ սպառնալիքների, այն չի կարող թույլ տալ նման բնույթի բախումներ, որոնք նույնքան ամոթալի են, որքան կործանարար նրա միասնության և բարոյական ուժի համար։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը կոչ է անում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ամբողջ կառավարությանը վերականգնել բնականոն վիճակը և անհապաղ վերջ դնել այս ճնշումներին, որոնք հիշեցնում են ստալինյան գործելակերպը և մեր պատմության ամենամութ պահերը։
Այն պահանջում է անհապաղ վերանայել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների և նրա քարտուղարի դեմ կայացված անօրինական որոշումները։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը հավաստիացնում է Նորին Սրբություն Գարեգին Բ-ին և Հայ Առաքելական Եկեղեցուն իր հարգանքը, իր լիակատար և անսասան աջակցությունը և իր համերաշխությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են Մուրադ Փափազյանն ու Արա Թորանյանը:
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդի գործով դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով ու արգելել է նրա ելքը Հայաստանից:

16 Февраль 2026 - 09:15 AMT
Совет армянских организаций Франции решительно осудил давление, развязанное в Армении против Армянской апостольской церкви, сообщает «Panorama.am ».
В заявлении отмечается, что обострение достигло нового уровня с «незаконным и несправедливым преследованием Католикоса всех армян Гарегина II по вопросам, которые очевидно находятся в исключительной компетенции духовенства».
«Эта политически мотивированная кампания, направленная против верховного предстоятеля Армянской церкви и ее иерархии, является неприемлемой атакой на один из важнейших столпов армянской национальной идентичности. Она ослабляет весь народ — от родины до диаспоры, создавая внутренний раскол, чему могут радоваться лишь его противники.
В условиях серьезных внешних угроз армянский народ не может позволить себе подобные столкновения, столь же постыдные, сколь и разрушительные для его единства и моральной силы.
Совет армянских организаций Франции призывает премьер-министра Никола Пашиняна и все правительство восстановить нормальную ситуацию и немедленно прекратить это давление, напоминающее сталинские методы и самые мрачные страницы нашей истории.
Он требует незамедлительного пересмотра незаконных решений, принятых в отношении Католикоса всех армян, шести членов Высшего духовного совета и его секретаря.
Совет армянских организаций Франции заверяет Его Святейшество Гарегина II и Армянскую апостольскую церковь в своем уважении, полной и непоколебимой поддержке и солидарности», — говорится в заявлении, подписанном Мурадом Папазяном и Ара Тораняном.
14 февраля стало известно, что прокуратура Республики Армения возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему выезд из Армении.