Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը «խստորեն դատապարտել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ Հայաստանում սանձազերծված ճնշումները», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նշվում է, որ այս սրացումը հասել է նոր մակարդակի՝ «Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի անօրինական և անիրավ հետապնդմամբ այն հարցերի համար, որոնք ակնհայտորեն գտնվում են հոգևորականության բացառիկ իրավասության ներքո»։
«Քաղաքական դրդապատճառներով այս արշավը, որն ուղղված է Հայ եկեղեցու գերագույն ղեկավարի և նրա հիերարխիայի դեմ, անընդունելի հարձակում է հայ ազգային ինքնության կարևորագույն սյուներից մեկի վրա։ Այն թուլացնում է ամբողջ ազգը՝ հայրենիքից մինչև սփյուռք՝ ստեղծելով ներքին պառակտում, ինչից միայն նրա հակառակորդները կարող են ուրախանալ։
Քանի որ հայ ազգը բախվում է արտաքին լուրջ սպառնալիքների, այն չի կարող թույլ տալ նման բնույթի բախումներ, որոնք նույնքան ամոթալի են, որքան կործանարար նրա միասնության և բարոյական ուժի համար։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը կոչ է անում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ամբողջ կառավարությանը վերականգնել բնականոն վիճակը և անհապաղ վերջ դնել այս ճնշումներին, որոնք հիշեցնում են ստալինյան գործելակերպը և մեր պատմության ամենամութ պահերը։
Այն պահանջում է անհապաղ վերանայել Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների և նրա քարտուղարի դեմ կայացված անօրինական որոշումները։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհուրդը հավաստիացնում է Նորին Սրբություն Գարեգին Բ-ին և Հայ Առաքելական Եկեղեցուն իր հարգանքը, իր լիակատար և անսասան աջակցությունը և իր համերաշխությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը ստորագրել են Մուրադ Փափազյանն ու Արա Թորանյանը:
Փետրվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդի գործով դատական ակտը չկատարելու մեղադրանքով ու արգելել է նրա ելքը Հայաստանից:

16 February 2026 - 09:15 AMT
The Council of Armenian Organizations of France has strongly condemned the pressures unleashed against the Armenian Apostolic Church in Armenia, Panorama.am reports.
The statement notes that the escalation has reached a new level with the “illegal and unjust persecution of Catholicos of All Armenians Karekin II over matters that clearly fall within the exclusive competence of the clergy.”
“This politically motivated campaign targeting the supreme leader of the Armenian Church and its hierarchy is an unacceptable attack on one of the most essential pillars of Armenian national identity. It weakens the entire nation — from the homeland to the diaspora — by creating internal division, which only its adversaries can welcome.
At a time when the Armenian nation faces serious external threats, it cannot afford confrontations of this nature, which are as shameful as they are destructive to its unity and moral strength.
The Council of Armenian Organizations of France calls on Prime Minister Nikol Pashinyan and his entire government to restore normalcy and immediately put an end to these pressures, which recall Stalinist practices and the darkest moments of our history.
It demands an immediate review of the unlawful decisions taken against the Catholicos of All Armenians, six members of the Supreme Spiritual Council and his secretary.
The Council of Armenian Organizations of France assures His Holiness Karekin II and the Armenian Apostolic Church of its respect, its full and unwavering support, and its solidarity,” the statement says. It was signed by Mourad Papazian and Ara Toranian.
On February 14, it became known that Armenia’s Prosecutor’s Office had initiated criminal proceedings against Catholicos of All Armenians Karekin II on charges of failing to execute a judicial act in the case of the former head of the Masis Diocese and had banned him from leaving Armenia.