Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտնել է, որ մտավախություն չկա, թե ատոմակայանի նախատեսվածից երեք ամիս ավելի կանգառի պայմաններում կարող է առաջանալ էլեկտրաէներգիայի դեֆիցիտ։
«Այդ բացը լրացվում է այլ կայանների հավելյալ աշխատանքի ճանապարհով, հետևաբար, վստահեցնում եմ ձեզ, որ նման մտավախություն չունենք»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Մեսրոպյանի խոսքով՝ անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը ցանկացած պահին կարող է կանգառի մեջ գտնվող էլեկտրակայանի արտադրանքը փոխարինել այլ գործող կայանների հաշվին։
«Այլ բան է, թե դրա արդյունքում ինչպիսի սակագին կստանանք»,- ընդգծել է նա։
Մեսրոպյանը նաև ասել է, որ ՀԷՑ-ի գույքի օտարման հարցում գաղտնի գործընթաց չկա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հավելել է, որ բաշխման լիցենզիայի դադարեցումից հետո պետությունը պետք է երեքամսյա ժամկետում սկսի նախկին սեփականատերերից բաշխման գործունեության համար անհրաժեշտ գույքի օտարման գործընթացը՝ առաջարկելով համապատասխան գին։
«Պետությունն այս փուլում, երբ մենք դադարեցրել ենք բաշխման լիցենզիան, հաջորդ փուլը դա է, որ երեքամսյա ժամկետում պետությունը պետք է նախկին սեփականատերերին բաշխման լիցենզավորված գործունեություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ գույքի սեփականության օտարման գործընթաց սկսի և դրա շրջանակներում պետք է գին առաջարկի և եթե կգան համաձայնության՝ շատ բարի, տեղի կունենա սեփականության իրավունքի փոխանցումը՝ վճարելով համապատասխան գումարը»,- նշել է նա։
Մեսրոպյանի խոսքով՝ եթե կողմերը համաձայնության չգան, ապա գործընթացը կշարունակվի հանրային գերակա շահ ճանաչելու հիմքով՝ ՀԷՑ-ի բաժնեմասերի և գույքի օտարման ու փոխանցման ուղղությամբ։
Նա ընդգծել է, որ երեքամսյա ժամկետը դեռ չի ավարտվել և առաջիկա օրերին կառավարության համապատասխան մարմինները լրատվամիջոցների միջոցով կտեղեկացնեն գործընթացի մանրամասների մասին՝ վստահեցնելով, որ որևէ գաղտնի քայլ չի իրականացվում։
Անդրադառնալով «Վեոլիա ջուր» ընկերությանը լիցենզիայից զրկելու վերաբերյալ հարցին՝ Մեսրոպյանը հայտնել է, որ նախորդ տարի ընկերությունը երկու անգամ տուգանվել է՝ յուրաքանչյուր անգամ 10 մլն դրամի չափով, սակայն հանձնաժողովում կողմնակալ վերաբերմունք չկա։
«Այս կամ այն ընկերությանը լիցենզիայից զրկելն ինքնանպատակ չէ։ Պարզապես, «ՎեոլիաՋուր» ընկերություններում տարբերությունը բավական մեծ է ՀԷՑ-ի հետ կապված խնդիրներից»,- նշել է ՀԾԿՀ նախագահը՝ հավելելով, որ խնդիրների կարգավորման գործընթացում կառավարությունը մեծ դեր է ունեցել, սակայն վերջինս իր պարտավորությունները ամբողջությամբ չի կատարել։
Մեսրոպյանի ներկայացմամբ՝ կա նախնական որոշում, համաձայն որի ջրի վարձավճարները կմնան «ՎեոլիաՋուր» ընկերությունում և կուղղվեն հնամաշ համակարգի արդիականացմանը։

Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Месроп Месропян в ходе встречи с журналистами сообщил, что опасений относительно возможного дефицита электроэнергии в связи с продлением остановки атомной электростанции на три месяца нет.
«Этот пробел восполняется за счет дополнительной работы других станций, поэтому заверяю вас, что подобных опасений у нас нет», — сказал он, сообщает «Aysor.am ».
По словам Месропяна, при необходимости Армения в любой момент может заменить объем производства станции, находящейся в остановке, за счет других действующих электростанций.
«Другой вопрос — какой тариф мы в итоге получим», — подчеркнул он.
Месропян также заявил, что в вопросе отчуждения имущества компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) нет никаких скрытых процессов, сообщает «Panorama.am ».
Он пояснил, что после прекращения лицензии на распределение государство в течение трех месяцев должно начать процесс отчуждения у прежних собственников имущества, необходимого для осуществления лицензированной деятельности по распределению, предложив соответствующую цену.
«На данном этапе, после прекращения лицензии на распределение, следующим шагом является то, что государство в трехмесячный срок должно инициировать процесс отчуждения права собственности на имущество, необходимое для осуществления лицензированной деятельности по распределению, у прежних собственников. В рамках этого процесса должна быть предложена цена, и если будет достигнуто согласие, произойдет передача права собственности с выплатой соответствующей суммы», — отметил он.
По словам Месропяна, если стороны не придут к соглашению, процесс продолжится на основании признания приоритетного общественного интереса — в направлении отчуждения и передачи долей и имущества ЭСА.
Он подчеркнул, что трехмесячный срок еще не истек, и в ближайшие дни уполномоченные органы правительства через СМИ представят подробности процесса, заверив, что никаких тайных действий не осуществляется.
Отвечая на вопрос о возможном лишении лицензии компании «Веолия Джур», Месропян сообщил, что в прошлом году компания дважды была оштрафована — каждый раз на 10 млн драмов, однако предвзятого отношения со стороны комиссии нет.
«Лишение той или иной компании лицензии не является самоцелью. Просто ситуация в “Веолия Джур” существенно отличается от проблем, связанных с ЭСА», — заявил глава КРОУ, добавив, что правительство сыграло большую роль в урегулировании проблем, однако не полностью выполнило свои обязательства.
По его словам, существует предварительное решение, согласно которому платежи за воду останутся в компании «Веолия Джур» и будут направлены на модернизацию изношенной системы.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил, что Армения и США завершили переговоры по соглашению «1-2-3» в сфере гражданской ядерной энергетики, что открывает широкие возможности для реализации крупных проектов. По его словам, это предполагает первоначальный экспорт из США на сумму до 5 млрд долларов, а также дополнительную поддержку на 4 млрд долларов в виде поставок топлива и обслуживания.