16 Փետրվար 2026 - 13:13 AMT
Արգենտինայի հայկական կազմակերպությունները (IARA) խիստ մտահոգություն են հայտնել Հայաստանի կառավարության որոշման կապակցությամբ, որով արգելվել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի ելքը երկրից՝ թույլ չտալով նրան մասնակցել Ավստրիայում նախատեսված եպիսկոպոսաց ժողովին։
«Այս փաստը եզակի դեպք չէ։ Այն մաս է կազմում վերջին ժամանակներում ավելի լայն մի գործընթացի, որը հատկանշվում է պետական ինստիտուտների թուլացմամբ և դեպի ավտորիտարիզմ տանող քայլերով, ինչը վնասում է ոչ միայն Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, այլև հասարակությանը, ընդդիմադիր կուսակցություններին և Հայաստան-Սփյուռք պատմական հարաբերություններին։
Արդեն մի քանի տարի է՝ տագնապով նկատում ենք.
Համակարգված հարձակումներ քաղաքական ընդդիմության դեմ, այդ թվում՝ դատական գործեր և կալանավորումներ, որոնք հիմնավոր կասկածներ են առաջացնում, որ դրանք քաղաքական դրդապատճառներ ունեն։
Հալածանք քննադատողների նկատմամբ, ինչը սահմանփակում է բազմակարծությունը և ազատ խոսքի իրավունքը։
Հայկական Սփյուռքը վարկաբեկելու բազմակի փորձեր՝ կեղծ հայտարարություններով, թե իբր Սփյուռքի պահանջատիրությունը խոչընդոտ է խաղաղության համար։ Այս կերպ փորձ է արվում արհեստական պառակտում մտցնել Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայության միջև։
Եվ որպես առավել ծանր հանգամանք՝ քաղաքական իշխանության աճող միջամտությունը Հայ Առաքելական eկեղեցու ներքին գործերին՝ կամայական քայլերով և հոգևոր առաջնորդին պիտակավորելով։ Այս վարքագիծը ոչ միայն խախտում է օրենքի գերակայությունը, խղճի և խոսքի ազատությունը, այլև վտանգի տակ է դնում հայ ժողովրդի միասնությունը թե՛ Հայրենիքում, թե՛ Սփյուռքում։
Հայ Առաքելական eկեղեցին քաղաքական կուսակցություն չէ և ոչ էլ իշխանությանը ենթակա կառույց։ Այն մեր հազարամյա ինքնության հոգևոր հենասյունն է և մեր հավատքի պահապանը։ Եկեղեցու և pետության բաժանումը պետք է երաշխավորի անկախություն և փոխադարձ հարգանք. այն երբեք չպետք է դառնա ճնշման կամ ենթարկեցման գործիք։
Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է։ Նրա մասնակցությունը եկեղեցական ժողովին խոչընդոտելը ազատ տեղաշարժի իրավունքի ոտնահարում է և պետության կողմից Ազգային եկեղեցու կյանքին միջամտելու հստակ փորձ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ելնելով այս ամենից՝ Արգենտինայի Հանրապետության հայկական կազմակերպությունները վճռականորեն մերժում են.
«Քաղաքական ընդդիմությանը լռեցնելուն ուղղված ցանկացած գործողություն՝ լինի դա ինստիտուցիոնալ, թե դատական ճնշման միջոցով։
Հայաստանը Սփյուռքից բաժանելու փորձերը՝ այնպիսի ելույթներով, որոնք փորձում են արժեզրկել աշխարհասփյուռ հայ համայնքների պատմական նվիրումը։
Կրոնական, հասարակական կամ քաղաքական գործիչների հալածանքը կամ ահաբեկումը՝ իրենց օրինական գործունեության համար։
Պետական լծակների օգտագործումը՝ ներքին թշնամանք հրահրելու համար, ինչը թուլացնում է ազգային միասնությունը»:
Որպես Արգենտինայի ամբողջ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ՝ կազմակերպությունները հրատապ կոչ են ուղղել Հայաստանի իշխանություններին:
«Լիարժեք հարգել Հայ Առաքելական eկեղեցու ինքնավարությունը և ներքին կառավարումը։
Երաշխավորել բոլոր մարդկանց, կազմակերպությունների և կուսակցությունների իրավունքները՝ առանց խտրականության և հալածանքի։
Պահպանել դատական համակարգի անկախությունը և քաղաքական բազմակարծությունը՝ որպես ժողովրդավարության հիմք։
Վերականգնել հարգանքը և համագործակցությունը Հայկական Սփյուռքի հետ՝ ընդունելով նրա պատմական դերը և անգնահատելի ավանդը ազգի համար։
Վերահաստատում ենք, որ Հայաստանի հզորությունը չի կարող կառուցվել ներքին առճակատմամբ, ազատությունների սահմանափակմամբ կամ այլախոհների պիտակավորմամբ։ Ազգային միասնությունը չեն պարտադրում, այն կառուցվում է հարգանքի, անկեղծ երկխոսության և ժողովրդավարական համակեցության հիման վրա։
Դարերի փորձություններով կոփված հայկական ինքնությունը չի կարող քայքայվել մեր ազգային էությանը հակասող գործելաոճով։ Եկեղեցին և Պետությունը տարբեր մարմիններ են և այդպես էլ պետք է շարունակեն գործել՝ փոխադարձ հարգանքի և հավասարակշռության մթնոլորտում»,- ասվում է հայտարարությունում։

Армянские организации Аргентины (IARA) выразили глубокую обеспокоенность решением правительства Армении запретить Католикосу всех армян Гарегину II выезд из страны, лишив его возможности участвовать в епископском собрании, запланированном в Австрии.
«Этот факт не является единичным случаем. Он является частью более широкого процесса, наблюдаемого в последнее время, который характеризуется ослаблением государственных институтов и шагами в сторону авторитаризма, наносящими ущерб не только Армянской Апостольской Церкви, но и обществу, оппозиционным партиям и историческим отношениям между Арменией и Диаспорой.
Уже несколько лет мы с тревогой наблюдаем:
- Систематические атаки на политическую оппозицию, включая судебные дела и аресты, вызывающие обоснованные подозрения в их политической мотивированности.
- Преследование критиков, что ограничивает плюрализм и свободу слова.
- Многократные попытки дискредитации армянской Диаспоры ложными заявлениями о том, что ее требования якобы препятствуют миру, что является попыткой искусственно внести раскол между Арменией и мировым армянством.
- И как наиболее тяжелое обстоятельство — усиливающееся вмешательство политической власти во внутренние дела Армянской Апостольской Церкви посредством произвольных шагов и навешивания ярлыков на духовного лидера.
Подобное поведение не только нарушает верховенство закона, свободу совести и слова, но и ставит под угрозу единство армянского народа как в Отечестве, так и в Диаспоре.
Армянская Апостольская Церковь не является политической партией и не подчиняется власти. Она — духовная опора нашей тысячелетней идентичности и хранитель нашей веры. Разделение Церкви и Государства должно гарантировать независимость и взаимное уважение, а не превращаться в инструмент давления или подчинения.
Примененный к Католикосу запрет является тревожным прецедентом. Препятствование его участию в церковном собрании — это нарушение права на свободное передвижение и явная попытка вмешательства государства в жизнь Национальной Церкви», — говорится в заявлении.
Исходя из этого, армянские организации Республики Аргентина решительно отвергают:
- Любые действия, направленные на подавление политической оппозиции — будь то посредством институционального или судебного давления.
- Попытки отделить Армению от Диаспоры заявлениями, умаляющими историческую преданность армянских общин по всему миру.
- Преследование или запугивание религиозных, общественных или политических деятелей за их законную деятельность.
- Использование государственных рычагов для разжигания внутренней вражды, ослабляющей национальное единство.
Как представители всей армянской общины Аргентины, организации обратились с срочным призывом к властям Армении:
- В полной мере уважать автономию и внутреннее управление Армянской Апостольской Церкви.
- Гарантировать права всех лиц, организаций и партий без дискриминации и преследования.
- Сохранять независимость судебной системы и политический плюрализм как основы демократии.
- Восстановить уважение и сотрудничество с армянской Диаспорой, признавая ее историческую роль и неоценимый вклад в нацию.
«Мы подтверждаем, что сила Армении не может строиться на внутреннем противостоянии, ограничении свобод или навешивании ярлыков на инакомыслящих. Национальное единство не навязывается — оно строится на уважении, искреннем диалоге и демократическом сосуществовании.
Армянская идентичность, закаленная веками испытаний, не может быть разрушена методами, противоречащими нашей национальной сущности. Церковь и Государство — разные институты и должны продолжать действовать в атмосфере взаимного уважения и баланса», — отмечается в заявлении.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему выезд из страны.