16 Փետրվար 2026 - 14:21 AMT
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը թուրքական ընկերություններին փոխանցելու օրակարգ չկա անգամ տեսական հարթությունում։ Նա այսպես է արձագանքել հարցին, թե արդյոք ՀԷՑ-ի կառավարումը գոնե տեսականորեն հնարավոր է հանձնել թուրքական ընկերության։
Մեսրոպյանը նշել է, որ նման թեզեր հնչում են ընդդիմախոսների կողմից, սակայն դրանք որևէ օբյեկտիվ հիմք չունեն, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ընդհուպ հայտարարվեց, որ անցած տարի հանձնաժողովի 3 բարձրաստիճան աշխատակիցներ իբր թե մեկնել են Թուրքիա, որպեսզի հետ գան, բանակցեն և ՀԷՑ-ը վաճառեն թուրքական ընկերություններին, ինչը ծիծաղելի կլիներ, եթե միտքն այդքան տխուր չլիներ: Նման բան չկա օրակարգում: Հետևաբար, այս պահին հողի վրա, ռեալ իրականության մեջ թուրքական որևէ ընկերության ՀԷՑ վաճառելու որևէ նշան չեմ տեսնում»,- ասել է նա:
Մեսրոպյանը հայտարարել է, որ գործող օրենսդրության համաձայն՝ հնարավոր է ՀԷՑ-ը ճանաչվի հանրային գերակա շահ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Երեք ամսվա ժամանակահատվածը դեռ չի ավարտվել, առաջիկա օրերին կիրազեկվեք այդ մասին, գաղտնի որևէ գործընթաց չկա»,- ասել է նա
Պետությունն այս փուլում, երբ դադարեցրել ենք ՀԷՑ-ի բաշխման լիցենզիան, հաջորդ փուլը դա է՝ եռամսյա ժամկետում պետությունը պետք է նախկին սեփականատերերին բաշխման լիցենզավորված գործունեություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ դրույթի սեփականության օտարման գործընթաց սկսի և դրա շրջանակներում պետք է գին առաջարկի նախկին սեփականատերերին։
Եթե գան համաձայնության, շատ լավ, տեղի կունենա սեփականության իրավունքի փոխանցումը՝ վճարելով համապատասխան գումարը։ Իսկ եթե չի լինի համաձայնություն, իսկ այս պահին չենք կարող ասել, թե ինչպիսին կլինի ելքը, այո, դրանից հետո հանրային գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով, օրենքի այդ կետով կշարունակվի ՀԷՑ բաժնեմասերի ու գույքի օտարման իրավունքի փոխանցման հարցը»,-ասել է նա:

Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Месроп Месропян на итоговой пресс-конференции заявил, что повестки передачи компании «Электрические сети Армении» турецким компаниям нет даже в теоретической плоскости. Так он ответил на вопрос о том, возможно ли хотя бы гипотетически передать управление ЭСА турецкой компании.
По словам Месропяна, подобные тезисы озвучиваются оппонентами, однако не имеют объективных оснований, сообщает «1lurer.am ».
«Даже заявлялось, что в прошлом году три высокопоставленных сотрудника комиссии якобы поехали в Турцию, чтобы вернуться и вести переговоры о продаже ЭСА турецким компаниям, что было бы смешно, если бы не было столь печально. Ничего подобного в повестке нет. Следовательно, в реальной действительности я не вижу никаких признаков продажи ЭСА какой-либо турецкой компании», — отметил он.
Месропян также заявил, что в соответствии с действующим законодательством возможно признание ЭСА объектом общественного приоритетного интереса, сообщает «Radar Armenia».
«Трехмесячный срок еще не истек, в ближайшие дни вы будете проинформированы. Никакого тайного процесса нет», — сказал он.
По его словам, после прекращения лицензии на распределение следующим этапом является инициирование государством в трехмесячный срок процесса отчуждения у прежних собственников имущества, необходимого для осуществления лицензированной деятельности по распределению, с предложением соответствующей цены.
«Если будет достигнуто согласие, состоится передача права собственности с выплатой соответствующей суммы. Если же согласия не будет — а на данный момент мы не можем сказать, каким будет исход, — тогда вопрос отчуждения долей и имущества ЭСА будет продолжен на основании признания общественного приоритетного интереса», — подчеркнул он.
18 июля КРОУ сообщила, что Романос Петросян, освобожденный от должности в Службе государственного контроля, назначен временным управляющим компании «Электрические сети Армении». Комиссия также начала производство по деятельности компании на основании представления правительства.
КРОУ лишила компанию «Ташир Капитал» лицензии ЭСА. После решения о прекращении лицензии «Электрических сетей Армении» в течение трех месяцев планируется провести переговоры с советом директоров компании о передаче права собственности на имущество. В случае отсутствия согласия государство может принять собственность на основании общественного приоритетного интереса.