Համաշխարհային բանկը հրապարակել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագիրը, որտեղ ներկայացվել են հիմնական մակրոտնտեսական միտումները։
Դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը արագացել է՝ հասնելով 14․4 տոկոսի (տ/տ), ինչի արդյունքում տարեկան աճը կազմել է 9․2 տոկոս։ Ռուսաստանից զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումները շարունակել են աճել՝ զուտ տարեկան ներհոսքը ավելացնելով 53 տոկոսով (տ/տ)։
Հունվարին գնաճը բարձրացել է մինչև 3․8 տոկոս՝ հիմնականում սննդամթերքի թանկացմամբ պայմանավորված։
2025 թ․ արտահանումն ու ներմուծումը նվազել են՝ թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանման փուլային դադարեցման հետևանքով, և 2020 թվականից ի վեր առաջին անգամ արձանագրվել է արտահանման և ներմուծման տարեկան անկում։ Նույն թվականին գրանցվել է կանխատեսված՝ տարեկան ՀՆԱ-ի 3․8 տոկոսին համարժեք բյուջեի պակասուրդ։
Դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը կտրուկ արագացել է՝ կազմելով 14․4 տոկոս (տ/տ)՝ նոյեմբերի 11․5 տոկոսի համեմատ։ Աճը շարունակել են խթանել արդյունաբերությունն ու շինարարությունը։
Արդյունաբերական արտադրության ծավալներն աճել են 38․6 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված մշակող արդյունաբերության 43․3 տոկոս աճով (հիմնականում՝ հիմնական մետաղների արտադրություն) և հանքարդյունաբերության 34․9 տոկոս ընդլայնմամբ։ Էլեկտրաէներգիայի և էներգիայի արտադրությունն աճել է 13 տոկոսով (տ/տ)՝ երկու ամիս անընդմեջ անփոփոխ մնալուց հետո։ Շինարարության ոլորտում աճը շարունակվել է՝ հասնելով 20․5 տոկոսի (տ/տ)։
Ծառայությունների ոլորտում (առանց առևտրի) աճը դանդաղել է՝ նախորդ ամսվա 11․2 տոկոսի փոխարեն կազմելով 8․2 տոկոս (տ/տ)։ Մեծածախ և մանրածախ առևտրի աճը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 3․2 տոկոսի (տ/տ)՝ նոյեմբերի 1․5 տոկոսի համեմատ։
2025 թ․ տնտեսական աճը կազմել է 9․2 տոկոս (տ/տ), որը գերազանցել է ինչպես 2024 թ․ ցուցանիշը, այնպես էլ նախնական կանխատեսումները։ Նույն տարում գրանցված բիզնեսների թիվն աճել է 6․3 տոկոսով (տ/տ)՝ հիմնականում անհատ ձեռնարկատերերի հաշվին։
Դեկտեմբերին զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումներն աճել են 14․2 տոկոսով (տ/տ)։ Դա պայմանավորված է եղել Ռուսաստանից ներհոսքի 37․7 տոկոս աճով (որը կազմել է ընդհանուրի 52 տոկոսը) և Միացյալ Նահանգներից փոխանցումների 9․4 տոկոս ավելացմամբ։ 2025 թ․ զուտ ընդհանուր ներհոսքը կազմել է 714 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ բարձրանալով 53․5 տոկոսով և վերականգնման միտում ձևավորելով 2024 թ․ անկումից հետո, թեև այն դեռ ցածր է մնացել 2023 թ․ գրանցված 880 միլիոն ԱՄՆ դոլարից։
Հունվարին գնաճը հասել է 3․8 տոկոսի (տ/տ)։ Գնաճի մոտ երկու երրորդը պայմանավորված է եղել սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների 5․9 տոկոս թանկացմամբ։ Մնացած մասը ձևավորվել է ալկոհոլային խմիչքների 9 տոկոս, առողջապահության 3 տոկոս, տրանսպորտի 4.3 տոկոս և կրթության 8.3 տոկոս գնաճով։
Փետրվարի 3-ի նիստում ՀՀ կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման հիմնական տոկոսադրույքը թողել է անփոփոխ՝ 6․50 տոկոսի մակարդակում։
Դեկտեմբերին արտահանման և ներմուծման աճը շարունակվել է՝ դառնալով 2025 թ․-ի միայն երկրորդ դրական ամիսը։ Արտահանումն աճել է 34․3 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 30․4 տոկոսով (տ/տ)։ Դա հիմնականում պայմանավորված է եղել թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի ու մետաղների առևտրի ծավալների աճով՝ համապատասխանաբար 43.2 և 56.6 տոկոս։ Սակայն այդ ապրանքների արտահանումը 2025 թ․ դեկտեմբերին 50․2 տոկոսով զիջել է 2023 թ․ դեկտեմբերի բարձր ցուցանիշին։
Զգալի աճ է արձանագրվել նաև պատրաստի սննդամթերքի (70․8 տոկոս, տ/տ) և հանքանյութերի (62 տոկոս, տ/տ) արտահանման մասով, ինչի արդյունքում դրանց մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման կառուցվածքում 21 տոկոսից հասել է 26 տոկոսի։
Կուտակային հաշվարկով՝ 2025 թ․ արտահանումը նվազել է 36․1 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 23․6 տոկոսով (տ/տ)՝ դառնալով առաջին տարեկան անկումը 2020 թ․-ից ի վեր։ Թանկարժեք մետաղներն ու քարերը չհաշված՝ արտահանումն աճել է 8․9 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 7․5 տոկոսով (տ/տ)։
Տարվա առաջին կիսամյակում 4․1 տոկոս անկումից հետո երկրորդ կիսամյակում զբոսաշրջային այցելություններն աճել են 7․5 տոկոսով (տ/տ)՝ ապահովելով տարեկան 2․5 տոկոս աճ, որոնցից 41 տոկոսը բաժին է հասել Ռուսաստանից ժամանածներին։
Հունվարին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ արժևորվել է 0․4 տոկոսով (ա/ա)։ Տարեկան կտրվածքով դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժևորվել է 4․5 տոկոսով, իսկ եվրոյի և ռուբլու նկատմամբ արժեզրկվել է համապատասխանաբար 8.1 և 24.2 տոկոսով։
Համախառն միջազգային պահուստներն աճել են մոտ 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարով՝ հասնելով 5․2 միլիարդի, որը համարժեք է 4․1 ամսվա ներմուծման ծածկույթի։
Դեկտեմբերին առևտրային բանկերի ավանդներն աճել են 5․6 տոկոսով (ա/ա), իսկ վարկավորումը՝ 2․6 տոկոսով (ա/ա)։ Տարեկան փոխարժեքով ճշգրտված աճը կազմել է 17 տոկոս ընդհանուր ավանդների և 25․2 տոկոս վարկերի դեպքում։ Ֆինանսական համակարգի ցուցանիշները մնացել են կայուն՝ կապիտալի համարժեքությունը կազմել է 20․7 տոկոս, իսկ չաշխատող վարկերի մակարդակը՝ 1․3 տոկոս։
Դեկտեմբերին բյուջետային պակասուրդը կազմել է գնահատված տարեկան ՀՆԱ-ի 1․4 տոկոսը՝ 2025 թ․ ընդհանուր պակասուրդը հասցնելով 3․8 տոկոսի, որը ցածր է եղել տարեկան ծրագրային մակարդակից։ Ընդհանուր եկամուտներն ու դրամաշնորհները նվազել են 1.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված այլ եկամուտների 66 տոկոս կրճատմամբ։ Միաժամանակ հարկային եկամուտներն աճել են 17․3 տոկոսով՝ ԱԱՀ-ի, եկամտային և շահութահարկի հաշվին, մինչդեռ բնապահպանական հարկերը նվազել են 17․2 տոկոսով։
Ընդհանուր ծախսերն աճել են 1․5 տոկոսով (տ/տ)։ Ընթացիկ ծախսերը բարձրացել են 7․1 տոկոսով՝ աշխատավարձերի 15․5 և տրանսֆերտների 24․3 տոկոս աճով։ Կապիտալ ծախսերը կրճատվել են 7․7 տոկոսով՝ պաշտպանական ծախսերի 18․7 տոկոս նվազմամբ և նախորդ տարվա բարձր բազայով պայմանավորված։ Միաժամանակ կրթական կապիտալ ծախսերն աճել են 35․5 տոկոսով։
2025 թ․ ընդհանուր եկամուտներն աճել են 11․9 տոկոսով, իսկ ընդհանուր ծախսերը՝ 11․8 տոկոսով, ինչի արդյունքում ձևավորվել է գնահատված տարեկան ՀՆԱ-ի 3․8 տոկոսի չափով բյուջետային պակասուրդ, որը բարձր է եղել 2024 թ․ 3․6 տոկոս ցուցանիշից։

17 February 2026 - 09:59 AMT
The World Bank’s latest monthly report highlights accelerated economic activity, a sharp rise in remittances from Russia, and inflation reaching 3.8 percent in January, largely due to food price increases.
The World Bank has published its monthly summary of Armenia’s economic developments, outlining key macroeconomic trends.
In December, economic activity growth accelerated to 14.4 percent year-on-year, bringing annual growth to 9.2 percent. Net non-commercial remittances from Russia continued to expand, increasing annual net inflows by 53 percent year-on-year.
In January, inflation rose to 3.8 percent, mainly driven by higher food prices.
In 2025, exports and imports declined due to the phased suspension of re-exports of precious stones and metals, marking the first annual drop in trade since 2020. The same year recorded a budget deficit equivalent to 3.8 percent of GDP, as projected.
In December, economic activity growth sharply accelerated to 14.4 percent year-on-year, up from 11.5 percent in November. Industry and construction remained the main drivers.
Industrial output expanded by 38.6 percent year-on-year, fueled by a 43.3 percent increase in manufacturing—primarily basic metals production—and a 34.9 percent rise in mining. Electricity and energy production grew by 13 percent year-on-year after two months of stagnation. Construction activity continued to expand, reaching 20.5 percent year-on-year.
Growth in services excluding trade slowed to 8.2 percent year-on-year from 11.2 percent in the previous month. Wholesale and retail trade growth doubled to 3.2 percent year-on-year, compared to 1.5 percent in November.
Economic growth in 2025 reached 9.2 percent year-on-year, exceeding both 2024 figures and initial projections. The number of registered businesses increased by 6.3 percent year-on-year, largely driven by sole proprietors.
In December, net non-commercial remittances rose by 14.2 percent year-on-year. This was driven by a 37.7 percent increase in inflows from Russia, accounting for 52 percent of the total, and a 9.4 percent rise in transfers from the United States. In 2025, total net inflows amounted to 714 million U.S. dollars, up 53.5 percent from the previous year, indicating a recovery trend after the 2024 decline, though still below the 880 million U.S. dollars recorded in 2023.
Inflation in January reached 3.8 percent year-on-year. About two-thirds of the increase stemmed from a 5.9 percent rise in food and non-alcoholic beverage prices. The remainder was driven by price increases in alcoholic beverages (9 percent), healthcare (3 percent), transport (4.3 percent), and education (8.3 percent).
At its February 3 meeting, the Central Bank of Armenia left the refinancing rate unchanged at 6.50 percent.
In December, exports and imports continued to grow, marking only the second positive month in 2025. Exports rose by 34.3 percent year-on-year, while imports increased by 30.4 percent year-on-year, mainly due to higher trade volumes in precious and semi-precious stones and metals, up 43.2 percent and 56.6 percent respectively. However, December 2025 exports of these goods were 50.2 percent lower than the peak recorded in December 2023.
Significant growth was also recorded in exports of prepared food products (70.8 percent year-on-year) and mineral products (62 percent year-on-year), increasing their share in total exports from 21 percent to 26 percent.
On a cumulative basis, 2025 exports declined by 36.1 percent year-on-year and imports by 23.6 percent year-on-year, marking the first annual contraction since 2020. Excluding precious metals and stones, exports grew by 8.9 percent year-on-year and imports by 7.5 percent year-on-year.
After a 4.1 percent decline in the first half of the year, tourist arrivals increased by 7.5 percent year-on-year in the second half, resulting in annual growth of 2.5 percent, with 41 percent of visitors arriving from Russia.
In January, the Armenian dram appreciated by 0.4 percent month-on-month against the U.S. dollar and the euro. On an annual basis, the dram strengthened by 4.5 percent against the U.S. dollar but depreciated by 8.1 percent against the euro and 24.2 percent against the ruble.
Gross international reserves increased by around 100 million U.S. dollars to 5.2 billion, equivalent to 4.1 months of import coverage.
In December, commercial bank deposits rose by 5.6 percent month-on-month, while lending increased by 2.6 percent month-on-month. Adjusted for exchange rate effects, annual growth reached 17 percent for total deposits and 25.2 percent for loans. Financial system indicators remained stable, with capital adequacy at 20.7 percent and non-performing loans at 1.3 percent.
In December, the budget deficit amounted to 1.4 percent of estimated annual GDP, bringing the total 2025 deficit to 3.8 percent, below the planned annual level. Total revenues and grants declined by 1.1 percent year-on-year due to a 66 percent drop in other revenues. At the same time, tax revenues increased by 17.3 percent, driven by VAT, personal income tax, and corporate income tax, while environmental taxes fell by 17.2 percent.
Total expenditures rose by 1.5 percent year-on-year. Current spending increased by 7.1 percent, including a 15.5 percent rise in wages and a 24.3 percent increase in transfers. Capital expenditures declined by 7.7 percent, reflecting an 18.7 percent drop in defense spending and a high base effect from the previous year, while capital spending on education rose by 35.5 percent.
In 2025, total revenues grew by 11.9 percent and total expenditures by 11.8 percent, resulting in a budget deficit equivalent to 3.8 percent of annual GDP, slightly higher than the 3.6 percent recorded in 2024.