Համաշխարհային բանկը հրապարակել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագիրը, որտեղ ներկայացվել են հիմնական մակրոտնտեսական միտումները։
Դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը արագացել է՝ հասնելով 14․4 տոկոսի (տ/տ), ինչի արդյունքում տարեկան աճը կազմել է 9․2 տոկոս։ Ռուսաստանից զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումները շարունակել են աճել՝ զուտ տարեկան ներհոսքը ավելացնելով 53 տոկոսով (տ/տ)։
Հունվարին գնաճը բարձրացել է մինչև 3․8 տոկոս՝ հիմնականում սննդամթերքի թանկացմամբ պայմանավորված։
2025 թ․ արտահանումն ու ներմուծումը նվազել են՝ թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանման փուլային դադարեցման հետևանքով, և 2020 թվականից ի վեր առաջին անգամ արձանագրվել է արտահանման և ներմուծման տարեկան անկում։ Նույն թվականին գրանցվել է կանխատեսված՝ տարեկան ՀՆԱ-ի 3․8 տոկոսին համարժեք բյուջեի պակասուրդ։
Դեկտեմբերին տնտեսական ակտիվության աճը կտրուկ արագացել է՝ կազմելով 14․4 տոկոս (տ/տ)՝ նոյեմբերի 11․5 տոկոսի համեմատ։ Աճը շարունակել են խթանել արդյունաբերությունն ու շինարարությունը։
Արդյունաբերական արտադրության ծավալներն աճել են 38․6 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված մշակող արդյունաբերության 43․3 տոկոս աճով (հիմնականում՝ հիմնական մետաղների արտադրություն) և հանքարդյունաբերության 34․9 տոկոս ընդլայնմամբ։ Էլեկտրաէներգիայի և էներգիայի արտադրությունն աճել է 13 տոկոսով (տ/տ)՝ երկու ամիս անընդմեջ անփոփոխ մնալուց հետո։ Շինարարության ոլորտում աճը շարունակվել է՝ հասնելով 20․5 տոկոսի (տ/տ)։
Ծառայությունների ոլորտում (առանց առևտրի) աճը դանդաղել է՝ նախորդ ամսվա 11․2 տոկոսի փոխարեն կազմելով 8․2 տոկոս (տ/տ)։ Մեծածախ և մանրածախ առևտրի աճը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 3․2 տոկոսի (տ/տ)՝ նոյեմբերի 1․5 տոկոսի համեմատ։
2025 թ․ տնտեսական աճը կազմել է 9․2 տոկոս (տ/տ), որը գերազանցել է ինչպես 2024 թ․ ցուցանիշը, այնպես էլ նախնական կանխատեսումները։ Նույն տարում գրանցված բիզնեսների թիվն աճել է 6․3 տոկոսով (տ/տ)՝ հիմնականում անհատ ձեռնարկատերերի հաշվին։
Դեկտեմբերին զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումներն աճել են 14․2 տոկոսով (տ/տ)։ Դա պայմանավորված է եղել Ռուսաստանից ներհոսքի 37․7 տոկոս աճով (որը կազմել է ընդհանուրի 52 տոկոսը) և Միացյալ Նահանգներից փոխանցումների 9․4 տոկոս ավելացմամբ։ 2025 թ․ զուտ ընդհանուր ներհոսքը կազմել է 714 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ բարձրանալով 53․5 տոկոսով և վերականգնման միտում ձևավորելով 2024 թ․ անկումից հետո, թեև այն դեռ ցածր է մնացել 2023 թ․ գրանցված 880 միլիոն ԱՄՆ դոլարից։
Հունվարին գնաճը հասել է 3․8 տոկոսի (տ/տ)։ Գնաճի մոտ երկու երրորդը պայմանավորված է եղել սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների 5․9 տոկոս թանկացմամբ։ Մնացած մասը ձևավորվել է ալկոհոլային խմիչքների 9 տոկոս, առողջապահության 3 տոկոս, տրանսպորտի 4.3 տոկոս և կրթության 8.3 տոկոս գնաճով։
Փետրվարի 3-ի նիստում ՀՀ կենտրոնական բանկը վերաֆինանսավորման հիմնական տոկոսադրույքը թողել է անփոփոխ՝ 6․50 տոկոսի մակարդակում։
Դեկտեմբերին արտահանման և ներմուծման աճը շարունակվել է՝ դառնալով 2025 թ․-ի միայն երկրորդ դրական ամիսը։ Արտահանումն աճել է 34․3 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 30․4 տոկոսով (տ/տ)։ Դա հիմնականում պայմանավորված է եղել թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի ու մետաղների առևտրի ծավալների աճով՝ համապատասխանաբար 43.2 և 56.6 տոկոս։ Սակայն այդ ապրանքների արտահանումը 2025 թ․ դեկտեմբերին 50․2 տոկոսով զիջել է 2023 թ․ դեկտեմբերի բարձր ցուցանիշին։
Զգալի աճ է արձանագրվել նաև պատրաստի սննդամթերքի (70․8 տոկոս, տ/տ) և հանքանյութերի (62 տոկոս, տ/տ) արտահանման մասով, ինչի արդյունքում դրանց մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման կառուցվածքում 21 տոկոսից հասել է 26 տոկոսի։
Կուտակային հաշվարկով՝ 2025 թ․ արտահանումը նվազել է 36․1 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 23․6 տոկոսով (տ/տ)՝ դառնալով առաջին տարեկան անկումը 2020 թ․-ից ի վեր։ Թանկարժեք մետաղներն ու քարերը չհաշված՝ արտահանումն աճել է 8․9 տոկոսով (տ/տ), իսկ ներմուծումը՝ 7․5 տոկոսով (տ/տ)։
Տարվա առաջին կիսամյակում 4․1 տոկոս անկումից հետո երկրորդ կիսամյակում զբոսաշրջային այցելություններն աճել են 7․5 տոկոսով (տ/տ)՝ ապահովելով տարեկան 2․5 տոկոս աճ, որոնցից 41 տոկոսը բաժին է հասել Ռուսաստանից ժամանածներին։
Հունվարին ՀՀ դրամը ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ արժևորվել է 0․4 տոկոսով (ա/ա)։ Տարեկան կտրվածքով դրամը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժևորվել է 4․5 տոկոսով, իսկ եվրոյի և ռուբլու նկատմամբ արժեզրկվել է համապատասխանաբար 8.1 և 24.2 տոկոսով։
Համախառն միջազգային պահուստներն աճել են մոտ 100 միլիոն ԱՄՆ դոլարով՝ հասնելով 5․2 միլիարդի, որը համարժեք է 4․1 ամսվա ներմուծման ծածկույթի։
Դեկտեմբերին առևտրային բանկերի ավանդներն աճել են 5․6 տոկոսով (ա/ա), իսկ վարկավորումը՝ 2․6 տոկոսով (ա/ա)։ Տարեկան փոխարժեքով ճշգրտված աճը կազմել է 17 տոկոս ընդհանուր ավանդների և 25․2 տոկոս վարկերի դեպքում։ Ֆինանսական համակարգի ցուցանիշները մնացել են կայուն՝ կապիտալի համարժեքությունը կազմել է 20․7 տոկոս, իսկ չաշխատող վարկերի մակարդակը՝ 1․3 տոկոս։
Դեկտեմբերին բյուջետային պակասուրդը կազմել է գնահատված տարեկան ՀՆԱ-ի 1․4 տոկոսը՝ 2025 թ․ ընդհանուր պակասուրդը հասցնելով 3․8 տոկոսի, որը ցածր է եղել տարեկան ծրագրային մակարդակից։ Ընդհանուր եկամուտներն ու դրամաշնորհները նվազել են 1.1 տոկոսով (տ/տ)՝ պայմանավորված այլ եկամուտների 66 տոկոս կրճատմամբ։ Միաժամանակ հարկային եկամուտներն աճել են 17․3 տոկոսով՝ ԱԱՀ-ի, եկամտային և շահութահարկի հաշվին, մինչդեռ բնապահպանական հարկերը նվազել են 17․2 տոկոսով։
Ընդհանուր ծախսերն աճել են 1․5 տոկոսով (տ/տ)։ Ընթացիկ ծախսերը բարձրացել են 7․1 տոկոսով՝ աշխատավարձերի 15․5 և տրանսֆերտների 24․3 տոկոս աճով։ Կապիտալ ծախսերը կրճատվել են 7․7 տոկոսով՝ պաշտպանական ծախսերի 18․7 տոկոս նվազմամբ և նախորդ տարվա բարձր բազայով պայմանավորված։ Միաժամանակ կրթական կապիտալ ծախսերն աճել են 35․5 տոկոսով։
2025 թ․ ընդհանուր եկամուտներն աճել են 11․9 տոկոսով, իսկ ընդհանուր ծախսերը՝ 11․8 տոկոսով, ինչի արդյունքում ձևավորվել է գնահատված տարեկան ՀՆԱ-ի 3․8 տոկոսի չափով բյուջետային պակասուրդ, որը բարձր է եղել 2024 թ․ 3․6 տոկոս ցուցանիշից։

17 Февраль 2026 - 10:00 AMT
Всемирный банк опубликовал ежемесячный обзор экономического развития Армении, представив ключевые макроэкономические тенденции.
В декабре рост экономической активности ускорился до 14,4% в годовом выражении, в результате чего годовой показатель достиг 9,2%. Чистые неторговые денежные переводы из России продолжили расти, увеличив годовой чистый приток на 53%.
В январе инфляция повысилась до 3,8% — главным образом из-за подорожания продовольственных товаров.
В 2025 году экспорт и импорт сократились вследствие поэтапного прекращения реэкспорта драгоценных камней и металлов, что привело к первой с 2020 года годовой отрицательной динамике торговли. В том же году был зафиксирован прогнозируемый бюджетный дефицит в размере 3,8% ВВП.
В декабре рост экономической активности резко ускорился до 14,4% в годовом выражении по сравнению с 11,5% в ноябре. Основными драйверами оставались промышленность и строительство.
Объем промышленного производства увеличился на 38,6% в годовом выражении за счет роста обрабатывающей промышленности на 43,3% (преимущественно производство основных металлов) и расширения горнодобывающей отрасли на 34,9%. Производство электроэнергии и энергии выросло на 13% после двух месяцев стагнации. В строительстве рост достиг 20,5%.
В сфере услуг без учета торговли рост замедлился до 8,2% с 11,2% месяцем ранее. Рост оптовой и розничной торговли удвоился и составил 3,2% против 1,5% в ноябре.
В 2025 году экономический рост составил 9,2%, превысив показатели 2024 года и предварительные прогнозы. Число зарегистрированных предприятий увеличилось на 6,3%, главным образом за счет индивидуальных предпринимателей.
В декабре чистые неторговые переводы выросли на 14,2%. Это было обусловлено ростом поступлений из России на 37,7% (52% общего объема), а также увеличением переводов из Соединенных Штатов на 9,4%. В 2025 году общий чистый приток составил 714 млн долларов США, увеличившись на 53,5% по сравнению с предыдущим годом и продемонстрировав восстановление после снижения 2024 года, хотя показатель оставался ниже уровня 2023 года в 880 млн долларов.
В январе инфляция достигла 3,8% в годовом выражении. Около двух третей роста было связано с подорожанием продовольственных товаров и безалкогольных напитков на 5,9%. Остальная часть пришлась на рост цен на алкогольные напитки (9%), здравоохранение (3%), транспорт (4,3%) и образование (8,3%).
На заседании 3 февраля Центральный банк Армении сохранил ключевую ставку рефинансирования на уровне 6,50%.
В декабре экспорт и импорт продолжили расти, став лишь вторым положительным месяцем 2025 года. Экспорт увеличился на 34,3%, импорт — на 30,4%, главным образом за счет роста торговли драгоценными и полудрагоценными камнями и металлами — на 43,2% и 56,6% соответственно. Однако в декабре 2025 года экспорт этих товаров был на 50,2% ниже рекордного уровня декабря 2023 года.
Значительный рост также зафиксирован в экспорте готовых пищевых продуктов (70,8%) и минеральных продуктов (62%), что увеличило их долю в структуре экспорта с 21% до 26%.
В совокупности за 2025 год экспорт сократился на 36,1%, а импорт — на 23,6%, что стало первым годовым снижением с 2020 года. Без учета драгоценных металлов и камней экспорт вырос на 8,9%, а импорт — на 7,5%.
После снижения на 4,1% в первом полугодии во втором полугодии туристические визиты увеличились на 7,5%, обеспечив годовой рост на 2,5%, при этом 41% посетителей прибыли из России.
В январе армянский драм укрепился на 0,4% по отношению к доллару США и евро в месячном выражении. В годовом выражении драм укрепился к доллару на 4,5%, тогда как к евро и рублю ослаб соответственно на 8,1% и 24,2%.
Валовые международные резервы выросли примерно на 100 млн долларов США и достигли 5,2 млрд долларов, что эквивалентно 4,1 месяца покрытия импорта.
В декабре депозиты коммерческих банков увеличились на 5,6% в месячном выражении, а кредитование — на 2,6%. С учетом корректировки на валютный курс годовой рост составил 17% по депозитам и 25,2% по кредитам. Показатели финансовой системы оставались стабильными: достаточность капитала составила 20,7%, уровень неработающих кредитов — 1,3%.
В декабре бюджетный дефицит составил 1,4% оценочного годового ВВП, доведя общий показатель 2025 года до 3,8%, что ниже программного уровня. Совокупные доходы и гранты сократились на 1,1% из-за падения прочих доходов на 66%. При этом налоговые поступления выросли на 17,3% за счет НДС, подоходного и налога на прибыль, тогда как экологические налоги снизились на 17,2%.
Общие расходы увеличились на 1,5%. Текущие расходы выросли на 7,1% — заработная плата увеличилась на 15,5%, трансферты — на 24,3%. Капитальные расходы сократились на 7,7% вследствие снижения оборонных расходов на 18,7% и высокой базы предыдущего года, при этом капитальные расходы на образование выросли на 35,5%.
В 2025 году совокупные доходы выросли на 11,9%, а расходы — на 11,8%, в результате чего бюджетный дефицит составил 3,8% ВВП, что выше показателя 2024 года в 3,6%.