17 Փետրվար 2026 - 07:36 AMT
Բաքվի ռազմական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել շինծու գործերով անցնող հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
Փետրվարի 10-ին կայացած նիստում հայտարարվել էր դատաքննության ավարտը, ինչից հետո դատական կազմը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու համար, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում, պատասխանելով France 24 հեռուստաալիքի թղթակցի հարցերին, մերժել է Արցախի ղեկավարներին «ներում շնորհելու հնարավորությունը»: Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների հարցը Բաքու այցի ժամանակ՝ հավելելով, որ ինքը շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումն այդ հարցում, և դրանով քննարկումն ավարտվել է:

Военный суд Баку приговорил известного предпринимателя и мецената, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы по делам, которые его сторонники считают сфабрикованными.
На заседании 10 февраля было объявлено о завершении судебного разбирательства, после чего судебная коллегия удалилась в совещательную комнату для вынесения решения, сообщает Haqqin.az.
Варданяну были предъявлены обвинения в «преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, терроризме и финансировании терроризма», несмотря на то что он никогда не участвовал в боевых действиях и не находился на территории Арцаха во время войны.