17 Փետրվար 2026 - 07:36 AMT
Բաքվի ռազմական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել շինծու գործերով անցնող հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
Փետրվարի 10-ին կայացած նիստում հայտարարվել էր դատաքննության ավարտը, ինչից հետո դատական կազմը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու համար, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում, պատասխանելով France 24 հեռուստաալիքի թղթակցի հարցերին, մերժել է Արցախի ղեկավարներին «ներում շնորհելու հնարավորությունը»: Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների հարցը Բաքու այցի ժամանակ՝ հավելելով, որ ինքը շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումն այդ հարցում, և դրանով քննարկումն ավարտվել է:

A military court in Baku has sentenced businessman and philanthropist, former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, to 20 years in prison.
The Baku Military Court imposed a 20-year prison term on Ruben Vardanyan, a well-known entrepreneur and philanthropist who served as State Minister of Artsakh and is facing what his supporters describe as fabricated charges.
At the February 10 hearing, the court announced the conclusion of the trial, after which the panel of judges retired to the deliberation room to deliver a verdict, Haqqin.az reports.
Vardanyan was charged with “crimes against peace and humanity, war crimes, terrorism, and financing terrorism,” although he has never participated in military operations and was not present in Artsakh during the war.