17 Փետրվար 2026 - 07:48 AMT
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի գյուղատնտեսական պարենային համակարգերի փոխակերպմանը նվիրված հատուկ հանդիպմանը ընդգծել է գյուղատնտեսական պարենային համակարգերի հզորացման կենսական նշանակությունը՝ պարենային անվտանգության և սնուցման ապահովման, դիմակայուն տնտեսությունների ձևավորման, աշխատատեղերի ստեղծման, ինչպես նաև ավելացված արժեքի բարձրացման և առևտրային մրցունակության խթանման համար, հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը։
Նա նշել է, որ գյուղատնտեսական պարենային համակարգերը դարձել են կենսաբազմազանության ոլորտում իրականացվող գործողությունների առանցքային հենասյուներից մեկը՝ միավորելով պարենային անվտանգությունը, կլիմայական դիմակայունությունը, գյուղական զարգացումը, աղքատության նվազեցումը և էկոհամակարգերի ամբողջականության պահպանումը։
Դեսպանն ընդգծել է նաև, որ COP17-ի Հայաստանի նախագահության շրջանակում նախատեսվում է սերտ համագործակցություն հաստատել Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի և Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության քարտուղարությունների հետ՝ կյանքի կոչելու նախաձեռնություններ, որոնք կուժեղացնեն ագրոպարենային համակարգերի դերակատարությունը կենսաբազմազանության պահպանման գործում և կաջակցեն բնական ռեսուրսների առավել կայուն օգտագործման ուղղությամբ համատեղ քայլերին։

Постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян в ходе специальной встречи Экономического и социального совета, посвященной трансформации сельскохозяйственных продовольственных систем, подчеркнул жизненную важность их укрепления для обеспечения продовольственной безопасности и питания, формирования устойчивых экономик, создания рабочих мест, а также повышения добавленной стоимости и торговой конкурентоспособности, сообщает Постоянное представительство Армении при ООН.
Он отметил, что сельскохозяйственные продовольственные системы стали одним из ключевых столпов действий в сфере биоразнообразия, объединяя вопросы продовольственной безопасности, климатической устойчивости, сельского развития, сокращения бедности и сохранения целостности экосистем.
Посол также подчеркнул, что в рамках председательства Армении на COP17 планируется наладить тесное сотрудничество с секретариатами Конвенции о биологическом разнообразии и Продовольственной и сельскохозяйственной организации для реализации инициатив, направленных на усиление роли агропродовольственных систем в сохранении биоразнообразия и поддержку совместных шагов по более устойчивому использованию природных ресурсов.
17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет с 18 по 30 октября 2026 года в ереванском экспоцентре «Меридиан».