Բաքվի ռազմական դատարանը հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին շինծու մեղադրանքներով դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման, որից 10 տարին՝ բանտում, 10 տարին՝ խիստ ռեժիմի գաղութում, հայտնում է Minval.az-ը:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ դատավճիռը, որը կայացվել է Բաքվի դատարանում, նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն:
Կոչ է արվում միջազգային առաջնորդներին, միջազգային իրավունքին համահունչ, ձեռնարկել համապատասխան բոլոր միջոցները Վարդանյանի և մյուս հայ դատապարտյալների ազատությունն ապահովելու և իրավունքները պաշտպանելու համար:
Ռուբեն Վարդանյանին վերագրվել են «խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործություններ, պատերազմական հանցագործություններ, ահաբեկչություն, ահաբեկչության ֆինանսավորում», թեև նա երբևէ չի մասնակցել ռազմական գործողությունների և չի եղել Արցախի տարածքում պատերազմի ժամանակ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում, պատասխանելով France 24 հեռուստաալիքի թղթակցի հարցերին, մերժել է Արցախի ղեկավարներին «ներում շնորհելու հնարավորությունը»: Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների հարցը Բաքու այցի ժամանակ՝ հավելելով, որ ինքը շարադրել է Բաքվի դիրքորոշումն այդ հարցում, և դրանով քննարկումն ավարտվել է:

17 Февраль 2026 - 15:07 AMT
Военный суд Баку приговорил известного предпринимателя и мецената, бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы по обвинениям, которые характеризуются как сфабрикованные, сообщает Minval.az .
Согласно приговору, 10 лет он будет отбывать в тюрьме, а последующие 10 лет — в колонии строгого режима.
Семья Варданяна выступила с заявлением, в котором подчеркнула, что вынесенный в Баку приговор похож на приговор всему армянскому народу.
В заявлении содержится призыв к международным лидерам предпринять, в соответствии с нормами международного права, все необходимые меры для обеспечения освобождения Варданяна и других армянских заключенных, а также для защиты их прав.
Варданяну инкриминированы «преступления против мира и человечности, военные преступления, терроризм и финансирование терроризма», несмотря на то, что он никогда не участвовал в боевых действиях и не находился на территории Арцаха во время войны.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев в Мюнхене, отвечая на вопросы корреспондента телеканала France 24, отверг возможность «помилования» бывших руководителей Арцаха. Он подтвердил, что вице-президент США Джей Ди Вэнс поднимал вопрос армянских пленных во время визита в Баку, добавив, что изложил позицию Баку, после чего обсуждение было завершено.