18 Փետրվար 2026 - 07:04 AMT
Աֆեյան․ Բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են արդարությանը, պետք է շարունակեն պայքարը Վարդանյանի ազատ արձակման համար
Բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են արդարությանը, պետք է շարունակեն պայքարը Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման համար: Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Վարդանյանի ընկեր և գործընկեր Նուբար Աֆեյանը, որը նրա հետ հիմնադրել է «Ավրորա» մրցանակը:
Նա անհեթեթ է անվանել դատավճիռը:
«Նոր իմացա, որ իմ վաղեմի ընկերն ու բարեգործության ոլորտի գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանը, որն անարդարացիորեն բանտարկված է Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) հայկական ինքնիշխանության և անվտանգության պաշտպանության համար, Ադրբեջանում իր առևանգողների կողմից դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։ Սա ամոթ է, սա անհեթեթություն է:
Աշխարհում բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են խաղաղությանն ու արդարությանը, պարկեշտությանն ու ազնվությանը, պետք է շարունակեն պայքարը նրա ազատ արձակման համար, և ես շարունակելու եմ այն։ Ռուբենի ընտանիքն ամենից լավ է արտահայտվել. սա դատավճիռ է ամբողջ հայ ժողովրդի դեմ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին դատախազը նրա նկատմամբ պահանջել էր ցմահ ազատազրկում։ Վարդանյանի «գործը» քննվել է առանձնացված վարույթով։

18 Февраль 2026 - 08:21 AMT
Все те, кто верит в справедливость, должны продолжать борьбу за освобождение бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна. Об этом в своем микроблоге в X написал его друг и партнер Нубар Афеян, который вместе с ним основал премию «Аврора».
Он назвал вынесенный приговор абсурдным.
«Только что узнал, что мой давний друг и партнер в сфере благотворительности Рубен Варданян, несправедливо заключенный за защиту армянского суверенитета и безопасности в Нагорном Карабахе (Арцахе), был приговорен своими похитителями в Азербайджане к 20 годам лишения свободы. Это позор, это абсурд.
Все в мире, кто верит в мир и справедливость, порядочность и честность, должны продолжать борьбу за его освобождение, и я буду ее продолжать. Семья Рубена выразилась лучше всего: это приговор всему армянскому народу», — говорится в публикации.
Бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. 18 декабря 2025 года прокурор требовал для него пожизненного заключения. Дело Варданяна рассматривалось в отдельном производстве.