18 Փետրվար 2026 - 07:04 AMT
Աֆեյան․ Բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են արդարությանը, պետք է շարունակեն պայքարը Վարդանյանի ազատ արձակման համար
Բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են արդարությանը, պետք է շարունակեն պայքարը Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման համար: Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Վարդանյանի ընկեր և գործընկեր Նուբար Աֆեյանը, որը նրա հետ հիմնադրել է «Ավրորա» մրցանակը:
Նա անհեթեթ է անվանել դատավճիռը:
«Նոր իմացա, որ իմ վաղեմի ընկերն ու բարեգործության ոլորտի գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանը, որն անարդարացիորեն բանտարկված է Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) հայկական ինքնիշխանության և անվտանգության պաշտպանության համար, Ադրբեջանում իր առևանգողների կողմից դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։ Սա ամոթ է, սա անհեթեթություն է:
Աշխարհում բոլոր նրանք, ովքեր հավատում են խաղաղությանն ու արդարությանը, պարկեշտությանն ու ազնվությանը, պետք է շարունակեն պայքարը նրա ազատ արձակման համար, և ես շարունակելու եմ այն։ Ռուբենի ընտանիքն ամենից լավ է արտահայտվել. սա դատավճիռ է ամբողջ հայ ժողովրդի դեմ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին դատախազը նրա նկատմամբ պահանջել էր ցմահ ազատազրկում։ Վարդանյանի «գործը» քննվել է առանձնացված վարույթով։

All those who believe in justice must continue the struggle for the release of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, his friend and business partner Noubar Afeyan wrote on X. Afeyan co-founded the Aurora Prize with Vardanyan.
He described the verdict as absurd.
“I have just learned that my longtime friend and partner in philanthropy, Ruben Vardanyan, who has been unjustly imprisoned for defending Armenian sovereignty and security in Nagorno-Karabakh (Artsakh), has been sentenced by his captors in Azerbaijan to 20 years in prison. This is a disgrace; this is absurd.
Everyone around the world who believes in peace and justice, decency and integrity, must continue the fight for his release, and I will continue to do so. Ruben’s family has expressed it best: this is a verdict against the entire Armenian people,” the post reads.
A court in Baku sentenced Ruben Vardanyan to 20 years in prison. On December 18, 2025, the prosecutor had sought life imprisonment for him. Vardanyan’s case was examined in separate proceedings.