18 Փետրվար 2026 - 08:39 AMT
Հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ Բաքվում կայացված դատավճիռը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ծաղր արդարադատության նկատմամբ, ասել է միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը:
«16 մեղադրյալների դատապարտումը, որը գագաթնակետին հասավ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ դատավճռով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ծաղր արդարադատության նկատմամբ։ Այն փաստը, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները՝ իր նման մի քանի քաղաքացիական անձինք, դատվել են ռազմական դատարանում, ինքնին լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում և անհամատեղելի է արդար դատավարության երաշխիքների հետ»,- Ստրութերսի հայտարարությունն է մեջբերել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ստրութերսը կարծիք է հայտնել, որ տասնամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության հետևանքով տուժածները թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում արժանի են ճշմարտության բացահայտման, արդարության հաստատման, փոխհատուցման տրամադրման և այնպիսի երաշխիքների, որոնք կապահովեն, որ նման հանցագործությունները այլևս չեն կրկնվի։
«Այս դատապարտումները միջազգային իրավունքով հանցագործությունների բոլոր զոհերի համար վիրավորանք են»,- նշել է նա։
Amnesty International-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրենը հայտարարել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը և մյուս մեղադրյալները դատվել են փաստացի փակ դատական նիստերով, նրանց նկատմամբ հարուցված գործերը հիմնված են կեղծ ապացույցների վրա, իսկ նիստերը անցկացվել են հայերի համար անհասկանալի լեզվով և պատշաճ կերպով չեն թարգմանվել։
Նշվել է նաև, որ «Amnesty International-ը Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկատվություն է խնդրել դատավարության և ապացույցների մասին, բայց պատասխան չի ստացել։
«Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի համաձայն և ապահովի, որ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բոլոր անձինք դատվեն միջազգային իրավունքի և արդար դատավարության չափանիշների լիարժեք համապատասխանությամբ»,-ասված է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ։
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավճիռը, ըստ որի՝ նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։
Ավելի վաղ դատարանը հրապարակել է նաև ԼՂ նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների վերաբերյալ կեղծ դատավճիռները։ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը և արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, իսկ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը՝ 20 տարվա ազատազրկման, քանի որ վճռի հրապարակման պահին նրանց 65 տարին լրացած է եղել, իսկ Ադրբեջանի օրենսդրությունն արգելում է 65 տարին լրացած անձանց նկատմամբ ցմահ ազատազրկում կիրառել։
Բաքվի դատարանը կեղծ դատավարության արդյունքներով 19 տարվա ազատազրկման է դատապարտել նաև Մադաթ Բաբայանին և Մելիքսեթ Փաշայանին, Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման։ Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15, իսկ Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա ազատազրկման։

Приговор, вынесенный в Баку в отношении предпринимателя и мецената, бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, является не чем иным, как насмешкой над правосудием, заявила директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Струтерс.
«Осуждение 16 обвиняемых, кульминацией которого стал приговор Рубену Варданяну, — не что иное, как насмешка над правосудием. Тот факт, что Рубен Варданян и другие, подобно ему несколько гражданских лиц, были судимы военным судом, сам по себе вызывает серьезные опасения и несовместим с гарантиями справедливого судебного разбирательства», — приводит заявление Струтерс международная правозащитная организация, сообщает «Арменпресс».
По словам Струтерс, пострадавшие в результате многолетнего конфликта вокруг Нагорного Карабаха как в Армении, так и в Азербайджане заслуживают установления истины, осуществления правосудия, предоставления компенсаций и гарантий неповторения подобных преступлений.
«Эти приговоры являются оскорблением для всех жертв преступлений по международному праву», — отметила она.
Директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии заявила, что Рубен Варданян и другие обвиняемые были судимы фактически на закрытых заседаниях, дела против них основаны на сфабрикованных доказательствах, а слушания проводились на языке, непонятном армянам, и не были должным образом переведены.
Отмечается также, что «Amnesty International» запросила у властей Азербайджана информацию о судебном процессе и доказательствах, однако ответа не получила.
«Азербайджан должен выполнить свои обязательства в соответствии с международным правом в области прав человека и обеспечить, чтобы все лица, обвиняемые в преступлениях, были судимы в полном соответствии с международным правом и стандартами справедливого судебного разбирательства», — говорится в заявлении организации.
17 февраля бакинский суд огласил приговор по возбужденному против бывшего госминистра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, как отмечается, сфабрикованному уголовному делу, согласно которому он был приговорен к 20 годам лишения свободы.
Ранее суд также вынес приговоры бывшим представителям военно-политического руководства Нагорного Карабаха. Бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян и бывший министр иностранных дел Давид Бабаян приговорены к пожизненному лишению свободы. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы, поскольку на момент оглашения приговора им исполнилось 65 лет, а законодательство Азербайджана запрещает назначение пожизненного наказания лицам, достигшим 65-летнего возраста.
По итогам процесса бакинский суд также приговорил Мадата Бабаяна и Меликсета Пашаяна к 19 годам лишения свободы, Давида Алавердяна — к 16 годам, Эрика Казаряна, Гургена Степаняна и Василия Бегларяна — к 15 годам каждого, а Гарика Мартиросяна — к 18 годам лишения свободы.