Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել հայ գերիների ազատ արձակմանը նպաստելու իր հրապարակային խոստումը։ Այդ մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Կոչ եմ անում նախագահ Դոնալդ Թրամփին կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակավ տրված խոստումը և ապահովել նրանց բոլորի ազատ արձակումը նախագահ Ալիևից, որպեսզի նրանք կարողանան անվտանգ վերադառնալ Հայաստան»,-գրել է նա:
Նա նշել է նաև, որ Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանին կեղծ մեղադրանքներով 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելը պարզապես արդարադատության ծաղր է:
Գենսերը շեշտել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի միակ «հանցագործությունը» Լեռնային Ղարաբաղի հայ քրիստոնյա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունն էր, այն մարդկանց, որոնցից մոտ 120,000-ը վտարվեցին Հայաստան՝ դառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնած էթնիկ զտման զոհերը։
«Դատավարությունն ինքնին կեղծիք էր, քանի որ քաղաքացիական անձանց ռազմական դատարանում դատելն ապօրինի է։ Դատաքննությունը գաղտնի է անցկացվել, դատավարական բազմաթիվ ընթացակարգերի խախտումներով, ինչպիսիք են փաստաբանի հետ կապվելու բազմաթիվ մերժումները, դատարանի կողմից տասնյակ միջնորդությունների պարզապես անտեսումը, որոնք, ի դեպ, հենց ադրբեջանական օրենսդրությամբ պետք է դիտարկվեն մի քանի օրվա ընթացքում։
Բացի այդ, դատակոչված «վկաների» բառացիորեն բոլոր այսպես կոչված «ապացույցներն» ասեկոսեներ էին, հետևաբար՝ անօրինական էր դրանք ապացույց դիտարկելը: Յուրաքանչյուր վկա պնդում էր, որ ինքը կամ իր ընտանիքի անդամները տուժել են հայկական զինվորականների կամ զինված այլ խմբավորումների հարձակումներից, բայց Ռուբեն Վարդանյանին այդ ամենի հետ կապող «ապացույցն» Ադրբեջանի պետական լրատվամիջոցներից նրա մեղավորության մասին լսելն էր։ Դա ապացույց չէ։
Հետևաբար, Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը խախտում է և՛ միջազգային, և՛ ադրբեջանական օրենքները, ու նա պետք է անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակվի մյուս 19 հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալների և ռազմագերիների հետ»,-ասվում է գրառման մեջ:

18 February 2026 - 11:28 AMT
Jared Genser, international legal counsel to former Artsakh State Minister, businessman and philanthropist Ruben Vardanyan, has called on U.S. President Donald Trump to fulfill his public pledge to help secure the release of Armenian detainees. He wrote about it on X.
“I urge President Donald Trump to honor the public promise he made to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and secure their release from President Aliyev so they can safely return to Armenia,” Genser wrote.
He also stated that the 20-year prison sentence handed down to Ruben Vardanyan by the Baku Military Court on what he described as fabricated charges is nothing but a mockery of justice.
Genser emphasized that Vardanyan’s only “crime” was defending the right to self-determination of the Armenian Christian population of Nagorno-Karabakh, around 120,000 of whom were displaced to Armenia, becoming victims of what he called ethnic cleansing initiated by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“The trial itself was a sham, as trying civilians in a military court is unlawful. The proceedings were conducted in secrecy, with numerous procedural violations, including repeated denials of access to counsel and the court’s outright disregard of dozens of motions, which under Azerbaijani law should be reviewed within days.
Moreover, literally all the so-called ‘evidence’ presented by the summoned ‘witnesses’ consisted of hearsay, making its admission unlawful. Each witness claimed that they or their family members had suffered from attacks by Armenian military forces or other armed groups, but the ‘evidence’ linking Ruben Vardanyan to any of this was that they had heard on Azerbaijani state media that he was guilty. That is not evidence.
Therefore, Ruben Vardanyan’s conviction violates both international and Azerbaijani law, and he must be immediately and unconditionally released along with the other 19 Armenian Christian political prisoners and prisoners of war,” the post said.
Former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan was sentenced to life imprisonment. Life sentences were also imposed on former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, former First Deputy Commander Davit Manukyan, former Artsakh Foreign Minister Davit Babayan and former National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan. Former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.