18 Փետրվար 2026 - 12:52 AMT
Հայաստանի երկաթուղիների ռուսական օպերատորը ոչ թե զրկում է մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք, ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա տարօրինակ և «քիչ թույլատրելի» է անվանել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները կապված հայկական երկաթուղիների կառավարման հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Փաշինյանը ՌԴ-ին առաջարկել էր երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարումը վաճառել Երևանի և Մոսկվայի որևէ բարեկամ երկրի: Վարչապետը կարծում է, որ մի շարք երկրների հետ Ռուսաստանի լարված հարաբերությունների պայմաններում Ռուսաստանի կողմից հայկական երկաթուղու կառավարումը բացասաբար է ազդում նրա մրցունակության վրա:
«Ռուսաստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին։ Եվ այս ուղղությամբ շատ աշխատանք է կատարվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում», – ասել է Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը ավելի քան քսան տարի գտնվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության կառավարման ներքո։
«Այդ ամբողջ ժամանակահատվածում ընկերությունը ոչ միայն կայուն կերպով կատարել է կոնցեսիոն համաձայնագրի բոլոր պայմանները, այլև (երևի թե Երևանում մոռացել են այդ մասին) զգալի միջոցներ է ներդրել ենթակառուցվածքների և շարժակազմի մեջ, որոնք (հարկ է ճշտել հենց ընկերությունից), որքանով հասկանում եմ, դեռ չեն վերադարձվել։ Այն ապահովել է մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը նույնպես պետք է հաշվի առնեն նրանք, ովքեր Հայաստանում ցանկանում են այս թեմայով արտահայտվել։ Ռուսական օպերատորն այն կառույցն է, որը հանրապետությանը չի զրկել մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծել է դրանք», – նշել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ Երևանի խնդրանքով Թուրքիայի և Ադրբեջանի ուղղությամբ Հայաստանի ելքն ապահովող երկու երկաթուղային հատվածների վերականգնման վերաբերյալ, փետրվարի 12-ին ներկայացրել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Մոսկվան մտադիր է շարունակել առաջնորդվել հենց այդ մոտեցմամբ։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը սկսելու են բանակցություններ հանրապետության տարածքում Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններին հասնող երկաթուղային հատվածների վերականգնման շուրջ։
Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը 2008 թվականի փետրվարին 30 տարի ժամկետով, ևս տասը տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ, փոխանցվել է կոնցեսիոն կառավարման «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությանը։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что российский оператор армянских железных дорог не лишает страну конкурентных преимуществ, а, напротив, создает их.
Она назвала «странными» и «мало допустимыми» заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, касающиеся управления армянскими железными дорогами, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее Пашинян предложил России продать концессионное управление железными дорогами дружественной для Еревана и Москвы стране. По его мнению, в условиях напряженных отношений России с рядом государств российское управление армянской железной дорогой негативно влияет на ее конкурентоспособность.
«Россия последовательно выступает за разблокирование всех транспортных и экономических коммуникаций. В этом направлении проделана большая работа в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана», — заявила Захарова.
Она напомнила, что железнодорожная сеть Армении более двадцати лет находится в управлении ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога».
«За весь этот период компания не только стабильно выполняла все условия концессионного соглашения, но и (возможно, в Ереване об этом забыли) вложила значительные средства в инфраструктуру и подвижной состав, которые, как я понимаю, до сих пор не окупились. Она обеспечила большое количество рабочих мест, что также должны учитывать те, кто в Армении хочет высказываться на эту тему. Российский оператор — это структура, которая не лишила республику конкурентных преимуществ, а создала их», — подчеркнула официальный представитель МИД РФ.
Захарова добавила, что позиция России по восстановлению двух железнодорожных участков, обеспечивающих выход Армении в направлении Турции и Азербайджана по просьбе Еревана, была представлена 12 февраля вице-премьером РФ Алексеем Оверчуком.
Москва намерена и далее руководствоваться этим подходом.
Ранее Алексей Оверчук заявил, что Россия и Армения начнут переговоры о восстановлении железнодорожных участков на территории республики, ведущих к границам с Турцией и Азербайджаном.
Железнодорожная инфраструктура Армении в феврале 2008 года была передана в концессионное управление ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сроком на 30 лет с возможностью продления еще на 10 лет.