Հայաստանի երկաթուղու կառավարչին փոխելու Երևանի մտադրությունը բավարար չափով մշակված չէ, իսկ տարիների ընթացքում ձևավորված համակարգը կարող է «ակնթարթորեն փլուզվել», ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։
«Ես չեմ պատրաստվում գնահատել այլ պետությունների կարողությունները երկաթուղային տնտեսության կառավարման ոլորտում, սակայն կարող եմ վստահորեն ասել, որ դժվար թե որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիարժեք փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին, որը արդյունավետ և երկար տարիներ աշխատում է Հայաստանում ոչ այնքան հեշտ պայմաններում», — նշել է Շոյգուն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս մեկնաբանել էր իրավիճակը, կապված Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև միջուկային ոլորտում համագործակցության ծրագրերի հետ։
«Այսպիսով, արդյո՞ք նման, դիվանագիտական լեզվով ասած՝ չմշակված որոշումները, չեն հանգեցնի նույնքան վտանգավոր փորձերի, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել Հայաստանի սովորական քաղաքացիները: Գրեթե երկու տասնամյակի ընթացքում կառուցված համակարգը կարող է պարզապես ակնթարթորեն փլուզվել։ Դրա համար որևէ «բարեկամ երկիր», բնականաբար, պատասխանատվություն չի կրի։ Հույս ունեմ, որ պատասխանատու որոշումներ ընդունելիս Հայաստանի ղեկավարությունը առաջնորդվելու է բացառապես իր քաղաքացիների շահերով»,-ասել է նա:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը ընդգծել է, որ գրեթե երկու տասնամյակ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն բարեխղճորեն կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի դրույթները, ներառյալ ներդրումային պարտավորությունները։ Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում Հայաստանի երկաթուղային համակարգում ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը, այդ թվում շարժակազմի արդիականացման ուղղությամբ, գերազանցել է 30 մլրդ ռուբլին։
«Եվ ահա այժմ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ Հայաստանի երկաթուղիների՝ ռուսական ընկերության կոնցեսիայում գտնվելը վանում է հնարավոր գործընկերներին, խոչընդոտում է տարածաշրջանային նախագծերին և մտածում է հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարումը փոխանցելու մի երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Հայաստանի հետ», — նկատել է Շոյգուն։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ գործող համաձայնագիրը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին, որպես կոնցեսիոներ, վերապահել է կոնցեսիոն ակտիվների տիրապետման, օգտագործման, կառավարման, շահագործման, սպասարկման, վերանորոգման և անհրաժեշտ բարելավումների իրականացման իրավասությունները։
«Տեղեկանքի համար նշեմ, որ պայմանագիրը ստորագրելիս ռուսական կողմը իր վրա է վերցրել ավելի քան 1․2 հազար անշարժ գույքի կոնցեսիոն ակտիվների և ավելի քան 12․5 հազար շարժական գույքի օբյեկտների պատասխանատվությունը Հայաստանի երկաթուղային համակարգում», — տեղեկացրել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Շոյգուի խոսքով՝ կոնցեսիոն համաձայնագրի իրականացման երկու տասնամյակի ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջե է վճարվել ավելի քան 15 մլրդ ռուբլի հարկային մուտքեր։ Բացի այդ, վերանորոգվել է ավելի քան 520 կմ երկաթուղային գիծ, այն դեպքում, երբ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման ներքո գտնվող ցանցի շահագործվող երկարությունը կազմում է մոտ 700 կմ։
«Փոխարինվել է երկաթուղակոճերի 50 տոկոսը, իրականացվել է ավելի քան 50 կառույցի վերանորոգում և վերակառուցում, այդ թվում՝ 38 կամուրջ և 2 թունել։ Եթե դիտարկենք երկու տարվա վիճակագրությունը, ապա պատկերը հետևյալն է. միջին հաշվով տարեկան «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն տեղափոխում է ավելի քան 500 հազար ուղևոր (որոնցից մոտ 360 հազարը՝ տեղական հաղորդակցությամբ) և ավելի քան 1․6 մլն տոննա բեռ», — հավելել է նա։
Նա հավելել է, որ ընկերության ներդրումը հանրապետության տնտեսության մեջ դժվար է գերագնահատել․ Հայաստանի կարիքների համար բոլոր կենսական անհրաժեշտ բեռները տեղափոխվում են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ուժերով:
«Երկաթուղին ունի նաև ռազմավարական նշանակություն՝ ապահովելով տրանսպորտային կապ ծովային ելք չունեցող երկրի համար։ Այս ամենի հետևում կանգնած են մարդիկ՝ ընկերության աշխատակիցները։ Այսօր ընկերությունը որպես գործատու ապահովում է ավելի քան 2500 մարդու զբաղվածություն։ Ի դեպ, գրեթե բոլորը Հայաստանի բնակիչներ և քաղաքացիներ են, որոնք ստանում են բոլոր անհրաժեշտ սոցիալական վճարումները»,-ասել է Շոյգուն:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է նաև, որ կոնցեսիայի շուրջ քննարկումները գնահատելիս անհրաժեշտ է հիշել հարցի ծագման պատմությունն ու իրավական նրբությունները։
«ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հայաստանի երկաթուղային համակարգը գտնվել է ծայրահեղ ծանր ճգնաժամում։ Ենթակառուցվածքը խիստ մաշված էր, ճանապարհների բազմաթիվ հատվածներ փլուզումների և սողանքների պատճառով չէին գործում։ Հաշվի առնելով, որ հանրապետության տարածքը գրեթե շրջափակման մեջ էր, բեռնափոխադրումների ծավալները և ուղևորների թիվը կտրուկ նվազել էին։ Անհրաժեշտ էին լուրջ ֆինանսական ներդրումներ արդիականացման համար, ներառյալ հնացած շարժակազմի թարմացումը։ Այս պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել էր ճանապարհի վերականգնման մրցույթ, որը շահել էր Ռուսաստանը։
2008 թվականի փետրվարին «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության (հատուկ ստեղծված դուստր ընկերություն «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի) միջև կնքվել է կոնցեսիոն պայմանագիր՝ Հայաստանի երկաթուղային համակարգը մինչև 2038 թվականը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին կոնցեսիայի հանձնելու վերաբերյալ», — նշել է Շոյգուն։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուսական կողմին առաջարկել է քննարկել երկրի երկաթուղիների կոնցեսիոն իրավունքը վաճառելու հնարավորությունը այն պետություններից մեկին, որոնք բարեկամական հարաբերություններ ունեն և՛ Մոսկվայի, և՛ Երևանի հետ։ Հնարավոր տարբերակների թվում նա նշել է Ղազախստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Կատարը։
Միևնույն ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ որևէ առարկություն չունի, սակայն գործող ռուսական կոնցեսիան երկրի համար ստեղծում է «որոշակի մրցակցային կորուստներ»։

19 Февраль 2026 - 07:12 AMT
Намерение Еревана сменить управляющего железной дорогой Армении недостаточно проработано, а сформированная за годы система может «мгновенно обрушиться», заявил секретарь Совета безопасности Российской Федерации Сергей Шойгу.
«Я не собираюсь оценивать возможности других государств в сфере управления железнодорожным хозяйством, однако могу с уверенностью сказать, что вряд ли какая-либо иная компания сможет полноценно заменить российского железнодорожного перевозчика, который эффективно и на протяжении многих лет работает в Армении в не самых простых условиях», — отметил Шойгу, сообщает ТАСС.
Он напомнил, что недавно комментировал ситуацию, связанную с программами сотрудничества между Арменией и США в ядерной сфере.
«Таким образом, не приведут ли подобные, дипломатическим языком говоря, непродуманные решения к столь же опасным экспериментам, за которые придется платить обычным гражданам Армении? Система, выстроенная почти за два десятилетия, может просто мгновенно обрушиться. Ни одна “дружественная страна”, разумеется, ответственности за это не понесет. Надеюсь, что при принятии ответственных решений руководство Армении будет руководствоваться исключительно интересами своих граждан», — сказал он.
Секретарь Совета безопасности Российской Федерации подчеркнул, что на протяжении почти двух десятилетий ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» добросовестно исполняло положения концессионного договора, включая инвестиционные обязательства. По его словам, за это время общий объем российских инвестиций в железнодорожную систему Армении, включая модернизацию подвижного состава, превысил 30 млрд рублей.
«И вот теперь Никол Пашинян говорит, что нахождение железных дорог Армении в концессии российской компании отпугивает возможных партнеров, препятствует региональным проектам и рассматривает возможность передачи управления армянской железнодорожной сетью одной из стран, поддерживающих дружественные отношения как с Россией, так и с Арменией», — отметил Шойгу.
Он обратил внимание на то, что действующее соглашение закрепляет за ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» как концессионером полномочия по владению, пользованию, управлению, эксплуатации, обслуживанию, ремонту и осуществлению необходимых улучшений концессионных активов.
«Для справки отмечу, что при подписании договора российская сторона взяла на себя ответственность более чем за 1,2 тыс. объектов недвижимого имущества и более чем за 12,5 тыс. единиц движимого имущества в железнодорожной системе Армении», — сообщил секретарь Совета безопасности Российской Федерации.
По словам Шойгу, за два десятилетия реализации концессионного соглашения в государственный бюджет Армении было перечислено более 15 млрд рублей налоговых поступлений. Кроме того, отремонтировано более 520 км железнодорожных путей при том, что эксплуатационная протяженность сети, находящейся под управлением ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», составляет около 700 км.
«Заменено 50 процентов шпал, проведен ремонт и реконструкция более 50 сооружений, включая 38 мостов и 2 тоннеля. Если рассматривать статистику за два года, то в среднем ежегодно ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” перевозит более 500 тыс. пассажиров (из них около 360 тыс. — в местном сообщении) и свыше 1,6 млн тонн грузов», — добавил он.
Он подчеркнул, что вклад компании в экономику республики трудно переоценить: все жизненно необходимые грузы для нужд Армении перевозятся силами ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога».
«Железная дорога имеет и стратегическое значение, обеспечивая транспортную связность для страны, не имеющей выхода к морю. За всем этим стоят люди — сотрудники компании. Сегодня компания как работодатель обеспечивает занятость более 2 500 человек. Причем почти все они — жители и граждане Армении, получающие все необходимые социальные выплаты», — сказал Шойгу.
Секретарь Совета безопасности Российской Федерации также отметил, что при оценке дискуссий вокруг концессии необходимо помнить историю возникновения вопроса и его правовые нюансы.
«После распада СССР железнодорожная система Армении находилась в крайне тяжелом кризисе. Инфраструктура была сильно изношена, многие участки путей не функционировали из-за обвалов и оползней. Учитывая, что территория республики фактически находилась в условиях блокады, объемы грузоперевозок и число пассажиров резко сократились. Требовались серьезные финансовые вложения для модернизации, включая обновление устаревшего подвижного состава. В этих условиях правительство Армении объявило конкурс на восстановление дороги, который выиграла Россия.
В феврале 2008 года между ОАО «Российские железные дороги» и ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (специально созданной дочерней компанией ОАО «Российские железные дороги») был заключен концессионный договор о передаче железнодорожной системы Армении в концессию ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» до 2038 года», — отметил Шойгу.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил российской стороне обсудить возможность продажи концессионного права на управление железными дорогами страны одному из государств, поддерживающих дружественные отношения как с Москвой, так и с Ереваном. Среди возможных вариантов он назвал Казахстан, Объединенные Арабские Эмираты и Катар.
В то же время Пашинян заявил, что Армения не имеет претензий к Российской Федерации, однако действующая российская концессия создает для страны «определенные конкурентные потери».