Հայաստանի երկաթուղու կառավարչին փոխելու Երևանի մտադրությունը բավարար չափով մշակված չէ, իսկ տարիների ընթացքում ձևավորված համակարգը կարող է «ակնթարթորեն փլուզվել», ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։
«Ես չեմ պատրաստվում գնահատել այլ պետությունների կարողությունները երկաթուղային տնտեսության կառավարման ոլորտում, սակայն կարող եմ վստահորեն ասել, որ դժվար թե որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիարժեք փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին, որը արդյունավետ և երկար տարիներ աշխատում է Հայաստանում ոչ այնքան հեշտ պայմաններում», — նշել է Շոյգուն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս մեկնաբանել էր իրավիճակը, կապված Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև միջուկային ոլորտում համագործակցության ծրագրերի հետ։
«Այսպիսով, արդյո՞ք նման, դիվանագիտական լեզվով ասած՝ չմշակված որոշումները, չեն հանգեցնի նույնքան վտանգավոր փորձերի, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել Հայաստանի սովորական քաղաքացիները: Գրեթե երկու տասնամյակի ընթացքում կառուցված համակարգը կարող է պարզապես ակնթարթորեն փլուզվել։ Դրա համար որևէ «բարեկամ երկիր», բնականաբար, պատասխանատվություն չի կրի։ Հույս ունեմ, որ պատասխանատու որոշումներ ընդունելիս Հայաստանի ղեկավարությունը առաջնորդվելու է բացառապես իր քաղաքացիների շահերով»,-ասել է նա:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը ընդգծել է, որ գրեթե երկու տասնամյակ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն բարեխղճորեն կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի դրույթները, ներառյալ ներդրումային պարտավորությունները։ Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում Հայաստանի երկաթուղային համակարգում ռուսական ներդրումների ընդհանուր ծավալը, այդ թվում շարժակազմի արդիականացման ուղղությամբ, գերազանցել է 30 մլրդ ռուբլին։
«Եվ ահա այժմ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ Հայաստանի երկաթուղիների՝ ռուսական ընկերության կոնցեսիայում գտնվելը վանում է հնարավոր գործընկերներին, խոչընդոտում է տարածաշրջանային նախագծերին և մտածում է հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարումը փոխանցելու մի երկրի, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Հայաստանի հետ», — նկատել է Շոյգուն։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ գործող համաձայնագիրը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին, որպես կոնցեսիոներ, վերապահել է կոնցեսիոն ակտիվների տիրապետման, օգտագործման, կառավարման, շահագործման, սպասարկման, վերանորոգման և անհրաժեշտ բարելավումների իրականացման իրավասությունները։
«Տեղեկանքի համար նշեմ, որ պայմանագիրը ստորագրելիս ռուսական կողմը իր վրա է վերցրել ավելի քան 1․2 հազար անշարժ գույքի կոնցեսիոն ակտիվների և ավելի քան 12․5 հազար շարժական գույքի օբյեկտների պատասխանատվությունը Հայաստանի երկաթուղային համակարգում», — տեղեկացրել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Շոյգուի խոսքով՝ կոնցեսիոն համաձայնագրի իրականացման երկու տասնամյակի ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջե է վճարվել ավելի քան 15 մլրդ ռուբլի հարկային մուտքեր։ Բացի այդ, վերանորոգվել է ավելի քան 520 կմ երկաթուղային գիծ, այն դեպքում, երբ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման ներքո գտնվող ցանցի շահագործվող երկարությունը կազմում է մոտ 700 կմ։
«Փոխարինվել է երկաթուղակոճերի 50 տոկոսը, իրականացվել է ավելի քան 50 կառույցի վերանորոգում և վերակառուցում, այդ թվում՝ 38 կամուրջ և 2 թունել։ Եթե դիտարկենք երկու տարվա վիճակագրությունը, ապա պատկերը հետևյալն է. միջին հաշվով տարեկան «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն տեղափոխում է ավելի քան 500 հազար ուղևոր (որոնցից մոտ 360 հազարը՝ տեղական հաղորդակցությամբ) և ավելի քան 1․6 մլն տոննա բեռ», — հավելել է նա։
Նա հավելել է, որ ընկերության ներդրումը հանրապետության տնտեսության մեջ դժվար է գերագնահատել․ Հայաստանի կարիքների համար բոլոր կենսական անհրաժեշտ բեռները տեղափոխվում են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ուժերով:
«Երկաթուղին ունի նաև ռազմավարական նշանակություն՝ ապահովելով տրանսպորտային կապ ծովային ելք չունեցող երկրի համար։ Այս ամենի հետևում կանգնած են մարդիկ՝ ընկերության աշխատակիցները։ Այսօր ընկերությունը որպես գործատու ապահովում է ավելի քան 2500 մարդու զբաղվածություն։ Ի դեպ, գրեթե բոլորը Հայաստանի բնակիչներ և քաղաքացիներ են, որոնք ստանում են բոլոր անհրաժեշտ սոցիալական վճարումները»,-ասել է Շոյգուն:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է նաև, որ կոնցեսիայի շուրջ քննարկումները գնահատելիս անհրաժեշտ է հիշել հարցի ծագման պատմությունն ու իրավական նրբությունները։
«ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հայաստանի երկաթուղային համակարգը գտնվել է ծայրահեղ ծանր ճգնաժամում։ Ենթակառուցվածքը խիստ մաշված էր, ճանապարհների բազմաթիվ հատվածներ փլուզումների և սողանքների պատճառով չէին գործում։ Հաշվի առնելով, որ հանրապետության տարածքը գրեթե շրջափակման մեջ էր, բեռնափոխադրումների ծավալները և ուղևորների թիվը կտրուկ նվազել էին։ Անհրաժեշտ էին լուրջ ֆինանսական ներդրումներ արդիականացման համար, ներառյալ հնացած շարժակազմի թարմացումը։ Այս պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել էր ճանապարհի վերականգնման մրցույթ, որը շահել էր Ռուսաստանը։
2008 թվականի փետրվարին «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության (հատուկ ստեղծված դուստր ընկերություն «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի) միջև կնքվել է կոնցեսիոն պայմանագիր՝ Հայաստանի երկաթուղային համակարգը մինչև 2038 թվականը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին կոնցեսիայի հանձնելու վերաբերյալ», — նշել է Շոյգուն։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուսական կողմին առաջարկել է քննարկել երկրի երկաթուղիների կոնցեսիոն իրավունքը վաճառելու հնարավորությունը այն պետություններից մեկին, որոնք բարեկամական հարաբերություններ ունեն և՛ Մոսկվայի, և՛ Երևանի հետ։ Հնարավոր տարբերակների թվում նա նշել է Ղազախստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Կատարը։
Միևնույն ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ որևէ առարկություն չունի, սակայն գործող ռուսական կոնցեսիան երկրի համար ստեղծում է «որոշակի մրցակցային կորուստներ»։

19 February 2026 - 07:11 AMT
Armenia’s plan to replace the railway operator is insufficiently developed and risks destabilizing a system built over two decades, Russia’s security chief said.
Yerevan’s plan to change the manager of Armenia’s railway is not sufficiently elaborated, and the system formed over the years could “collapse instantly,” Russian Security Council Secretary Sergei Shoigu said.
“I am not going to assess the capabilities of other states in managing railway infrastructure, but I can confidently say that it is unlikely any other company could fully replace the Russian railway operator, which has been working effectively in Armenia for many years under not the easiest conditions,” Shoigu said, according to TASS.
He recalled that he had recently commented on the situation related to cooperation programs between Armenia and the U.S. in the nuclear sector.
“Thus, will such, diplomatically speaking, poorly developed decisions not lead to equally dangerous experiments for which ordinary Armenian citizens will have to pay? A system built over nearly two decades could simply collapse instantly. Naturally, no ‘friendly country’ would bear responsibility for that. I hope that when making responsible decisions, Armenia’s leadership will be guided exclusively by the interests of its citizens,” he said.
The Russian Security Council Secretary stressed that for nearly two decades South Caucasus Railway CJSC has conscientiously fulfilled the provisions of the concession agreement, including its investment obligations. According to him, during that period the total volume of Russian investments in Armenia’s railway system, including modernization of rolling stock, exceeded 30 billion rubles.
“And now Nikol Pashinyan says that the fact that Armenia’s railways are under concession to a Russian company deters potential partners, hampers regional projects, and he is considering transferring management of the Armenian railway network to a country that maintains friendly relations with both Russia and Armenia,” Shoigu noted.
He drew attention to the fact that the current agreement grants South Caucasus Railway CJSC, as concessionaire, the authority to possess, use, manage, operate, maintain, repair and carry out necessary improvements of the concession assets.
“For reference, when signing the contract, the Russian side assumed responsibility for more than 1,200 real estate concession assets and over 12,500 movable property items within Armenia’s railway system,” the Russian Security Council Secretary said.
According to Shoigu, over two decades of implementing the concession agreement, more than 15 billion rubles in tax revenues have been paid into Armenia’s state budget. In addition, more than 520 km of railway track have been repaired, while the operational length of the network managed by South Caucasus Railway CJSC is about 700 km.
“Fifty percent of sleepers have been replaced, and more than 50 structures have been repaired and reconstructed, including 38 bridges and two tunnels. If we look at statistics over two years, the picture is as follows: on average, South Caucasus Railway CJSC transports more than 500,000 passengers annually (about 360,000 of them in local traffic) and more than 1.6 million tons of cargo,” he added.
He said the company’s contribution to the republic’s economy is hard to overestimate: all vital goods for Armenia’s needs are transported by South Caucasus Railway CJSC.
“The railway also has strategic importance, ensuring transport connectivity for a landlocked country. Behind all this stand people — the company’s employees. Today, the company provides employment for more than 2,500 people. Incidentally, almost all of them are residents and citizens of Armenia who receive all necessary social payments,” Shoigu said.
The Russian Security Council Secretary also noted that when assessing discussions around the concession, it is necessary to remember the history and legal nuances of the issue.
“After the collapse of the USSR, Armenia’s railway system was in an extremely severe crisis. The infrastructure was heavily worn out, and many sections of track were not functioning due to collapses and landslides. Given that the republic’s territory was almost under blockade, freight volumes and passenger numbers sharply declined. Serious financial investments were needed for modernization, including renewal of outdated rolling stock. Under these conditions, the Armenian government announced a tender for the restoration of the railway, which was won by Russia.
In February 2008, a concession agreement was signed between Russian Railways OJSC and South Caucasus Railway CJSC (a specially established subsidiary of Russian Railways OJSC) to transfer Armenia’s railway system to South Caucasus Railway CJSC under concession until 2038,” Shoigu said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has proposed to the Russian side to discuss the possibility of selling the concession right to operate the country’s railways to one of the states that maintain friendly relations with both Moscow and Yerevan. Among the possible options, he mentioned Kazakhstan, the United Arab Emirates and Qatar.
At the same time, Pashinyan stated that Armenia has no objections to the Russian Federation, but that the current Russian concession creates “certain competitive losses” for the country.