Եվրոպական խորհրդարանում Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող պատգամավոր Ֆեռնանդ Կարտհայզերը կրկին դիմել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավարությանը՝ կոչ անելով ավելի հստակ և գործնական միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանում պահվող հայ պատանդների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Նա նախազգուշացրել է, որ հարցը կարող է վնասել Հայաստան–Ադրբեջան խաղաղ գործընթացում արձանագրված փխրուն առաջընթացին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Կարտհայզերը Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին ուղղված նամակում շեշտադրել է, որ Բաքվում անցկացված դատավարությունները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն և չեն համապատասխանել օրինականության ու թափանցիկության չափանիշներին։ Եվրախորհրդարանականը ԵՄ-ին կոչ է արել միջամտել՝ նպաստելու պահվող բոլոր հայերի անվերապահ ազատ արձակմանը՝ կարևորելով նաև միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը։
Կարտհայզերի դիմումին ի պատասխան՝ Կայա Կալասի գրասենյակից նշել են, որ ԵՄ-ն հետևել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավարություններին։
Պատասխանում ընդգծվել է, որ արդար դատաքննության իրավունքը և կալանքի պատշաճ պայմանները հիմնարար իրավունքներ են, և ԵՄ-ն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին հարգել իրենց միջազգային պարտավորությունները։
Կալասի գրասենյակից նաև հավաստիացրել են, որ ԵՄ-ն շարունակել է խրախուսել կողմերին օգտվել օգոստոսից ի վեր խաղաղ գործընթացում ձևավորված մթնոլորտից՝ լուծելու դեռևս չլուծված հարցերը, այդ թվում՝ հումանիտար խնդիրները։
Կարտհայզերը նախորդ տարվա մարտին ևս բարձրաձայնել է Բաքվում պահվող հայերի հարցը։ Եվրոպական խորհրդարանը շարունակել է օրակարգում պահել Բաքվում ապօրինաբար պահվող գերիների անհապաղ վերադարձի հարցը:

Депутат Европейского парламента от Люксембурга Фернанд Картхайзер вновь обратился к руководству внешней политики Европейского союза с призывом принять более четкие и практические меры для освобождения армян, удерживаемых в Азербайджане.
Он предупредил, что данный вопрос может нанести ущерб хрупкому прогрессу, достигнутому в армяно-азербайджанском мирном процессе, сообщает «Арменпресс».
В письме, адресованном вице-президенту Европейской комиссии, верховному представителю ЕС Кае Каллас, Картхайзер подчеркнул, что судебные процессы, проходившие в Баку, имели политическую подоплеку и не соответствовали стандартам законности и прозрачности. Евродепутат призвал ЕС вмешаться для содействия безусловному освобождению всех удерживаемых армян, подчеркнув необходимость соблюдения норм международного права и защиты прав человека.
В ответ на обращение Картхайзера в офисе Каи Каллас отметили, что ЕС следил за судебными процессами над бывшими военно-политическими руководителями Нагорного Карабаха.
В ответе подчеркивается, что право на справедливое судебное разбирательство и надлежащие условия содержания под стражей являются фундаментальными правами, и ЕС призвал власти Азербайджана соблюдать свои международные обязательства.
В офисе Каллас также заверили, что ЕС продолжает поощрять стороны использовать сложившуюся с августа атмосферу мирного процесса для решения оставшихся нерешенными вопросов, включая гуманитарные проблемы.
Картхайзер уже поднимал вопрос удерживаемых в Баку армян в марте прошлого года. Европейский парламент продолжает держать в повестке дня вопрос о незамедлительном возвращении лиц, незаконно удерживаемых в Баку.