Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը X-ի միկրոբլոգում գրել է, թե Բաքվի դատարանի կողմից «օլիգարխ Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ դատավճիռը ոչ միայն արդարադատության իրականացում է, այլև ադրբեջանական ժողովրդին մեծ տառապանք պատճառած գրեթե 30 տարի տևած հակամարտության խորհրդանշական և տրամաբանական ավարտ»:
Նա նաև «ծայրաստիճան անբարոյական» է անվանել Վարդանյանին և մյուս հայ դատապարտյալներին ազատելու Եվրոպական խորհրդարանի որոշ անդամների և Amnesty International-ի նման կազմակերպությունների կոչերը:
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ Բաքվում կայացված դատավճիռը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ծաղր արդարադատության նկատմամբ, ասել է միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը:
«Ադրբեջանը, առաջ մղելով հակամարտության կարգավորման յուրահատուկ ռազմաքաղաքական մոդելը և նախաձեռնելով հետհակամարտային խաղաղության օրակարգ, նաև ապահովել է պատասխանատվություն պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց համար, այդ թվում՝ Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց։
Խոջալուի հերթական տարելիցի նախօրեին այս դատական որոշումների հրապարակումը հարգանքի տուրք է այդ ողբերգության և ամբողջ հակամարտության անմեղ զոհերի հիշատակին։
Մենք ակնկալում էինք, որ կստեղծվեն միջազգային դատարաններ կամ տրիբունալներ՝ ինչպես Նյուրնբերգյան դատավարությունները, Հարավսլավիայի նախկին տարածքի միջազգային քրեական տրիբունալը կամ Ռուանդայի միջազգային քրեական տրիբունալը։ Սակայն, այսօրվա անարդար միջազգային միջավայրում անգամ իրավունքի կիրառումը դարձել է ավելի քաղաքականացված և ենթակա երկակի չափանիշների։ Այդ պատճառով Ադրբեջանը կազմակերպել է բաց դատական գործընթացներ և իր սեփական իրավական համակարգի միջոցով ապահովել է արդարադատությունը՝ ներկայացնելով դա որպես օրինակ միջազգային հանրության համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հաջիևը նաև մեջբերել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը France 24-ին տված հարցազրույցից, որտեղ նա հայերին «նացիստներից էլ վատն է» անվանել և մերժել հայ գերիներին ազատելու հնարավորությունը:
Ըստ Հաջիևի՝ «պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձի արդարացումը գնահատվում է որպես այդ հանցագործությունների լեգիտիմացում և պատասխանատվության խաթարմանը համակողմանի մասնակցություն»:
Բաքվի դատարանը փետրվարի 17-ին հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավճիռը, ըստ որի՝ նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման պատերազմական հանցագործությունների համար, թեև երբեք չի մասնակցել ռազմական գործողություններին և նույնիսկ Արցախի տարածքում չի եղել 2020-ի և Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ:

19 Февраль 2026 - 13:40 AMT
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев написал в микроблоге X, что вынесенный бакинским судом приговор «олигарху Рубену Варданяну является не только осуществлением правосудия, но и символическим и логическим завершением почти 30-летнего конфликта, причинившего большие страдания азербайджанскому народу».
Он назвал «крайне аморальными» призывы отдельных депутатов Европейского парламента и организаций, подобных Amnesty International, освободить Варданяна и других армянских осужденных.
«Приговор Рубену Варданяну — это не что иное, как насмешка над правосудием», — заявила директор Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Мари Стратерс.
«Продвигая уникальную военно-политическую модель урегулирования конфликта и инициируя постконфликтную мирную повестку, Азербайджан также обеспечил привлечение к ответственности лиц, обвиняемых в военных преступлениях и преступлениях против человечности, включая Бако Саакяна, Араика Арутюняна, Рубена Варданяна и других.
Накануне очередной годовщины Ходжалы публикация этих судебных решений является данью памяти невинным жертвам этой трагедии и всего конфликта.
Мы ожидали создания международных судов или трибуналов, подобных Нюрнбергскому процессу, Международному уголовному трибуналу по бывшей Югославии или Международному уголовному трибуналу по Руанде. Однако в сегодняшней несправедливой международной среде даже применение права стало более политизированным и подверженным двойным стандартам. Поэтому Азербайджан организовал открытые судебные процессы и обеспечил правосудие через собственную правовую систему, представив это как пример для международного сообщества», — говорится в публикации.
Гаджиев также процитировал слова президента Азербайджана Ильхама Алиева, сказанные в интервью France 24, где он назвал армян «хуже нацистов» и отверг возможность освобождения армянских пленных.
По словам Гаджиева, «оправдание лица, обвиняемого в военных преступлениях, расценивается как легитимизация этих преступлений и всестороннее участие в подрыве ответственности».
17 февраля бакинский суд огласил приговор по делу бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, приговорив его к 20 годам лишения свободы по обвинению в военных преступлениях. Его сторонники заявляют, что дело является сфабрикованным, и подчеркивают, что он не участвовал в боевых действиях и не находился на территории Нагорного Карабаха во время войны 2020 года и Первой карабахской войны.