Կենտրոնական բանկի, Բանկերի միության և «Յանդեքս» ընկերության հետ նախաձեռնվել է քննարկում հարկեր վճարող և թափանցիկ գործունեություն իրականացնող տաքսու վարորդների վարկավորման հնարավորությունների վերաբերյալ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նա նշել է, որ մյուս տաքսի հարթակները ևս կարող են միանալ քննարկմանը։
«Եթե կան տաքսու վարորդներ, ովքեր չունեն դասակարգված վարկեր, վճարում են հարկեր իրենց գործունեությունից ու չեն կարողացել վարկավորվել իրենց թափանցիկ եկամուտներին համապատասխան, խնդրում եմ դիմել ձեզ սպասարկող ընկերությանը, օրինակ Յանդեքսին, այնուհետև վերջիններս մեզ կփոխանցեն տվյալները՝ դեպք առ դեպք բանկերի հետ քննարկելու համար»,- գրել է նա:
Վերջին օրերին «Յանդեքս» տաքսի ծառայության վարորդները բողոքի ակցիաներ են իրականցնում՝ բարձրաձայնելով իրենց չգրանցված լինելու խնդիրը։ Նշվել է, որ նրանք պետտուրք են վճարում, ամսական վաստակում են 200 հազար դրամից ավելի գումար, սակայն չեն համարվում գրանցված աշխատող

Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян сообщил на своей странице в Facebook, что инициировал обсуждение с Центральным банком, Союзом банков и компанией Yandex по вопросу кредитования таксистов, уплачивающих налоги и осуществляющих прозрачную деятельность. Он отметил, что к обсуждению могут присоединиться и другие таксомоторные платформы.
«Если есть таксисты, у которых нет классифицированных кредитов, которые платят налоги со своей деятельности и не смогли получить кредит в соответствии со своими прозрачными доходами, прошу обратиться в обслуживающую вас компанию, например Yandex. После этого компании передадут нам данные для поэтапного обсуждения с банками по каждому конкретному случаю», — написал он.
В последние дни водители службы «Yandex Такси» проводят акции протеста, заявляя о проблеме отсутствия официальной регистрации. Отмечается, что они уплачивают государственную пошлину, зарабатывают более 200 тысяч драмов в месяц, однако не считаются зарегистрированными работниками.