IDBank-ի Arca Classic քարտով վճարումներ կատարելիս կարելի է կուտակել մինչև 2% հետվճար (քեշբեք)․ 1000 ՀՀ դրամը գերազանցող յուրաքանչյուր անկանխիկ վճարումից տրամադրվում է հետվճար՝ ամսական մինչև 60,000 ՀՀ դրամի առավելագույն չափով։ Arca Classic քարտը նախատեսված է Հայաստանում ամենօրյա անվտանգ և արագ վճարումներ իրականացնելու համար։
Քարտը կարելի է հեշտությամբ պատվիրել IDBank-ի մասնաճյուղերում կամ Idram&IDBank հավելվածի բանկինգ բաժնի միջոցով։ Ընդ որում, Arca Classic քարտը կարելի է ստանալ ամբողջովին անվճար՝ միանալով IDsalary աշխատավարձային փաթեթին և աշխատավարձը ստանալով IDBank-ի միջոցով։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է խթանել Հայաստանի Հանրապետությունում անկանխիկ վճարումների իրականացումը և բարձրացնել քաղաքացիների ներգրավվածությունը ժամանակակից ֆինանսական գործիքների կիրառման մեջ։
Հետվճարը հաշվարկվում է ՀՀ տարածքում գրանցված տնտեսվարողներից Arca քարտերով կատարված անկանխիկ վճարումներից՝ ֆիզիկական վաճառքի կետերում կամ առցանց միջավայրում իրականացված գործարքների դեպքում և կազմում է մինչև 2%՝ 1000 ՀՀ դրամը գերազանցող վճարումների համար։ Գործարքները, որոնց համար չի տրամադրվում հետվճար, նշված են բանկի կայքում։
Մեկ գործարքի համար հետվճարի առավելագույն չափը կազմում է 6000 ՀՀ դրամ, իսկ մեկ անձի համար ամսական առավելագույն շեմը՝ 60,000 ՀՀ դրամ։
Arca կենսաթոշակային քարտերը նույնպես ներառված են ծրագրում, ինչը նշանակում է, որ գործող 20% վերադարձի ծրագրից բացի կենսաթոշակառուները նույնպես կարող են օգտվել մինչև 2% հետվճարից։
Ծրագիրը գործում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարված գործարքների համար, իսկ հետվճարների փոխանցումները կիրականացվեն 2026 թվականի փետրվարից մինչև 2027 թվականի հունվար։ Հետվճարները վճարվելու են մինչև հաշվետու ամսվան հաջորդող ամսվա 25-ը։

20 Февраль 2026 - 08:47 AMT
При оплате картой IDBank Arca Classic вы можете накапливать кэшбэк до 2%. За каждую безналичную оплату свыше 1 000 AMD начисляется кэшбэк, при этом максимальная сумма кэшбэка в месяц составляет до 60 000 AMD. Карта Arca Classic предназначена для ежедневных безопасных и быстрых платежей в Армении.
Карту можно легко заказать в филиалах IDBank или через раздел «Банкинг» приложения Idram&IDBank. При этом вы можете получить карту Arca Classic полностью бесплатно, присоединившись к зарплатному пакету IDsalary и получая свою зарплату через IDBank.
Основная цель программы — стимулировать безналичные платежи в Республике Армения и повысить вовлеченность граждан в использование современных финансовых инструментов.
Кэшбэк начисляется на безналичные платежи, совершенных картой Arca у зарегистрированных в РА предприятий — как в физических точках продаж, так и онлайн, и составляет до 2% при сумме платежа свыше 1 000 AMD. Перечень транзакций, по которым кэшбэк не начисляется, размещен на сайте Банка.
Максимальная сумма кэшбэка за одну транзакцию составляет 6 000 AMD, а для одного лица — до 60 000 AMD в месяц.
Пенсионные карты Arca также включены в программу, что означает, что помимо действующей программы возврата 20%, пенсионеры также могут получать кэшбэк до 2%.
Программа действует для операций, совершенных с 1 января 2026 года по 31 декабря 2026 года включительно, а переводы кэшбэка будут осуществляться с февраля 2026 года до января 2027 года. Кэшбэк будет выплачиваться до 25-го числа месяца, следующего за отчетным.