IDBank-ի Arca Classic քարտով վճարումներ կատարելիս կարելի է կուտակել մինչև 2% հետվճար (քեշբեք)․ 1000 ՀՀ դրամը գերազանցող յուրաքանչյուր անկանխիկ վճարումից տրամադրվում է հետվճար՝ ամսական մինչև 60,000 ՀՀ դրամի առավելագույն չափով։ Arca Classic քարտը նախատեսված է Հայաստանում ամենօրյա անվտանգ և արագ վճարումներ իրականացնելու համար։
Քարտը կարելի է հեշտությամբ պատվիրել IDBank-ի մասնաճյուղերում կամ Idram&IDBank հավելվածի բանկինգ բաժնի միջոցով։ Ընդ որում, Arca Classic քարտը կարելի է ստանալ ամբողջովին անվճար՝ միանալով IDsalary աշխատավարձային փաթեթին և աշխատավարձը ստանալով IDBank-ի միջոցով։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է խթանել Հայաստանի Հանրապետությունում անկանխիկ վճարումների իրականացումը և բարձրացնել քաղաքացիների ներգրավվածությունը ժամանակակից ֆինանսական գործիքների կիրառման մեջ։
Հետվճարը հաշվարկվում է ՀՀ տարածքում գրանցված տնտեսվարողներից Arca քարտերով կատարված անկանխիկ վճարումներից՝ ֆիզիկական վաճառքի կետերում կամ առցանց միջավայրում իրականացված գործարքների դեպքում և կազմում է մինչև 2%՝ 1000 ՀՀ դրամը գերազանցող վճարումների համար։ Գործարքները, որոնց համար չի տրամադրվում հետվճար, նշված են բանկի կայքում։
Մեկ գործարքի համար հետվճարի առավելագույն չափը կազմում է 6000 ՀՀ դրամ, իսկ մեկ անձի համար ամսական առավելագույն շեմը՝ 60,000 ՀՀ դրամ։
Arca կենսաթոշակային քարտերը նույնպես ներառված են ծրագրում, ինչը նշանակում է, որ գործող 20% վերադարձի ծրագրից բացի կենսաթոշակառուները նույնպես կարող են օգտվել մինչև 2% հետվճարից։
Ծրագիրը գործում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարված գործարքների համար, իսկ հետվճարների փոխանցումները կիրականացվեն 2026 թվականի փետրվարից մինչև 2027 թվականի հունվար։ Հետվճարները վճարվելու են մինչև հաշվետու ամսվան հաջորդող ամսվա 25-ը։

20 February 2026 - 08:46 AMT
Earn up to 2% cashback with the IDBank Arca Classic card. Every non-cash payment over AMD 1000 earns cashback, up to maximum of AMD 60.000 monthly. The Arca Classic card is designed for safe and fast everyday payments across Armenia.
You can easily order your Arca Classic card at any IDBank branch or through the Banking section of the Idram&IDBank app. Plus, enjoy your Arca Classic card completely free by joining the IDsalary payroll package and receiving your salary through IDBank.
The main goal of the program is to promote non-cash payments in the Republic of Armenia and increase citizens' engagement with modern financial tools.
The cashback applies to non-cash payments over 1000 AMD made with the Arca card to registered merchants in the RA, either in-store or online, and can reach up to 2%. Transactions not eligible for cashback are listed on the Bank’s website.
The maximum cashback per transaction is AMD 6000, with a monthly limit of AMD 60.000 per cardholder. Arca pension cards are also included in the program, which means, that, in addition to the existing 20% cashback program, pensioners can earn up to 2% cashback.
The program applies to transactions made between January 1 and December 31, 2026, with cashback transfers carried out from February 2026 through January 1, 2027. Cashback will be credited but the 25th of the month following the reporting month.