Երևանում փոսալցման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքում բիտումի պակաս չի եղել, բայց եղել են թերացումներ, ասել է քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ նախկինում փետրվար ամսին փոսալցումներ չեն կատարվել:
«Ունենք հատվածներ, որտեղ շինարարը ոչ պատշաճ է մոտենում։ Ունենք դեպքեր, մասնավորապես՝ այսօր պարզել ենք, որ Վարդանանց փողոցում փոսալցում կատարվել է առանց բիտումի։ Այդ ասֆալտը քանդվելու է և ամբողջությամբ շինարարի հաշվին, այսինքն՝ քաղաքապետարանն այդտեղ գումար չի ծախսելու, և ստանալու են այն փոսալցումը, որ նախատեսված է ավագանու որոշումներով ու ընթացակարգերով», – ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ըստ փոխքաղաքապետի, աննախադեպ ձյան քանակի պատճառով շատ աղ է օգտագործվել:
«2025-ին 2․5 անգամ ավելի շատ է աղուավազով մշակում եղել՝ պայմանավորված առատ ձնով։ Աննախադեպ ձյան քանակ է եղել վերջին 10 տարվա մեջ», – ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այն փողոցներում, որտեղ 2024-2025 թվականներին իրականացվել են միջին նորոգման և փոսալցման աշխատանքներ, գրեթե չեն արձանագրվել փոսեր չնայած նույն ծավալի աղ և ավազ կիրառելուն։
Փամբուխչյանը հայտարարել է, որ ֆորսմաժորային պայմաններում կիրառվել են հրատապ լուծումներ։ «Փետրվար ամսին առհասարակ փոսալցումներ տեղի չեն ունեցել՝ մի քանի պատճառով. մի կողմից եղանակը, մյուս կողմից՝ շինարարական կազմակերպությունները ձմռան ամիսներին սկսում են վերազինում իրենց ասֆալտի գործարաններում և այնպես են հաշվարկում, որ ավարտվի մարտի 1-ից 10-ը ընկած ժամանակահատվածում, ինչն էլ իր հերթին ենթադրում է, որ եղանակային պայմանները կբարելավվեն և կիրականացվի ասֆալտապատում։
Բայց այն ֆորսմաժորային իրավիճակը, որ ունեցանք՝ եղանակային պայմաններից ելնելով՝ առատ ձյան հետևանքով և մեծ քանակի աղ ու ավազով մշակման հետևանքով, խնդրանքի կարգով մեկ շինարար կարողացավ վերակառուցել գործարանն ու աշխատացնել։ Եթե չեմ սխալվում՝ օրերս երկրորդ գործարանն է սկսել գործել։ Մենք իրականության մեջ գործել ենք ֆորսմաժորային իրավիճակում ու տվել ենք հրատապ լուծումներ, որ կարողանանք դուրս գալ այս իրավիճակից», – ասել է նա։
Հանրության շրջանում մեծ դժգոհություն է առաջացրել մեծաքանակ փոսերի առկայությունը Երևանի փողոցներում, որոնք ի հայտ են եկել ձյունը հալվելուն պես:

В ходе организации ремонта ям в Ереване дефицита битума не было, однако имели место недочеты, заявил первый заместитель мэра Армен Памбухчян.
Он также отметил, что в прежние годы в феврале подобые работы не проводились.
«Есть участки, где подрядчик подошел к работе ненадлежащим образом. В частности, сегодня выяснилось, что на улице Вардананц ремонт был выполнен без битума. Этот асфальт будет полностью демонтирован за счет подрядчика, то есть мэрия не будет нести расходы, и будет выполнен тот объем работ, который предусмотрен решениями Совета старейшин и установленными процедурами», — сказал он, сообщает «Radar Armenia».
По словам заместителя мэра, из-за беспрецедентного количества снега было использовано значительно больше соли.
«В 2025 году обработка солью и песком была в 2,5 раза больше — в связи с обильными снегопадами. За последние 10 лет было зафиксировано беспрецедентное количество снега», — отметил он.
Он подчеркнул, что на улицах, где в 2024–2025 годах проводился ремонт, практически не зафиксировано ям, несмотря на аналогичный объем использования соли и песка.
Памбухчян заявил, что в условиях форс-мажора применялись срочные решения.
«В феврале ремонт ям в целом не проводился по нескольким причинам: с одной стороны — погодные условия, с другой — строительные организации в зимний период проводят переоснащение асфальтовых заводов, рассчитывая завершить его в период с 1 по 10 марта, предполагая улучшение погодных условий и начало асфальтирования.
Однако в связи с форс-мажорной ситуацией — обильным снегом и большим объемом обработки солью и песком — по нашей просьбе один подрядчик смог восстановить и запустить завод. Если не ошибаюсь, в последние дни начал работать второй завод. Мы действовали в условиях форс-мажора и приняли срочные решения, чтобы выйти из сложившейся ситуации», — сказал он.
В обществе вызвало большое недовольство наличие многочисленных ям на улицах Еревана, которые стали заметны после схода снега.