ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու նրա հրավերով Հայաստան ժամանած Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին քննարկել են բեռների անխոչընդոտ տարանցման, ինչպես նաև առևտրատնտեսական կապերի խորացման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերն անդրադարձել են համագործակցության ընդլայնմանը միտված մի շարք առաջնահերթություններին՝ ընդգծելով տնտեսական կապերի ռազմավարական նշանակությունը և փոխշահավետ զարգացման պատրաստակամությունը։
«Համոզված եմ, որ մեր տնտեսական համագործակցության առկա ներուժը դեռևս ամբողջությամբ իրացված չէ, և այսօրվա հանդիպումը կարևոր հնարավորություն է համադրելու մեր ջանքերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Կողմերը կարևորել են նաև գործարար շրջանակների միջև ուղիղ կապերի ակտիվացումը՝ մասնավորապես B2B ձևաչափով հանդիպումների խթանմամբ։
Հանդիպման ավարտին նախարարները վերահաստատել են երկկողմ համագործակցությունն առավել խորացնելու պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով շարունակական երկխոսության անհրաժեշտությունը։
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել էր, որ բեռնափոխադրմների այլընտրանքային միջանցքը որևէ սպառնալիք չի ներկայացնի իր երկրի տարանցիկ հնարավորությունների համար։Նա նաև հայտարարել է, որ Վրաստանը մեծ միջոցներ է ներդնում Վրաստանի տարանցիկ հնարավորությունների զարգացման համար՝ նշելով նաև դեպի ՌԴ տանող Հյուսիս-հարավ միջանցքը:

Министр экономики Армении Геворг Папоян и министр экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили, прибывшая в Армению по приглашению армянского коллеги, обсудили вопросы беспрепятственного транзита грузов, углубления торгово-экономических связей и развития туристической сферы.
Стороны затронули ряд приоритетных направлений, нацеленных на расширение сотрудничества, подчеркнув стратегическое значение экономических связей и готовность к взаимовыгодному развитию.
«Убежден, что существующий потенциал нашего экономического сотрудничества еще не реализован в полной мере, и сегодняшняя встреча — важная возможность скоординировать наши усилия во благо наших народов», — отметил Геворг Папоян.
Стороны также подчеркнули важность активизации прямых контактов между деловыми кругами, в частности путем стимулирования встреч в формате B2B.
По итогам встречи министры подтвердили готовность к дальнейшему углублению двустороннего сотрудничества и подчеркнули необходимость продолжения постоянного диалога.
Ранее премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что альтернативный грузовой коридор не представляет угрозы транзитному потенциалу его страны. Он также подчеркнул, что Грузия инвестирует значительные средства в развитие своих транзитных возможностей, в том числе в направлении коридора Север — Юг, ведущего в Россию.