20 Փետրվար 2026 - 14:13 AMT
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի հետ հանդիպմանը կարևորել է Հայաստան–Վրաստան օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նախագիծը՝ նշելով, որ այն հնարավորություն է տալու ավելացնել դեպի Վրաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկ և տրանսպորտի ոլորտներում երկկողմ օրակարգային հարցեր։
Կվրիվիշվիլին նշել է, որ Հայաստանը Վրաստանի համար ունի ռազմավարական գործընկերոջ նշանակություն։
Կողմերը կարևորել են նաև ավիացիոն ոլորտի զարգացումը և երկու երկրների քաղաքների միջև ուղիղ չվերթների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախատեսված նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու նպատակով մշակել համապատասխան գործողությունների ծրագիր։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու նրա հրավերով Հայաստան ժամանած Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին քննարկել են բեռների անխոչընդոտ տարանցման, ինչպես նաև առևտրատնտեսական կապերի խորացման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր։

20 Февраль 2026 - 14:37 AMT
Армения придает большое значение строительству воздушной линии электропередачи Армения — Грузия. Об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян на встрече с министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили, отметив, что проект позволит увеличить объемы экспорта электроэнергии в Грузию.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двусторонней повестки в энергетической и транспортной сферах.
Квривишвили подчеркнула, что Армения имеет для Грузии значение стратегического партнера.
Стороны также отметили важность развития авиационной отрасли и необходимость осуществления прямых авиарейсов между городами двух стран.
По итогам встречи достигнута договоренность о разработке соответствующего плана действий для реализации намеченных инициатив.
Ранее министр экономики Армении Геворг Папоян и Мариам Квривишвили обсудили вопросы беспрепятственного транзита грузов, углубления торгово-экономических связей и развития туристической сферы.