20 Փետրվար 2026 - 14:13 AMT
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի հետ հանդիպմանը կարևորել է Հայաստան–Վրաստան օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նախագիծը՝ նշելով, որ այն հնարավորություն է տալու ավելացնել դեպի Վրաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկ և տրանսպորտի ոլորտներում երկկողմ օրակարգային հարցեր։
Կվրիվիշվիլին նշել է, որ Հայաստանը Վրաստանի համար ունի ռազմավարական գործընկերոջ նշանակություն։
Կողմերը կարևորել են նաև ավիացիոն ոլորտի զարգացումը և երկու երկրների քաղաքների միջև ուղիղ չվերթների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախատեսված նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու նպատակով մշակել համապատասխան գործողությունների ծրագիր։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ու նրա հրավերով Հայաստան ժամանած Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին քննարկել են բեռների անխոչընդոտ տարանցման, ինչպես նաև առևտրատնտեսական կապերի խորացման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր։

Armenia attaches importance to the construction of the Armenia–Georgia overhead power transmission line, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan said during a meeting with Georgia’s Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, noting that the project would make it possible to increase electricity exports to Georgia.
During the meeting, the sides discussed bilateral agenda issues in the fields of energy and transport.
Kvrivishvili noted that Armenia holds strategic partner significance for Georgia.
The parties also emphasized the development of the aviation sector and the need to operate direct flights between cities in the two countries.
At the conclusion of the meeting, an agreement was reached to develop an appropriate action plan to implement the planned initiatives.
Earlier, Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan and Mariam Kvrivishvili discussed issues related to unhindered cargo transit, deepening trade and economic ties, and tourism development.