Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նման «արյունարբու բռնապետները տեղ չունեն Վաշինգտոնում», գրել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը X սոցիալական հարթակում:
Նա կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Ալիևի «մարդասպան ավազակներին»:
«Ալիևի նման արյունարբու բռնապետները տեղ չունեն Վաշինգտոնի փողոցներում: Նրանք իրավունք չունեն մեր մայրաքաղաքի փողոցներում ցուցարարների վրա հարձակվելու համար վարձու մարդասպան ավազակների ուղարկել։
Կոչ եմ անում ԱՄՆ նախագահին և արդարադատության նախարարությանն ապահովել, որ այդ դաժան հանցագործներին թույլ չտան փախչել։ Նրանք պետք է անհապաղ պատասխանատվության ենթարկվեն»,- գրել է նա։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները Վաշինգտոնում հարձակվել են նրա դեմ բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա ու ծեծի ենթարկել։
Կադրերը տարածվել են սոցիալական ցանցերում։ Դրանցում երևում է, որ անվտանգության աշխատակիցները ձեռքերով հարվածներ են հասցնում ակցիայի մասնակիցներին, նրանցից մեկին նույնիսկ գետնին են գցել:

20 Февраль 2026 - 14:44 AMT
Кровавым диктаторам, таким как Ильхам Алиев, не место на улицах Вашингтона, написал конгрессмен США Фрэнк Паллоун в социальной сети X.
Он призвал привлечь к ответственности «убийц-головорезов» Алиева.
«Кровавым диктаторам, таким как Алиев, не место на улицах Вашингтона. Они не имеют права отправлять наемных убийц-головорезов для нападения на протестующих в столице нашей страны.
Я призываю президента США и Министерство юстиции обеспечить, чтобы этим жестоким преступникам не позволили уйти от ответственности. Они должны быть немедленно привлечены к ответственности», — написал он.
Ранее сообщалось, что сотрудники службы безопасности президента Азербайджана Ильхама Алиева в Вашингтоне напали на участников акции протеста и избили их.
Видеокадры, распространившиеся в социальных сетях, демонстрируют, как сотрудники охраны наносят удары руками участникам акции и даже сбрасывают одного из них на землю.