Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նման «արյունարբու բռնապետները տեղ չունեն Վաշինգտոնում», գրել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը X սոցիալական հարթակում:
Նա կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Ալիևի «մարդասպան ավազակներին»:
«Ալիևի նման արյունարբու բռնապետները տեղ չունեն Վաշինգտոնի փողոցներում: Նրանք իրավունք չունեն մեր մայրաքաղաքի փողոցներում ցուցարարների վրա հարձակվելու համար վարձու մարդասպան ավազակների ուղարկել։
Կոչ եմ անում ԱՄՆ նախագահին և արդարադատության նախարարությանն ապահովել, որ այդ դաժան հանցագործներին թույլ չտան փախչել։ Նրանք պետք է անհապաղ պատասխանատվության ենթարկվեն»,- գրել է նա։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները Վաշինգտոնում հարձակվել են նրա դեմ բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա ու ծեծի ենթարկել։
Կադրերը տարածվել են սոցիալական ցանցերում։ Դրանցում երևում է, որ անվտանգության աշխատակիցները ձեռքերով հարվածներ են հասցնում ակցիայի մասնակիցներին, նրանցից մեկին նույնիսկ գետնին են գցել:

20 February 2026 - 14:43 AMT
Bloodthirsty dictators like Ilham Aliyev have no place on the streets of Washington, U.S. Congressman Frank Pallone wrote on X.
He called for holding Aliyev’s “killer thugs” accountable.
“Bloodthirsty dictators like Aliyev have no place on the streets of Washington. They have no right to send hired killer thugs to attack protesters in our nation’s capital.
I call on the U.S. president and the Department of Justice to ensure that these brutal criminals are not allowed to get away. They must be held accountable immediately,” he wrote.
Earlier, security personnel of Azerbaijani President Ilham Aliyev reportedly attacked and beat citizens staging a protest against him in Washington.
Footage circulated on social media appears to show security staff striking demonstrators with their hands and pushing one of them to the ground.