Անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց աջակցության ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունումը շարունակվել է, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
2026 թվականի հունվարի 30-ի դրությամբ ծրագրից օգտվել է ընդհանուր առմամբ 8276 անձ, որոնցից 1792 շահառուի վարկերը ամբողջությամբ մարվել են։ Շահառուների 26%-ը ծրագրին նախորդող ամիսներին ֆորմալ զբաղվածություն չի ունեցել։
Ամբողջությամբ մարված 1792 շահառուի վարկերի փակման նպատակով նրանց վճարած եկամտային հարկերից ձևավորված միջոցներից ուղղվել է մոտ 390 մլն դրամ։
Մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերը ներառյալ շահառուների աշխատավարձերից գոյացած եկամտային հարկից որպես վարկերի մարման աջակցություն հատկացվել է 1․3 մլրդ դրամ։
Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ այն անձինք, որոնց բոլոր վարկերի մայր գումարների հանրագումարը դիմելու օրվա դրությամբ պակաս է 1 մլն դրամից, և այդ վարկերը առնվազն երեք տարի դասակարգված են որպես անհուսալի։

20 Февраль 2026 - 14:48 AMT
Прием заявок в рамках программы поддержки лиц с безнадежными кредитами продолжается, сообщает Министерство труда и социальных вопросов Армении.
По состоянию на 30 января 2026 года программой воспользовались в общей сложности 8 276 человек, из которых у 1 792 бенефициаров кредиты полностью погашены. При этом 26% участников в предшествующие месяцы не имели формальной занятости.
Для полного погашения кредитов 1 792 бенефициаров из средств, сформированных за счет уплаченного ими подоходного налога, было направлено около 390 млн драмов.
До декабря 2025 года включительно в качестве поддержки по погашению кредитов из подоходного налога, удержанного с заработной платы бенефициаров, было выделено 1,3 млрд драмов.
Участниками программы могут стать лица, у которых совокупная сумма основного долга по всем кредитам на дату подачи заявления составляет менее 1 млн драмов, а сами кредиты не менее трех лет классифицированы как безнадежные.