Հայաստանը կարող է Ադրբեջանի և Թուրքիայի էներգետիկ նախագծերի մաս դառնալ, հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը։
«Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը լինել այս գործընթացի մասը։ Իհարկե, կարող է։ Մենք աջակցում ենք կարգավորմանը, իսկ կարգավորում ասելով հասկանում ենք նաև տնտեսական հարաբերությունների կարգավորում։ Մենք կարող ենք զարգացնել համագործակցությունը նաև էներգետիկ ոլորտում։ Այստեղ կարող են լինել լավ հնարավորություններ»,-ասել է նա, հայտնում է 1news.az-ը:
Նա հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանային փոխգործակցությունը կզարգանա այնպես, որ օգտակար լինի բոլոր կողմերի համար։
Նախարարը նաև մեկնաբանել է նոր համաձայնագրի հեռանկարները, որով նախատեսվում է Ադրբեջանից 33 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազի մատակարարում։
«Ադրբեջանը շարունակում է մնալ Թուրքիայի հիմնական էներգետիկ գործընկերներից մեկը, իսկ ստորագրված համաձայնագիրը կապահովի գազի մատակարարումներ առաջիկա 15 տարիների ընթացքում և 2030 թվականից հետո», – նշել է նա։
Բայրաքթարը շեշտել է, որ երկկողմ համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն գազային ոլորտով։ Նա հիշեցրել է «կանաչ միջանցք» նախագծի մասին, որին մասնակցում են Ադրբեջանը, Վրաստանը, Թուրքիան և Բուլղարիան։ Նախաձեռնությունը նախատեսում է Թուրքիա և եվրոպական երկրներ վերականգնվող աղբյուրներից արտադրված էլեկտրաէներգիայի արտահանում, այդ թվում՝ Նախիջևանի տարածքից։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ասել էր, որ ճիշտ կլինի, որ մեր էներգետիկ համակարգը միացած լինի նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերին։ Դա մեծացնելու է արտահանման մեր հնարավորությունները, ինչպես նաև մեծացնելու է տարածաշրջանի հնարավորությունները:

21 Февраль 2026 - 07:31 AMT
Армения может стать частью энергетических проектов Азербайджана и Турции, заявил министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар.
«Может ли Армения быть частью этого процесса? Конечно, может. Мы поддерживаем нормализацию, а под нормализацией понимаем также урегулирование экономических отношений. Мы можем развивать сотрудничество и в энергетической сфере. Здесь могут быть хорошие возможности», — сказал он, сообщает «1news.az ».
Он выразил надежду, что региональное взаимодействие будет развиваться таким образом, чтобы приносить пользу всем сторонам.
Министр также прокомментировал перспективы нового соглашения, предусматривающего поставку из Азербайджана 33 миллиардов кубометров природного газа.
«Азербайджан продолжает оставаться одним из основных энергетических партнеров Турции, а подписанное соглашение обеспечит поставки газа в течение ближайших 15 лет и после 2030 года», — отметил он.
Байрактар подчеркнул, что двустороннее сотрудничество не ограничивается газовой сферой. Он напомнил о проекте «зеленый коридор», в котором участвуют Азербайджан, Грузия, Турция и Болгария. Инициатива предусматривает экспорт в Турцию и европейские страны электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, в том числе с территории Нахичевани.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что целесообразно подключить энергетическую систему Армении также к энергетическим системам Турции и Азербайджана. По его словам, это увеличит экспортные возможности Армении и расширит потенциал региона.