Ըստ նրա՝ դա նշանակում է, որ չնայած պետական պարտքը բացարձակ թվերով ավելացել է, բայց պասարկումը հեշտացել է
Հայաստանի պետական պարտքի բեռը կամ պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2017-ի համեմատ նվազել է 10%-ով, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նա հավելել է, որ, չնայած պետական պարտքը բացարձակ թվերով ավելացել է, բայց դրա սպասարկումը հեշտացել է:
«Պարտք, պարտք, պարտք․․․ մի բան, որի մասին Հայաստանում վերջերս շատ են խոսում։ Ի վերջո, Հայաստանի պետական պարտքը ավելացե՞լ է, թե պակասել։ Հայաստանի պետական պարտքը 2017 թվականին կազմում էր մեր ՀՆԱ-ի 59 տոկոսը, այնինչ 2025 թվականին կազմում է մեր ՀՆԱ-ի 49 տոկոսը։ Այսինքն՝ մեր պետական պարտքի բեռը նվազել է, իսկ դա նշանակում է, որ պետական պարտքը մեր երկրում, չնայած բացարձակ թվերով ավելացել է, բայց դրա սպասարկումը հեշտացել է, և դա՝ որպես բեռ, մեր պետության և հայ ժողովրդի համար փոքրացել է ասել է նա տեսանյութում:
Նա նաև օրինակ է բերել երկու ընտանիք։
«Մեկն ունի ամսական ընդամենը 200,000 դրամ եկամուտ, բայց վարկ չունի, պարտք չունի, իսկ մյուսն ունի 100 միլիոն դոլար և ունի 20 միլիոն դոլարի վարկ։ Ո՞ր ընտանիքն է լավ ապրում, իհարկե, երկրորդը։ Հետևաբար, պարտքի բացարձակ ծավալը կարևոր չէ, կարևոր է, թե այն ինչ հատված է զբաղեցնում քո եկամուտների մեջ, իսկ Հայաստանի եկամուտների մեջ մեր պարտքի ծավալը նվազել է»․- ասել է նախարարը։
2025 թվականին Հայաստանի Համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 11 տրլն 317 մլրդ 508.7 մլն դրամ՝ 2024 թվականի համեմատ աճելով 7.18 %–ով։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած «2025 թ. համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) տարեկան նախնական տվյալները» զեկույցում։ Մեկ շնչի հաշվով 2025 թվականին ՀՆԱ-ն կազմել է 3 մլն 666.5 հազար դրամ։

Долговая нагрузка Армении, или соотношение государственного долга к валовому внутреннему продукту, по сравнению с 2017 годом снизилась на 10 процентов. Об этом на своей странице в Facebook сообщил министр экономики Геворг Папоян.
Он добавил, что, несмотря на рост государственного долга в абсолютных показателях, его обслуживание стало легче.
«Долг, долг, долг… тема, о которой в последнее время в Армении много говорят. В конце концов, государственный долг Армении увеличился или уменьшился? В 2017 году он составлял 59 процентов нашего ВВП, тогда как в 2025 году — 49 процентов нашего ВВП. Это означает, что долговая нагрузка сократилась. Иными словами, несмотря на то что государственный долг в абсолютных цифрах вырос, его обслуживание стало легче, и как бремя для нашего государства и армянского народа он уменьшился», — сказал он в видеозаписи.
Министр также привел пример двух семей.
«У одной ежемесячный доход всего 200 000 драмов, при этом нет кредитов и долгов, а у другой — 100 миллионов долларов и кредит в 20 миллионов долларов. Какая семья живет лучше? Конечно, вторая. Следовательно, важен не абсолютный объем долга, а то, какую долю он занимает в доходах, а в доходах Армении объем нашего долга снизился», — отметил министр.
В 2025 году валовой внутренний продукт Армении составил 11 трлн 317 млрд 508,7 млн драмов, увеличившись по сравнению с 2024 годом на 7,18 процента. Об этом говорится в отчете Статистического комитета Армении «Годовые предварительные данные по валовому внутреннему продукту (ВВП) за 2025 год». В расчете на душу населения ВВП в 2025 году составил 3 млн 666,5 тыс. драмов.