23 Փետրվար 2026 - 09:41 AMT
Միջազգային հեղինակավոր S&P Global գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը՝ սահմանելով այն «դրական» և միաժամանակ հաստատել է երկրի վարկանիշը «BB-» մակարդակում։
Այս որոշումը հաջորդել է Fitch Ratings-ի կողմից արձանագրված նմանատիպ բարելավմանը, ինչը վկայում է Հայաստանի նկատմամբ ձևավորված միջազգային տնտեսական վստահության շարունակական դրական միտման մասին, հայտնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը։
Հեռանկարի փոփոխությունը արտացոլել է տարածաշրջանային իրավիճակի բարելավման ներուժը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը։ Այն պայմանավորված է եղել Հայաստանի տնտեսական աճի բարենպաստ հեռանկարով, ինչպես նաև միջազգային պահուստների ավելի բարձր մակարդակով և ճկուն փոխարժեքի շնորհիվ արտաքին ցնցումները կլանելու կարողությամբ։
Գործակալության գնահատմամբ՝ վարկանիշը հիմնվել է կառավարության հետևողական հարկաբյուջետային քաղաքականության, ռիսկերի մեղմացման և արտարժութային ամուր դիրքերի վրա։
«Դրական» հեռանկարի սահմանումը նշանակում է, որ առաջիկա վերանայումների ընթացքում առկա է վարկանիշի փաստացի բարձրացման զգալի հավանականություն։

23 February 2026 - 11:24 AMT
S&P Global has revised Armenia’s sovereign rating outlook to “positive” while affirming the country’s long-term rating at “BB-.”
The decision follows a similar improvement recorded by Fitch Ratings, reflecting a continued positive trend in international economic confidence toward Armenia, the Ministry of Finance reported.
The outlook revision reflects the potential improvement in the regional environment, particularly progress in the normalization process between Armenia and Azerbaijan. It is also linked to favorable economic growth prospects, higher international reserves and the country’s ability to absorb external shocks thanks to a flexible exchange rate.
According to the agency’s assessment, the rating is supported by the government’s consistent fiscal policy, risk mitigation efforts and strong foreign currency positions.
The assignment of a “positive” outlook indicates a significant likelihood of an actual rating upgrade in upcoming reviews.