23 Փետրվար 2026 - 09:41 AMT
Միջազգային հեղինակավոր S&P Global գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը՝ սահմանելով այն «դրական» և միաժամանակ հաստատել է երկրի վարկանիշը «BB-» մակարդակում։
Այս որոշումը հաջորդել է Fitch Ratings-ի կողմից արձանագրված նմանատիպ բարելավմանը, ինչը վկայում է Հայաստանի նկատմամբ ձևավորված միջազգային տնտեսական վստահության շարունակական դրական միտման մասին, հայտնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը։
Հեռանկարի փոփոխությունը արտացոլել է տարածաշրջանային իրավիճակի բարելավման ներուժը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը։ Այն պայմանավորված է եղել Հայաստանի տնտեսական աճի բարենպաստ հեռանկարով, ինչպես նաև միջազգային պահուստների ավելի բարձր մակարդակով և ճկուն փոխարժեքի շնորհիվ արտաքին ցնցումները կլանելու կարողությամբ։
Գործակալության գնահատմամբ՝ վարկանիշը հիմնվել է կառավարության հետևողական հարկաբյուջետային քաղաքականության, ռիսկերի մեղմացման և արտարժութային ամուր դիրքերի վրա։
«Դրական» հեռանկարի սահմանումը նշանակում է, որ առաջիկա վերանայումների ընթացքում առկա է վարկանիշի փաստացի բարձրացման զգալի հավանականություն։

23 Февраль 2026 - 11:24 AMT
Международное рейтинговое агентство S&P Global пересмотрело прогноз по суверенному рейтингу Армении, установив его на уровне «позитивный», одновременно подтвердив рейтинг страны на отметке «BB-».
Это решение последовало за аналогичным улучшением со стороны Fitch Ratings и свидетельствует о сохраняющейся положительной динамике международного экономического доверия к Армении, сообщает Министерство финансов.
Изменение прогноза отражает потенциал улучшения региональной ситуации, в частности прогресс в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Оно также обусловлено благоприятными перспективами экономического роста, более высоким уровнем международных резервов и способностью страны смягчать внешние шоки благодаря гибкому валютному курсу.
По оценке агентства, рейтинг основан на последовательной налогово-бюджетной политике правительства, мерах по снижению рисков и устойчивых валютных позициях.
Установление «позитивного» прогноза означает значительную вероятность фактического повышения рейтинга в ходе последующих пересмотров.