Ազգային ժողովի պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հերքել է մարտի 1-ից կանխիկ վճարումների արգելքի մասին տարածված լուրերը։
«Ոչ, չկա նման բան: Նման որոշում չկա և պլաններում նույնպես չկա: Շարունակվելու է այնպես, ինչպես այսօր՝ մինչև 300,000 դրամ գործարքների դեպքում մարդը կարող է վճարել և կանխիկ, և անկանխիկ: 300,000 դրամից ավելի գործարքների դեպքում պարտադիր պետք է լինի անկանխիկ վճարում: Բացառությամբ, օրինակ, առողջապահության և կրթական ծառայությունների, որտեղ վճարումները պետք է պարտադիր լինեն անկանխիկ եղանակով»,-ասել է նա ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում:
Պատգամավորը հավելել է, որ չգիտի, թե որտեղից են այդ խոսակցությունները տարածվում:
«Մարտի 1-ից մել այլ կարևոր փոփոխություն ունենք, լավ փոփոխություն՝ անկանխիկ առևտրի դեպքում, քարտով առևտրի դեպքում քարտերի միջնորդավճարները կրկնակի չափով նվազում են: Այսինքն ARCA քարտերով առևտուր անելու դեպքում էդ միջնորդավճարը կկազմի ընդամենը կես տոկոս, իսկ «Մաստեր» և «Վիզա» քարտերով առևտուր անելու դեպքում դա կկազմի ընդամենը 0․9%: Սա, կարծում եմ, շատ կարևոր ու լավ նորություն է, հատկապես փոքր բիզնեսով զբաղվող մեր տնտեսվարողների համար»,-ասել է Թունյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ ARCA քարտերով առևտուր անելու դեպքում կարելի է նաև 2%-ի չափով քեշբեք ստանալ:
Խոսակցություններ են տարածվում, որ մարտի 1-ից սկսած կանխիկ վճարումն ընդհանրապես արգելվելու է և մարդիկ պետք է պարտադիր վճարեն անկանխիկ՝ քարտով կամ փոխանցումով:

23 Февраль 2026 - 12:54 AMT
Депутат Национального собрания Бабкен Тунян опроверг распространяемые сведения о запрете наличных расчетов с 1 марта.
«Нет, такого нет. Такого решения нет и в планах тоже нет. Все будет продолжаться так же, как сегодня: при сделках на сумму до 300 000 драмов человек может платить как наличными, так и безналично. При сделках свыше 300 000 драмов обязательной будет безналичная форма оплаты. За исключением, например, услуг здравоохранения и образования, где расчеты должны быть исключительно безналичными», — сказал он в видеообращении на своей странице в Facebook.
Депутат добавил, что не знает, откуда распространяются подобные разговоры.
«С 1 марта у нас есть и другое важное изменение, хорошее изменение: при безналичной торговле, при оплате картой комиссии по картам сокращаются вдвое. То есть при расчетах картами ARCA комиссия составит всего 0,5 процента, а при оплате картами Master и Visa — лишь 0,9 процента. Думаю, это очень важная и хорошая новость, особенно для наших субъектов малого бизнеса», — отметил Тунян.
Он также напомнил, что при оплате картами ARCA можно получить кэшбэк в размере до 2 процентов.
Ранее распространялись слухи о том, что с 1 марта наличные платежи будут полностью запрещены и граждане будут обязаны оплачивать товары и услуги исключительно безналичным способом — картой или переводом.