Շուտով նախատեսվում է Turkish Airlines-ի մուտքը Հայաստանի ավիացիոն շուկա, ասուլիսում հայտարարել է Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը:
Նա նշել է, որ ընկերությունը զգալի ներուժ ունի Երևան-Լոս Անջելես ուղիղ չվերթ իրականացնելու համար, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ինձ միշտ հարցնում են Երևան-Լոս Անջելես ուղիղ չվերթի մասին, իսկ իրենք իրականացնում են այդպիսի չվերթ ու ունեն այդ ներուժը: Դեռ չեմ կարող ասել, թե իրենք ինչպես կվարվեն, բայց աշխարհում երրորդ հզորագույն ավիաընկերություններից մեկն է, ու կարող է Երևան-Լոս Անջելես ուղիղ չվերթի հնարավորություն ստեղծել: Սա մեր նոր բանակցվող ուղղություններից մեկն է: Չեմ կարող ասել երբ կլինի, բայց մեր ուշադրության կենտրոնում է գտնվում»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ ավիաընկերությունը սոցիալական ցանցերում հայալեզու օգտատերերին ուղղված գովազդային հրապարակումներով տեղեկացրել է Երևանից նախատեսվող նոր թռիչքների մասին։ Դեռ նախորդ տարեվերջին թուրքական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ մարտից Turkish Airlines-ը սկսելու է ուղիղ չվերթներ իրականացնել դեպի Երևան։
Ըստ հրապարակումների՝ չվերթները մեկնարկելու են 2026 թվականի մարտի 11-ից՝ շաբաթական յոթ անգամ հաճախականությամբ։ Մայիսի 14-ից Ստամբուլ-Երևան ուղղությամբ թռիչքների թիվը հասնելու է շաբաթական 10-ի, իսկ հունիսի 15-ից իրականացվելու է շաբաթական 14 չվերթ։
Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ երթուղու վերաբերյալ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը սոցիալական ցանցում գրել էր. «Եվս մեկ քայլ առաջ. Turkish Airlines ավիաընկերությունը 2026թ․ մարտի 11-ից չվերթեր կիրականացնի Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ ուղղությամբ»։

23 Февраль 2026 - 13:54 AMT
В ближайшее время ожидается выход Turkish Airlines на авиационный рынок Армении. Об этом на пресс-конференции заявила председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян.
По ее словам, компания обладает значительным потенциалом для осуществления прямого рейса Ереван–Лос-Анджелес, сообщает «Factor.am ».
«Меня всегда спрашивают о прямом рейсе Ереван–Лос-Анджелес, а они уже выполняют такие рейсы и имеют соответствующий потенциал. Пока не могу сказать, как они поступят, но это одна из трех самых мощных авиакомпаний мира, и она может создать возможность прямого рейса Ереван–Лос-Анджелес. Это одно из новых направлений, по которому ведутся переговоры. Не могу сказать, когда это произойдет, но этот вопрос находится в центре нашего внимания», — отметила она.
Ранее авиакомпания в социальных сетях сообщила армяноязычным пользователям о планируемых новых рейсах из Еревана. Еще в конце прошлого года турецкие СМИ писали, что с марта Turkish Airlines начнет выполнять прямые рейсы в Ереван.
Согласно публикациям, полеты стартуют с 11 марта 2026 года с частотой семь раз в неделю. С 14 мая количество рейсов по направлению Стамбул–Ереван увеличится до 10 в неделю, а с 15 июня будет осуществляться 14 рейсов в неделю.
Ранее специальный представитель Турции в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией Сердар Кылыч написал в соцсети о маршруте Стамбул–Ереван–Стамбул: «Еще один шаг вперед. Turkish Airlines с 11 марта 2026 года начнет выполнять рейсы по направлению Стамбул–Ереван–Стамбул».