24 Փետրվար 2026 - 09:31 AMT
Փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացը, հայտնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
Այն նպատակ ունի ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերը, մինչ այժմ ձեռնարկված իրավական քայլերը, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության ապահովման հնարավոր մեխանիզմները։ Առաջին նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հետաքննությունը իրականացվել է Միջազգային փաստաբանների ասոցիացիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտի (IBAHRI) կողմից՝ համագործակցությամբ Միջազգային իրավունքի, արդարադատության և հաշվետվողականության հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի և Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի հետ։
Բազմակուսակցական հանձնախմբը նախագահել է խորհրդարանական Բրենդան Օ’Հարան, իսկ կազմում ընդգրկվել են նաև բարոնուհի Հելենա Քենեդին, խորհրդարանականներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Ջեսիկա Մորդենը, Լորդ Մաք’Իննեսը, Լորդ Ալթոնը և բարոնուհի Հուպերը։ Աշխատանքներին աջակցել է IBAHRI ծրագրերի համակարգող Էյն Մակդոնալդը։
Քննության գործընթացը ընթանալու է 5 փուլով.
1. Մշակութային ոչնչացման վերաբերյալ փաստերի և գործող իրավական արձագանքների քարտեզագրում։
2. Դիմումների ընդունման փուլի մեկնարկ։
3. Հանրային լսումների անցկացում՝ փորձագետների և վկաների մասնակցությամբ։
4. Եզրափակիչ զեկույցի հրապարակում։
5. Հետագա քննարկումներ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության և միջազգային կառույցների հետ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ի, զեկույցում ուշադրություն էր հրավիրել նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման փաստերին։ USCIRF-ն ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին առաջարկել է մի շարք քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես թիրախային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, թույլ տալ, որ անկախ միջազգային դիտորդները, օրինակ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ մշակութային և կրոնական ժաանգության ցանկը ստուգելու և փաստաթղթավորելու համար: Կառույցը նաև առաջարկել է լսումներ անցկացնել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։

24 February 2026 - 11:08 AMT
On February 23, a parliamentary inquiry titled “Erasing the Past: Destruction of Cultural Heritage” was launched in the UK Parliament, the Armenian National Committee of the United Kingdom reported.
The initiative aims to examine cases of destruction of Armenian cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh) since 2023, the legal steps taken to date, and potential mechanisms to ensure justice and accountability. During the first session, Artak Beglaryan, President of the Artsakh Union and former Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, delivered remarks.
The inquiry is being conducted by the International Bar Association’s Human Rights Institute (IBAHRI), in cooperation with the All-Party Parliamentary Group on International Law, Justice and Accountability and the All-Party Parliamentary Group for Armenia.
The cross-party group is chaired by MP Brendan O’Hara and includes Baroness Helena Kennedy, MPs John Whittingdale and Jessica Morden, Lord McInnes, Lord Alton and Baroness Hooper. The work is supported by IBAHRI Programmes Coordinator Eimear McDonald.
The inquiry will proceed in five stages:
Mapping documented cases of cultural destruction and existing legal responses.
Opening a submissions phase.
Holding public hearings with experts and witnesses.
Publishing a final report.
Follow-up discussions with the UK government and international institutions.
Earlier, the U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF) drew attention in its report to the systematic destruction of Armenian religious and cultural heritage in Artsakh. USCIRF recommended that the U.S. government and Congress take several measures, including imposing targeted sanctions on Azerbaijan and allowing independent international observers, such as UN representatives, to visit Nagorno-Karabakh and surrounding areas to assess and document cultural and religious heritage. The body also proposed holding hearings at the Senate Foreign Relations Committee.