24 Փետրվար 2026 - 09:31 AMT
Փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացը, հայտնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
Այն նպատակ ունի ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման դեպքերը, մինչ այժմ ձեռնարկված իրավական քայլերը, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության ապահովման հնարավոր մեխանիզմները։ Առաջին նիստի ընթացքում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հետաքննությունը իրականացվել է Միջազգային փաստաբանների ասոցիացիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտի (IBAHRI) կողմից՝ համագործակցությամբ Միջազգային իրավունքի, արդարադատության և հաշվետվողականության հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի և Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի հետ։
Բազմակուսակցական հանձնախմբը նախագահել է խորհրդարանական Բրենդան Օ’Հարան, իսկ կազմում ընդգրկվել են նաև բարոնուհի Հելենա Քենեդին, խորհրդարանականներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Ջեսիկա Մորդենը, Լորդ Մաք’Իննեսը, Լորդ Ալթոնը և բարոնուհի Հուպերը։ Աշխատանքներին աջակցել է IBAHRI ծրագրերի համակարգող Էյն Մակդոնալդը։
Քննության գործընթացը ընթանալու է 5 փուլով.
1. Մշակութային ոչնչացման վերաբերյալ փաստերի և գործող իրավական արձագանքների քարտեզագրում։
2. Դիմումների ընդունման փուլի մեկնարկ։
3. Հանրային լսումների անցկացում՝ փորձագետների և վկաների մասնակցությամբ։
4. Եզրափակիչ զեկույցի հրապարակում։
5. Հետագա քննարկումներ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության և միջազգային կառույցների հետ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը՝ USCIRF-ի, զեկույցում ուշադրություն էր հրավիրել նաև Արցախի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման փաստերին։ USCIRF-ն ԱՄՆ կառավարությանն ու Կոնգրեսին առաջարկել է մի շարք քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես թիրախային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, թույլ տալ, որ անկախ միջազգային դիտորդները, օրինակ` ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելեն Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ՝ մշակութային և կրոնական ժաանգության ցանկը ստուգելու և փաստաթղթավորելու համար: Կառույցը նաև առաջարկել է լսումներ անցկացնել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։

24 Февраль 2026 - 11:09 AMT
23 февраля в парламенте Великобритании был запущен процесс парламентского расследования под названием «Стирая прошлое: уничтожение культурного наследия», сообщает Комитет Ай Дата Великобритании.
Его цель — изучить случаи уничтожения армянского культурного наследия в Арцахе (Нагорном Карабахе) с 2023 года, предпринятые правовые шаги, а также возможные механизмы обеспечения справедливости и подотчетности. На первом заседании выступил президент «Союза Арцаха», бывший омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.
Расследование проводится Институтом по правам человека Международной ассоциации юристов (IBAHRI) в сотрудничестве с межпартийной группой по вопросам международного права, правосудия и подотчетности, а также с межпартийной группой по вопросам Армении.
Межпартийную группу возглавляет депутат Брендан О’Хара, в ее состав входят баронесса Хелена Кеннеди, депутаты Джон Уиттингдейл и Джессика Морден, лорд МакИннес, лорд Алтон и баронесса Хупер. Работу поддерживает координатор программ IBAHRI Эймер Макдоналд.
Процесс расследования будет проходить в пять этапов:
Картирование фактов культурного уничтожения и существующих правовых мер реагирования.
Начало этапа приема заявлений.
Проведение публичных слушаний с участием экспертов и свидетелей.
Публикация итогового доклада.
Дальнейшие обсуждения с правительством Великобритании и международными структурами.
Ранее Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) в своем докладе обратила внимание на систематическое уничтожение армянского религиозного и культурного наследия в Арцахе. USCIRF рекомендовала правительству США и Конгрессу принять ряд мер, в частности ввести целевые санкции против Азербайджана и обеспечить допуск независимых международных наблюдателей, например представителей ООН, в Нагорный Карабах и прилегающие территории для проверки и документирования культурного и религиозного наследия. Также предложено провести слушания в Комитете Сената по международным отношениям.*