25 Փետրվար 2026 - 08:07 AMT
Վրաստանը լիովին աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և անհրաժեշտության դեպքում կարող է հանդես գալ որպես միջնորդ այդ գործընթացում։ Այդ մասին Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն հայտարարել է Բաքվում՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների եռակողմ նիստում։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը, Թուրքիան և Վրաստանը ձևավորել են խոշոր տարանցիկ հանգույց, իսկ եռակողմ համագործակցությունը հետևողականորեն զարգանում է բոլոր ուղղություններով, հայտնում է APA-ն:
Սամխարաձեն ընդգծել է, որ Աբխազիան և Հարավային Օսիան շարունակում են մնալ ռուսական օկուպացիայի տակ, և տարածքային ամբողջականության վերականգնումը առաջնահերթ նշանակություն ունի Վրաստանի համար։
«Մեր օկուպացված շրջաններում երեխաները հնարավորություն չունեն կրթություն ստանալու մայրենի լեզվով», — նշել է նա։
Նա նաև հայտարարել է, որ Վրաստանը դատապարտել է Ուկրաինայի դեմ ագրեսիան և աջակցել է ուկրաինական ժողովրդին։
Անդրադառնալով երկրի արտաքին քաղաքական կապերին՝ Սամխարաձեն ընդգծել է, որ հակամարտություններով պայմանավորված ճգնաժամերի ֆոնին Վրաստանը ենթարկվել է լուրջ ճնշման, սակայն պաշտոնական Թբիլիսին հավատարիմ է մնացել խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը։
«Որոշ երկրներ և կազմակերպություններ չարաշահում են մեր անկեղծությունը։ Նրանք ցանկանում էին մեզ մղել ինքնասպան քայլերի։ Երբ մենք դեմ ենք հանդես եկել նրանց անօրինական պահանջներին, նրանք սկսել են համագործակցել մեր երկրում գործող բռնի խմբերի հետ», — ասել է նա։

25 Февраль 2026 - 08:34 AMT
Грузия полностью поддерживает процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и при необходимости может выступить посредником в этом процессе. Об этом председатель комитета по внешним связям парламента Грузии Николоз Самхарадзе заявил в Баку на трехстороннем заседании комитетов по внешним связям парламентов Азербайджана, Турции и Грузии.
По его словам, Азербайджан, Турция и Грузия сформировали крупный транзитный узел, а трехстороннее сотрудничество последовательно развивается по всем направлениям, сообщает APA.
Самхарадзе подчеркнул, что Абхазия и Южная Осетия продолжают находиться под российской оккупацией, и восстановление территориальной целостности имеет для Грузии первостепенное значение.
«В наших оккупированных регионах дети лишены возможности получать образование на родном языке», — отметил он.
Он также заявил, что Грузия осудила агрессию против Украины и поддержала украинский народ.
Говоря о внешнеполитических связях страны, Самхарадзе подчеркнул, что на фоне кризисов, вызванных конфликтами, Грузия подвергалась серьезному давлению, однако официальный Тбилиси сохранил приверженность мирному урегулированию проблем.
«Некоторые страны и организации злоупотребляют нашей искренностью. Они хотели подтолкнуть нас к самоубийственным шагам. Когда мы выступили против их незаконных требований, они начали сотрудничать с действующими в нашей стране насильственными группами», — сказал он.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация о результатах переговоров в Вашингтоне.
В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».