25 Փետրվար 2026 - 08:50 AMT
Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն առաջարկել է հիմնել սինոդական կառույց՝ որպես իշխանություն-եկեղեցի հարաբերություններում առաջացած ճգնաժամից դուրս գալու ուղի։ Այդ մասին նա ասել է Վիեննայում կայացած Եպիսկոպոսական հավաքի բացման նիստում, հայտնում է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը:
Ըստ նրա՝ նման մարմինը կամրապնդի Մայր Աթոռի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դիրքերը։ Նա նաև առաջարկել է Ազգային եկեղեցական ժողովի գումարման հստակ ամսաթիվ սահմանել:
Մաշալյանը նշել է, որ ճիշտ կլինի, եթե Եպիսկոպոսաց ժողովն ընտրի 12 ավագ եպիսկոպոսի, որպեսզի այս շրջանում Մայր Աթոռի կառավարման գործում նեցուկ կանգնեն Վեհափառին:
Պոլսո պատրիարքն ընդգծել է, որ փոխադարձ սրացնող գործողություններն ու հայտարարությունները խորացրել են ստեղծված իրավիճակը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հեղինակազրկվել է և նշել, որ սինոդական կառույցում կարող են ներգրավվել նաև որոշ ընդդիմադիր հոգևորականներ, ինչը կարող է անցումային փուլում նպաստել լուծումներ գտնելուն։
«Այս սինոդական դրոյթը կարող է հող պատրաստել կառավարության հետ ելքի լուծումներ որոնելու և գտնելու ուղղությամբ: Վեհափառ Հայրապետը միշտ մտածել է այսպիսի կառոյց հիմնելու մասին, անձնապես գիտեմ, բայց երբեք կյանքի չի կոչվել այս գաղափարը:
Եթե Մայր Աթոռը չստանձնի այս վարչական բարեփոխումը, կվախենամ, որ ներկա Գերագույն հոգևոր խորհրդի կազմով Վեհափառ Հայրապետի հեղինակությունն անբաղձալի կերպով կթուլանա», – նշել է նա:
Սինոդական կառույցը համարվում է կրոնական-եկեղեցական կառավարման բարձրագույն մարմին, որը բաղկացած է բարձրաստիճան հոգևորականներից։
Ավստրիայում անցկացված Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակից հոգևորականները հայտարարությամբ վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը Էջմիածնին և կաթողիկոսին։ Նրանք Հայաստանի իշխանություններին կոչ են արել դադարեցնել եկեղեցու նկատմամբ հալածանքները և հարգել դարերով ձևավորված ինքնավարությունը։ Հավաքի մասնակիցները նաև հույս են հայտնել, որ խնդիրները լուծվելու են երկխոսության ճանապարհով:

25 Февраль 2026 - 09:53 AMT
Патриарх Константинопольский Армянской Апостольской Церкви архиепископ Саак Машалян предложил создать синодальную структуру как путь выхода из кризиса в отношениях между властями и церковью. Об этом он заявил на открытии Собрания епископов, состоявшегося в Вене, сообщает Константинопольский армянский патриархат.
По его словам, такой орган укрепит позиции Святого Эчмиадзина и Католикоса всех армян. Он также предложил установить конкретную дату созыва Национального церковного собрания.
Машалян отметил, что было бы правильно, если бы Собрание епископов избрало 12 старших епископов, которые в этот период поддержат Католикоса.
Патриарх Константинопольский подчеркнул, что некоторые действия и заявления усугубили сложившуюся ситуацию.
Он выразил мнение, что Верховный духовный совет утратил авторитет, и отметил, что в синодальную структуру могут быть включены и некоторые оппозиционно настроенные священнослужители, что в переходный период может способствовать поиску решений.
«Этот синодальный формат может подготовить почву для поиска и нахождения решений во взаимоотношениях с правительством. Верховный Патриарх всегда задумывался о создании подобной структуры, я лично это знаю, однако эта идея так и не была реализована.
Если Святой Престол не возьмет на себя эту административную реформу, опасаюсь, что при нынешнем составе Верховного духовного совета авторитет Верховного Патриарха будет нежелательно ослаблен», — отметил он.
Синодальная структура считается высшим органом церковного управления, состоящим из высшего духовенства.
Участники Собрания епископов в Австрии в своем заявлении подтвердили верность Эчмиадзину и Католикосу. Они призвали власти Армении прекратить преследование церкви и уважать ее многовековую автономию. Участники встречи также выразили надежду, что проблемы будут решены путем диалога.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего предстоятеля Масисской епархии и запретила ему выезд из страны.