Բաքվի դատարանի կողմից շինծու գործերով 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը որոշել է չբողոքարկել դատավճիռը: Այդ մասին հայտնել է նրա ընտանիքը՝ նշելով, որ անկարելի է պաշտպանել սեփական իրավունքները մի համակարգում, որն ի սկզբանե մերժում է արդար դատաքննության իրավունքը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ շարունակելու են պայքարել արդարության համար միջազգային իրավական մեխանիզմների և միջազգային այլ ատյանների միջոցով։
«Այս որոշումը չի նշանակում համաձայնություն դատավճռի հետ և չի նշանակում հրաժարվում պաշտպանությունից։ Սա գիտակցաբար հրաժարում է լեգիտիմացնելու գործընթացը, որն ի սկզբանե կապ չուներ արդարադատության հետ։
Լսումների ընթացքում կատարվողը ոչ թե դատաքննություն էր, այլ բեմականացում։ Նիստերն անցկացվել են դռնփակ, անկախ դիտորդներին թույլ չի տրվել ներկա գտնվել, միջնորդություններն անտեսվել են։
Դատավճռի ամբողջական տեքստը դատարանի դահլիճում չի հրապարակվել։ Սույն հայտարարության հրապարակման պահին ո՛չ Ռուբենին, ո՛չ էլ ընտանիքին տրամադրված չի եղել դատավճռի պաշտոնական, գրավոր տեքստը՝ պատշաճ թարգմանությամբ, ինչն ընթացակարգային ևս մեկ կոպիտ խախտում է ու թույլ չի տալիս նույնիսկ ֆորմալ առումով հասկանալ 20 տարվա ազատազրկման հիմքերը։
Բողոքարկումն իմաստ ունի միայն այնտեղ, որտեղ գոյություն ունի առաջին ատյանի դատարանի սխալներն ուղղելու հնարավորություն։ Սակայն երբ խախտումներն ունեն համակարգային բնույթ և առնչվում են արդարադատության հիմնարար սկզբունքներին, բողոքարկումը վերածվում է ապօրինի հետապնդումը լեգիտիմացնող ևս մեկ գործիքի։
Այս պայմաններում վերադաս ատյան դիմելը կնշանակի ճանաչել դատական գործընթացի՝ իրավունքի նորմերի թեկուզ նվազագույն պահանջներին համապատասխանությունը, ինչը բնավ այդպես չէ։
Ռուբենը գիտակցաբար հրաժարվում է դատական գործընթացի իմիտացիային մասնակցելուց։ Նա չի ճանաչում դատավճիռը որպես արդարադատության իրավական ակտ և այն համարում է քաղաքական շարժառիթներով և անօրինական հետապնդման մաս, որը ոչ այլ ինչ է, քան արդարադատության մերժում։
Բողաքարկումից հրաժարումը ոչ թե պայքարի ավարտ է, այլ հրաժարում՝ ֆարսին մասնակցելուց»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

25 Февраль 2026 - 10:49 AMT
Известный предприниматель и меценат, бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, приговоренный судом в Баку к 20 годам лишения свободы по, как утверждают его сторонники, сфабрикованным обвинениям, решил не обжаловать приговор. Об этом сообщила его семья.
В заявлении отмечается, что невозможно защищать свои права в системе, которая изначально отказывает в праве на справедливое судебное разбирательство.
Семья заявила, что продолжит борьбу за справедливость с использованием международных правовых механизмов и других международных инстанций.
«Это решение не означает согласия с приговором и не означает отказа от защиты. Это осознанный отказ легитимизировать процесс, который с самого начала не имел отношения к правосудию.
То, что происходило во время слушаний, было не судебным разбирательством, а инсценировкой. Заседания проходили в закрытом режиме, независимых наблюдателей не допустили, ходатайства игнорировались.
Полный текст приговора не был оглашен в зале суда. На момент публикации данного заявления ни Рубену, ни его семье не был предоставлен официальный письменный текст приговора с надлежащим переводом, что является очередным грубым процессуальным нарушением и не позволяет даже формально понять основания 20-летнего лишения свободы.
Обжалование имеет смысл только там, где существует возможность исправить ошибки суда первой инстанции. Однако когда нарушения носят системный характер и затрагивают фундаментальные принципы правосудия, апелляция превращается в еще один инструмент легитимации незаконного преследования.
В этих условиях обращение в вышестоящую инстанцию означало бы признание того, что судебный процесс соответствует хотя бы минимальным требованиям права, что не соответствует действительности.
Рубен сознательно отказывается участвовать в имитации судебного процесса. Он не признает приговор юридическим актом правосудия и считает его частью политически мотивированного и незаконного преследования, что является отказом в правосудии.
Отказ от апелляции — это не конец борьбы, а отказ участвовать в фарсе», — говорится в заявлении.
Суд в Баку приговорил Варданяна к 20 годам лишения свободы. Amnesty International охарактеризовала приговор как насмешку над правосудием. Джаред Генсер призвал президента США Дональда Трампа выполнить свое публичное обещание содействовать освобождению армянских пленных.