25 Փետրվար 2026 - 13:47 AMT
Կենսաթոշակների բարձրացման համար տարեկան լրացուցիչ մոտավորապես 75 մլրդ դրամ կպահանջվի, ասել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում ներկայացրել է կենսաթոշակների բարձրացման ֆինանսական գնահատականները և հնարավոր օրենսդրական փոփոխությունները։
Ըստ նախարարի՝ կենսաթոշակների բարձրացման համար անհրաժեշտ միջոցները կան, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Իմ հաշվարկներով՝ տարեկան լրացուցիչ մոտավորապես 75 մլրդ դրամ գումար է պետք լինելու: Դրա մի մասն արդեն իսկ կա, որովհետև մենք ունենք ռեզերվներ, մի մասն էլ կա, որովհետև տնտեսական աճի պոտենցիալ ենք տեսնում: Եթե լրացուցիչ կարիք առաջանա, կտեսնենք: Մենք անընդհատ մեր ծրագրերում օպտիմիզացիա ենք անում և մաքսիմալ արդյունավետ ծրագրերն ենք միայն թողնում, որ մնան»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ հնարավոր է, որ Ազգային ժողովի օրենքով փոփոխություն արվի կենսաթոշակների սահմանաչափը բարձրացնելու որոշման հետ կապված:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ապրիլի 1-ից Հայաստանում կենսաթոշակները կբարձրանան։ Համեմատաբար ցածր կենսաթոշակները կավելանան 10 հազար դրամով, իսկ համեմատաբար բարձր կենսաթոշակները՝ ավելի փոքր չափով։ Նշվել է, որ այս հաշվարկներում հետվճարը ներառված չէ։

25 Февраль 2026 - 13:53 AMT
Для повышения пенсий ежегодно потребуется дополнительно около 75 млрд драмов, заявил министр экономики Геворг Папоян в ходе парламентского брифинга, представив финансовые расчеты и возможные законодательные изменения.
По словам министра, необходимые средства для повышения пенсий имеются, сообщает 1lurer.am.
«По моим расчетам, ежегодно потребуется дополнительно около 75 млрд драмов. Часть этих средств уже есть, поскольку у нас имеются резервы; еще часть обеспечивается за счет потенциала экономического роста. Если возникнет дополнительная необходимость, мы рассмотрим ее. Мы постоянно проводим оптимизацию наших программ и оставляем только максимально эффективные», — сказал он.
Он добавил, что не исключено внесение изменений в закон Национальным собранием в связи с решением о повышении порога пенсий.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что с 1 апреля в Армении пенсии будут повышены. Сравнительно низкие пенсии увеличатся на 10 000 драмов, а более высокие — на меньшую сумму. Отмечено, что кешбэк в этих расчетах не учитывается.