Հյուսիս-հարավ ճանապարհի Քաջարան–Ագարակ 32 կմ հատվածում երկրորդ թունելն արդեն փորվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում ասել է ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:
«Հայաստանի ամենամեծ շինհրապարակում՝ Հյուսիս֊հարավ ճանապարհի Քաջարան֊Ագարակ 32 կմ հատվածում 2֊րդ փորված թունելն ունենք»,-նշել է նա:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Քաջարան-Ագարակ 32 կմ երկարությամբ նոր հատվածը կես ժամով կկրճատի Իրանի սահմանից դեպի Կապան ճանապարհի տևողությունը, իսկ Երևանից Գյումրի գնալու ժամանակը կդառնա մինչև մոտ մեկ ժամ (այժմ՝ 1․5 – 2 ժամ):
Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածում նախատեսվում է կառուցել 17 կամուրջ‚ 2 թունել (ընդհանուր շուրջ 900մ երկարությամբ)‚ 5 տրանսպորտային հանգույց։
Հյուսիս-Հարավ ռազմավարական ճանապարհի կառուցումը մեկնարկել է 2012–ին , սակայն դեռ ավարտին չի հասցվել։ Եթե Հյուսիս-Հարավ մայրուղին վերջապես երկրի հյուսիսը նոր ճանապարհով կապի հարավին, գործող 550 կմ երկարությամբ ճանապարհը կկրճատվի մի քանի ժամով։ Կնվազի նաև բեռնափոխադրումների գինը։

26 Февраль 2026 - 08:58 AMT
Второй тоннель уже пробит на 32-километровом участке Каджаран–Агарак трассы Север–Юг, сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян в ходе прямого эфира в Facebook.
«На крупнейшей строительной площадке Армении — 32-километровом участке Каджаран–Агарак трассы Север–Юг — у нас уже есть второй пробитый тоннель», — отметил он.
Ранее сообщалось, что новый 32-километровый участок Каджаран–Агарак сократит время в пути от границы с Ираном до Капана на полчаса, а дорога из Еревана в Гюмри займет около одного часа (в настоящее время — 1,5–2 часа).
На данном участке предусмотрено строительство 17 мостов, двух тоннелей общей протяженностью около 900 метров и пяти транспортных развязок.
Строительство стратегической автодороги Север–Юг началось в 2012 году, однако до сих пор не завершено. После окончательного соединения севера и юга страны новой трассой существующая дорога протяженностью 550 километров сократится на несколько часов, а стоимость грузоперевозок уменьшится.