26 Փետրվար 2026 - 08:57 AMT
ՀՀ կառավարությունը պակասեցրել է սոցփաթեթի համար նախատեսված 2026-ի բյուջեն՝ հստակեցնելով սոցիալական փաթեթների տրամադրման կարգն ու չափաքանակները։ Գործադիրը փոփոխություն է կատարել որոշման մեջ՝ ապահովելու համար հանրային հատվածի աշխատողների առողջապահական և հանգստի կարիքները։
«Նախագծի նպատակն է սոցփաթեթի հատկացումները դարձնել ավելի հասցեական և ճշգրիտ։ Ըստ փաստաթղթի՝ ծրագիրն ընդգրկում է ավելի քան 133,000 շահառուի, իսկ ընդհանուր բյուջեն կազմում է 9.6 միլիարդ դրամ, որը բաշխվում են ըստ հանրային իշխանության և տարածքային կառավարման մարմինների»,- նշված է նախագծում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախորդ տարիներից տարբերությամբ՝ այս անգամ հիմք են ընդունվել ոչ թե գերատեսչությունների ներկայացրած նախնական հայտերը, որոնք կազմել են մոտ 11 միլիարդ դրամ, այլ նախորդ տարվա փաստացի կատարված ծախսերը։ Կառավարությունը հիմնավորել է, որ այդ մոտեցումը կիրառվել է բյուջետային միջոցները խնայելու և դրանք «թափուր հաստիքների» համար չնախատեսելու նպատակով։
Միևնույն ժամանակ, փոփոխություններում ներառված չեն Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցների և Մետրոպոլիտենի աշխատակիցների սոցփաթեթների համար նախատեսված գումարները։
Գործադիրը հավաստիացրել է, որ տարվա ընթացքում թափուր հաստիքների համալրման կամ կառուցվածքային փոփոխությունների դեպքում ֆինանսական պակաս չի առաջանալու։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը իրականացնելու է անհրաժեշտ վերաբաշխումներ։
Կառավարությունը շեշտել է, որ փոփոխությունների հիմնական նպատակը պետական համակարգում աշխատողների մոտիվացիայի բարձրացումն ու սոցիալական երաշխիքների անընդհատության ապահովումն է։ Սա նշանակում է, որ 2026 թվականին սոցփաթեթի շահառուները շարունակելու են անխափան օգտվել իրենց հասանելի ծառայություններից։

26 Февраль 2026 - 09:56 AMT
Правительство Армении сократило бюджет, предусмотренный на 2026 год для социального пакета, уточнив порядок и объемы его предоставления. Исполнительная власть внесла изменения в соответствующее решение с целью обеспечения потребностей работников государственного сектора в сфере здравоохранения и отдыха.
«Цель проекта — сделать распределение средств социального пакета более адресным и точным. Согласно документу, программа охватывает более 133 000 бенефициаров, а общий бюджет составляет 9,6 млрд драмов, распределяемых между органами государственной власти и территориального управления», — говорится в проекте, сообщает Sputnik Армения.
В отличие от предыдущих лет, за основу были взяты не предварительные заявки ведомств на сумму около 11 млрд драмов, а фактически произведенные расходы за прошлый год. В правительстве пояснили, что такой подход направлен на экономию бюджетных средств и исключение финансирования «вакантных должностей».
При этом в изменения не включены средства, предусмотренные для соцпакетов сотрудников школ, подведомственных мэрии Еревана, а также работников метрополитена.
Исполнительная власть заверила, что в течение года при заполнении вакантных должностей или структурных изменениях финансового дефицита не возникнет. Министерство труда и социальных вопросов проведет необходимые перераспределения.
Правительство подчеркнуло, что главная цель изменений — повышение мотивации работников государственного сектора и обеспечение непрерывности социальных гарантий. Это означает, что в 2026 году получатели соцпакета продолжат беспрепятственно пользоваться предоставляемыми услугами.