Մինչև 1 միլիոն դրամ անձնական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն լինի: Կառավարության նիստում հաստատվել են հայտարարագրման ոչ ենթակա նվազեցվող (չհարկվող) եկամուտների տեսակները և շեմերը: Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է որոշման նախագիծը։
«Մասնավորապես, առաջարկվում է սահմանել, որ հայտարարագրման ենթակա չեն ստացվող վարկերի գումարները՝ առանց գումարային սահմանափակման, ընտանիքի անդամ չհամարվող ֆիզիկական անձանցից՝ մինչև 1 մլն դրամը միանվագ ստացվող փոխառությունների գումարները, ոչ առևտրային կազմակերպություններից միանվագ՝ մինչև 1 մլն դրամը ներառյալ, անհատույց ստացվող ակտիվները, ժառանգության և նվիրատվության կարգով ընտանիքի անդամ չհամարվող ֆիզիկական անձանցից միանվագ՝ մինչև 1 մլն դրամ արժեքով ստացվող գույքը ու դրամական միջոցները և այլն»,- ասել է նախարարը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նաև նշել է, որ ընթացիկ տարուց սկսած թոշակառուները ևս պետք է լրացնեն հայտարարագիր։ Նրանք 2025 թվականի համար հայտարարագիր են ներկայացնելու 2026 թվականին, իսկ եթե լրացուցիչ տվյալներ ավելացնելու անհրաժեշտություն չլինի, փաստաթուղթը կլրացվի ինքնաշխատ կերպով։
Ազգային ժողովը 2025 թվականին ընդունել է նախագիծ, որի արդյունքում էապես պարզեցվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։
Մասնավորապես՝ սահմանվել է, որ հայտարարագրման ենթակա չեն ընտանիքի անդամներից ստացվող չհարկվող եկամուտները։ Միաժամանակ հստակեցվել է, որ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող ֆիզիկական անձի ընտանիքի անդամներ են համարվում նրա ամուսինը, ծնողները, քույրերը, եղբայրները, զավակները (որդեգրողները և որդեգրվածները), պապերը, տատերը և թոռները։

Personal transfers of up to 1 million drams will not be subject to declaration. At its session, the government approved the types and thresholds of non-declarable (non-taxable) income. Finance Minister Vahe Hovhannisyan presented the draft decision.
“In particular, it is proposed to establish that the following will not be subject to declaration: loan amounts received, without monetary limitation; one-time loans of up to 1 million drams received from individuals who are not family members; one-time gratuitous assets received from non-commercial organizations up to and including 1 million drams; property and funds received through inheritance or donation from individuals who are not family members, in a one-time amount of up to 1 million drams in value, and so on,” the minister said, according to 1lurer.am.
He also noted that starting this year pensioners will also be required to fill out declarations. They will submit a declaration for 2025 in 2026, and if there is no need to add additional information, the document will be completed automatically.
In 2025, the National Assembly adopted a bill that significantly simplified the system for declaring individuals’ income.
In particular, it was established that non-taxable income received from family members is not subject to declaration. At the same time, it was clarified that family members of an individual obliged to submit a declaration include the spouse, parents, sisters, brothers, children (including adoptive parents and adopted children), grandparents and grandchildren.