Մինչև 1 միլիոն դրամ անձնական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն լինի: Կառավարության նիստում հաստատվել են հայտարարագրման ոչ ենթակա նվազեցվող (չհարկվող) եկամուտների տեսակները և շեմերը: Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է որոշման նախագիծը։
«Մասնավորապես, առաջարկվում է սահմանել, որ հայտարարագրման ենթակա չեն ստացվող վարկերի գումարները՝ առանց գումարային սահմանափակման, ընտանիքի անդամ չհամարվող ֆիզիկական անձանցից՝ մինչև 1 մլն դրամը միանվագ ստացվող փոխառությունների գումարները, ոչ առևտրային կազմակերպություններից միանվագ՝ մինչև 1 մլն դրամը ներառյալ, անհատույց ստացվող ակտիվները, ժառանգության և նվիրատվության կարգով ընտանիքի անդամ չհամարվող ֆիզիկական անձանցից միանվագ՝ մինչև 1 մլն դրամ արժեքով ստացվող գույքը ու դրամական միջոցները և այլն»,- ասել է նախարարը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա նաև նշել է, որ ընթացիկ տարուց սկսած թոշակառուները ևս պետք է լրացնեն հայտարարագիր։ Նրանք 2025 թվականի համար հայտարարագիր են ներկայացնելու 2026 թվականին, իսկ եթե լրացուցիչ տվյալներ ավելացնելու անհրաժեշտություն չլինի, փաստաթուղթը կլրացվի ինքնաշխատ կերպով։
Ազգային ժողովը 2025 թվականին ընդունել է նախագիծ, որի արդյունքում էապես պարզեցվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։
Մասնավորապես՝ սահմանվել է, որ հայտարարագրման ենթակա չեն ընտանիքի անդամներից ստացվող չհարկվող եկամուտները։ Միաժամանակ հստակեցվել է, որ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն ունեցող ֆիզիկական անձի ընտանիքի անդամներ են համարվում նրա ամուսինը, ծնողները, քույրերը, եղբայրները, զավակները (որդեգրողները և որդեգրվածները), պապերը, տատերը և թոռները։

26 Февраль 2026 - 10:29 AMT
Личные переводы до 1 млн драмов не будут подлежать декларированию. Правительство на своем заседании утвердило виды и пороги доходов, не подлежащих декларированию (необлагаемых). Проект решения представил министр финансов Ваагн Ованнисян.
«В частности, предлагается установить, что декларированию не подлежат полученные суммы кредитов — без денежного ограничения; единовременно полученные займы до 1 млн драмов от физических лиц, не являющихся членами семьи; безвозмездно полученные активы от некоммерческих организаций — единовременно до 1 млн драмов включительно; имущество и денежные средства, полученные в порядке наследования или дарения от физических лиц, не являющихся членами семьи, единовременно на сумму до 1 млн драмов и так далее», — сказал министр, сообщает 1lurer.am.
Он также отметил, что начиная с текущего года пенсионеры также должны будут заполнять декларацию. За 2025 год они представят декларацию в 2026 году, а при отсутствии необходимости вносить дополнительные данные документ будет заполняться автоматически.
В 2025 году Национальное собрание приняло законопроект, существенно упростивший систему декларирования доходов физических лиц.
В частности, установлено, что не подлежат декларированию необлагаемые доходы, полученные от членов семьи. Одновременно уточнено, что членами семьи лица, обязанного представлять декларацию, считаются супруг(а), родители, сестры, братья, дети (в том числе усыновители и усыновленные), дедушки, бабушки и внуки.