Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների մասին տեղեկատվության որոնման ծառայություն ստեղծելու մասին Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագրին:
Կառավարության հաստատումից հետո հայկական կողմը ստորագրելու է այդ փաստաթուղթը։ Նախատեսվող որոնողական հարթակում միավորվելու են բիզնեսի մտավոր սեփականության օբյեկտների մասին տվյալները, որոնք պահվում են միության հինգ անդամ պետություններում։ Խոսքը վերաբերում է ապրանքային նշաններին և ապրանքների ծագման աշխարհագրական նշումներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախաձեռնության հիմնական նպատակը բիզնեսին և պետական մարմիններին մտավոր սեփականության պաշտպանության համար հարմարավետ և արագ գործիքներ տրամադրելն է։
Համաձայնագրի նախագիծը մշակվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում՝ ԵԱՏՄ գործադիր մարմնում, անցյալ տարվա սեպտեմբերին։

26 Февраль 2026 - 10:38 AMT
Правительство Армении одобрило соглашение Евразийского экономического союза (ЕАЭС) о создании службы поиска информации об объектах промышленной собственности.
После утверждения кабмином армянская сторона подпишет данный документ. Предполагаемая поисковая платформа объединит данные об объектах интеллектуальной собственности бизнеса, хранящиеся в пяти государствах — членах союза. Речь идет о товарных знаках, а также о географических указаниях происхождения товаров, сообщает Sputnik Армения.
Основная цель инициативы — предоставить бизнесу и государственным органам удобные и быстрые инструменты для защиты прав интеллектуальной собственности.
Проект соглашения был разработан в Евразийской экономической комиссии — исполнительном органе ЕАЭС — в сентябре прошлого года.