Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների մասին տեղեկատվության որոնման ծառայություն ստեղծելու մասին Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագրին:
Կառավարության հաստատումից հետո հայկական կողմը ստորագրելու է այդ փաստաթուղթը։ Նախատեսվող որոնողական հարթակում միավորվելու են բիզնեսի մտավոր սեփականության օբյեկտների մասին տվյալները, որոնք պահվում են միության հինգ անդամ պետություններում։ Խոսքը վերաբերում է ապրանքային նշաններին և ապրանքների ծագման աշխարհագրական նշումներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախաձեռնության հիմնական նպատակը բիզնեսին և պետական մարմիններին մտավոր սեփականության պաշտպանության համար հարմարավետ և արագ գործիքներ տրամադրելն է։
Համաձայնագրի նախագիծը մշակվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում՝ ԵԱՏՄ գործադիր մարմնում, անցյալ տարվա սեպտեմբերին։

26 February 2026 - 10:38 AMT
The Armenian government has approved the agreement of the Eurasian Economic Union (EAEU) on establishing a search service for information on industrial property objects.
Following the government’s approval, the Armenian side will sign the document. The planned search platform will consolidate data on business intellectual property objects stored in the five member states of the union. The agreement concerns trademarks as well as geographical indications of origin of goods, Sputnik Armenia reports.
The main objective of the initiative is to provide businesses and state bodies with convenient and rapid tools for the protection of intellectual property rights.
The draft agreement was developed by the Eurasian Economic Commission, the executive body of the EAEU, in September last year.