Ավստրալիայում առևանգել և սպանել են 85-ամյա Քրիս Բաղսարյանին: Մեղադրանք է ներկայացվել 2 անձի: Քննիչները կարծում են, որ նրան սխալմամբ են առևանգել, հայտնում է ABC -ն:
85-ամյա սիդնեյցի պապիկին առևանգվել են Հյուսիսային Ռայդի իր տնից փետրվարի 13-ի վաղ առավոտյան:
Փետրվարի 25-ին ոստիկանությունը Քենթհերսթում ձերբակալել է 29-ամյա Ջերարդ Էնթոնի Էնդրյուսին, իսկ Քասլ Հիլում՝ 24-ամյա Դանիել Սթիվենսին։ Երկուսն էլ տեղափոխվել են Ռիվերսթոունի ոստիկանության բաժանմունք, որտեղ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել սպանության և խմբով առևանգելու կամ պահելու մեջ՝ փրկագնի նպատակով, որը հանգեցրել է մահվան:
Էնդրյուսի փաստաբան ՄաքԳիրն ասել է, որ քննությունը շարունակվում է, և ինքը սպասելու է ապացույցների փաթեթին, որը ներկայացվելու է ապրիլին։
«Իհարկե, ինձ համար ակնհայտ է այս գործի առանձնահատուկ զգայուն բնույթը զոհի ընտանիքի համար»,-ասել է նա։
Սթիվենսը նույնպես առաջին անգամ ներկայացել է դատարան։ Նրա փաստաբան Ջավիդ Ֆայզը գրավի միջնորդություն չի ներկայացրել, սակայն մագիստրատին տեղեկացրել է, որ իր պաշտպանյալին անհրաժեշտ է դեղորայք՝ գոտևոր հերպեսի բուժման համար։
Սթիվենսի գործը նույնպես հետաձգվել է մինչև ապրիլի 17-ը։
Դատարանից դուրս պարոն Ֆայզը լրագրողներին հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը գիտակցում է, որ դատական գործընթացը ժամանակ է պահանջելու։
«Դա ողբերգական միջադեպ է: Նա հասկանում է մեղադրանքների բնույթն ու լրջությունը և հարցին լուրջ է վերաբերվում», — ասել է նա։
Ոստիկանությունը շարունակում է քննությունը։ Մոտակա տան տեսախցիկների տեսագրություններում երևում է, թե ինչպես երեք տղամարդ փետրվարի 13-ին առավոտյան մոտավորապես ժամը 5-ին ուժով նստեցրել է պարոն Բաղսարյանին SUV մեքենա։
ABC-ն տեղեկացել է, որ քննիչները ենթադրել են, թե առևանգողները նպատակ են ունեցել առևանգել Սիդնեյի գործարար Դիմիտրի Ստեփանյանի ազգականին, որը բնակվում է Հյուսիսային Ռայդում։
Ոստիկանությունը որոնողական աշխատանքների 11-րդ օրը Սիդնեյի հյուսիս-արևմտյան ծայրամասում՝ Փիթ Թաունի գոլֆի ակումբի մոտ, հայտնաբերել է Բաղսարյանի աճյունը։

Eighty-five-year-old Chris Baghsarian was abducted and killed in Australia. Two individuals have been charged in connection with the case. Investigators believe he may have been kidnapped by mistake, ABC reports.
The 85-year-old Sydney resident was abducted from his home in North Ryde in the early hours of February 13.
On February 25, police arrested 29-year-old Gerard Anthony Andrews in Kenthurst and 24-year-old Daniel Stevens in Castle Hill. Both were taken to Riverstone Police Station, where they were charged with murder and with kidnapping or detaining in company for ransom resulting in death.
Andrews’ lawyer, McGirr, said the investigation is ongoing and that he is awaiting the brief of evidence, which is expected to be presented in April.
“Of course, it is obvious to me the particularly sensitive nature of this case for the victim’s family,” he said.
Stevens also appeared in court for the first time. His lawyer, Javid Faiz, did not apply for bail but informed the magistrate that his client requires medication for shingles.
Stevens’ case was also adjourned until April 17.
Outside the court, Faiz told reporters that his client understands the court process will take time.
“It is a tragic incident. He understands the nature and seriousness of the charges and is taking the matter seriously,” he said.
Police continue their investigation. CCTV footage from a nearby home shows three men forcing Mr. Baghsarian into an SUV at around 5 a.m. on February 13.
ABC has learned that investigators suspect the abductors may have intended to kidnap a relative of Sydney businessman Dimitri Stepanyan, who lives in North Ryde.
On the 11th day of the search operation, police discovered Baghsarian’s remains near Pitt Town Golf Club in Sydney’s northwest.