Ավստրալիայում առևանգել և սպանել են 85-ամյա Քրիս Բաղսարյանին: Մեղադրանք է ներկայացվել 2 անձի: Քննիչները կարծում են, որ նրան սխալմամբ են առևանգել, հայտնում է ABC -ն:
85-ամյա սիդնեյցի պապիկին առևանգվել են Հյուսիսային Ռայդի իր տնից փետրվարի 13-ի վաղ առավոտյան:
Փետրվարի 25-ին ոստիկանությունը Քենթհերսթում ձերբակալել է 29-ամյա Ջերարդ Էնթոնի Էնդրյուսին, իսկ Քասլ Հիլում՝ 24-ամյա Դանիել Սթիվենսին։ Երկուսն էլ տեղափոխվել են Ռիվերսթոունի ոստիկանության բաժանմունք, որտեղ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել սպանության և խմբով առևանգելու կամ պահելու մեջ՝ փրկագնի նպատակով, որը հանգեցրել է մահվան:
Էնդրյուսի փաստաբան ՄաքԳիրն ասել է, որ քննությունը շարունակվում է, և ինքը սպասելու է ապացույցների փաթեթին, որը ներկայացվելու է ապրիլին։
«Իհարկե, ինձ համար ակնհայտ է այս գործի առանձնահատուկ զգայուն բնույթը զոհի ընտանիքի համար»,-ասել է նա։
Սթիվենսը նույնպես առաջին անգամ ներկայացել է դատարան։ Նրա փաստաբան Ջավիդ Ֆայզը գրավի միջնորդություն չի ներկայացրել, սակայն մագիստրատին տեղեկացրել է, որ իր պաշտպանյալին անհրաժեշտ է դեղորայք՝ գոտևոր հերպեսի բուժման համար։
Սթիվենսի գործը նույնպես հետաձգվել է մինչև ապրիլի 17-ը։
Դատարանից դուրս պարոն Ֆայզը լրագրողներին հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը գիտակցում է, որ դատական գործընթացը ժամանակ է պահանջելու։
«Դա ողբերգական միջադեպ է: Նա հասկանում է մեղադրանքների բնույթն ու լրջությունը և հարցին լուրջ է վերաբերվում», — ասել է նա։
Ոստիկանությունը շարունակում է քննությունը։ Մոտակա տան տեսախցիկների տեսագրություններում երևում է, թե ինչպես երեք տղամարդ փետրվարի 13-ին առավոտյան մոտավորապես ժամը 5-ին ուժով նստեցրել է պարոն Բաղսարյանին SUV մեքենա։
ABC-ն տեղեկացել է, որ քննիչները ենթադրել են, թե առևանգողները նպատակ են ունեցել առևանգել Սիդնեյի գործարար Դիմիտրի Ստեփանյանի ազգականին, որը բնակվում է Հյուսիսային Ռայդում։
Ոստիկանությունը որոնողական աշխատանքների 11-րդ օրը Սիդնեյի հյուսիս-արևմտյան ծայրամասում՝ Փիթ Թաունի գոլֆի ակումբի մոտ, հայտնաբերել է Բաղսարյանի աճյունը։

26 Февраль 2026 - 10:59 AMT
В Австралии был похищен и убит 85-летний Крис Багсарян. По делу предъявлены обвинения двум лицам. Следователи полагают, что похищение могло быть совершено по ошибке, сообщает ABC.
85-летнего жителя Сиднея похитили из его дома в районе Норт-Райд ранним утром 13 февраля.
25 февраля полиция задержала 29-летнего Джерарда Энтони Эндрюса в Кентхерсте и 24-летнего Даниела Стивенса в Касл-Хилле. Оба были доставлены в полицейский участок Риверстоуна, где им предъявлены обвинения в убийстве, а также в похищении или незаконном удержании группой лиц с целью получения выкупа, повлекшем смерть.
Адвокат Эндрюса Макгирр заявил, что расследование продолжается и он ожидает представления пакета доказательств в апреле.
«Для меня очевиден особо чувствительный характер этого дела для семьи погибшего», — отметил он.
Стивенс также впервые предстал перед судом. Его адвокат Джавид Фаиз не подавал ходатайство о залоге, однако сообщил магистрату, что его подзащитному требуется лечение от опоясывающего лишая.
Дело Стивенса также отложено до 17 апреля.
Вне здания суда Фаиз сообщил журналистам, что его клиент понимает, что судебный процесс потребует времени.
«Это трагический инцидент. Он осознает характер и серьезность предъявленных обвинений и относится к делу серьезно», — сказал он.
Полиция продолжает расследование. На записях камер наблюдения соседнего дома видно, как трое мужчин около 5 утра 13 февраля силой посадили господина Багсаряна в внедорожник.
По данным ABC, следователи предполагают, что похитители намеревались похитить родственника сиднейского бизнесмена Димитри Степаняна, проживающего в Норт-Райде.
На 11-й день поисковой операции полиция обнаружила останки Багсаряна недалеко от гольф-клуба Питт-Таун в северо-западной части Сиднея.