Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու նպատակով կառավարությունը պատրաստվում է ներգրավել 70 մլն եվրոյի վարկ։ Համաձայնագրի նախագիծը Ազգային ժողովի հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը ՀՀ-ի և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև է՝ Հայաստանի ջրի և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագրի առաջին փուլի իրականացման համար, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ծրագիրը միտված է ոռոգման, ջրամատակարարման և ջրահեռացման ոլորտների արդիականացմանն ու համակարգային բարեփոխմանը։
«Հարկ եմ համարում նշել, որ ծրագիրը համաֆինանսավորվելու է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության ևս 70 մլն եվրոյի չափով և ՀՀ Կառավարության կողմից՝ հարկերի, տուրքերի և այլ վճարների տեսքով:
Ծրագիրը բազմափուլային է, նախատեսվում է 5 տարվա համար։ Հաջող իրականացման դեպքում կլինի նաև ծրագրի երկրորդ փուլ։ Դրամական արտահայտությամբ առաջին փուլը կլինի 185 միլոն դոլար, երկրորդը՝ 250: Համաձայնագիրը ստացել է Սահմանադրական դատարանի հավանությունն ու դրական եզրակացությունը»,- նշել է նա։
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պարզաբանել է իր կայքում հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակցույցը, որի համաձայն մայիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ը Երևանի և մարզերի մի շարք հասցեներում ջրամատակարարումն իրականացվելու է 17-ժամյա գրաֆիկով՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև գիշերը 24:00-ը։ Ընկերությունն անդրադարձել է նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճին և գիշերային ժամերին ջրի կորուստները կանխելու անհրաժեշտությանը:
Ավելի ուշ հայտարարվել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխություն տեղի չի ունենա:

26 February 2026 - 14:11 AMT
To ensure improved water supply, the government intends to secure a €70 million loan. The draft agreement was presented at a parliamentary committee session by Water Committee Chairman Aramazd Ghalamkaryan.
According to him, the agreement is between Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development for the implementation of the first phase of the Armenia Water and Irrigation Services Improvement Program, Aysor.am reports.
The program aims at modernization and systemic reforms in the irrigation, water supply and drainage sectors.
“I consider it important to note that the program will also be co-financed by the French Development Agency in the amount of another €70 million and by the Government of Armenia through taxes, duties and other payments.
The program is multi-phase and is planned for five years. If successfully implemented, there will also be a second phase. In monetary terms, the first phase will amount to $185 million, and the second to $250 million. The agreement has received approval and a positive opinion from the Constitutional Court,” he said.
Earlier, Veolia Water clarified on its website that from May 1 to September 16 water supply at a number of addresses in Yerevan and the regions would operate on a 17-hour schedule — from 7:00 a.m. to midnight — citing a sharp increase in new consumers and the need to prevent nighttime water losses.
Later, it was announced that following government intervention, no changes would take place in the water supply schedule.