Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու նպատակով կառավարությունը պատրաստվում է ներգրավել 70 մլն եվրոյի վարկ։ Համաձայնագրի նախագիծը Ազգային ժողովի հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը ՀՀ-ի և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև է՝ Հայաստանի ջրի և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագրի առաջին փուլի իրականացման համար, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ծրագիրը միտված է ոռոգման, ջրամատակարարման և ջրահեռացման ոլորտների արդիականացմանն ու համակարգային բարեփոխմանը։
«Հարկ եմ համարում նշել, որ ծրագիրը համաֆինանսավորվելու է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության ևս 70 մլն եվրոյի չափով և ՀՀ Կառավարության կողմից՝ հարկերի, տուրքերի և այլ վճարների տեսքով:
Ծրագիրը բազմափուլային է, նախատեսվում է 5 տարվա համար։ Հաջող իրականացման դեպքում կլինի նաև ծրագրի երկրորդ փուլ։ Դրամական արտահայտությամբ առաջին փուլը կլինի 185 միլոն դոլար, երկրորդը՝ 250: Համաձայնագիրը ստացել է Սահմանադրական դատարանի հավանությունն ու դրական եզրակացությունը»,- նշել է նա։
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը պարզաբանել է իր կայքում հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակցույցը, որի համաձայն մայիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 16-ը Երևանի և մարզերի մի շարք հասցեներում ջրամատակարարումն իրականացվելու է 17-ժամյա գրաֆիկով՝ առավոտյան ժամը 07:00-ից մինչև գիշերը 24:00-ը։ Ընկերությունն անդրադարձել է նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճին և գիշերային ժամերին ջրի կորուստները կանխելու անհրաժեշտությանը:
Ավելի ուշ հայտարարվել է, որ կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխություն տեղի չի ունենա:

Для обеспечения улучшенного водоснабжения правительство намерено привлечь кредит в размере €70 млн. Проект соглашения на заседании парламентской комиссии представил председатель Водного комитета Арамазд Галямкарян.
По его словам, соглашение заключается между Арменией и Международным банком реконструкции и развития для реализации первого этапа программы по улучшению водных и ирригационных услуг, сообщает Aysor.am .
Программа направлена на модернизацию и системные реформы в сферах ирригации, водоснабжения и водоотведения.
«Считаю необходимым отметить, что программа будет также софинансироваться Французским агентством развития в размере еще €70 млн, а также правительством Армении — в виде налогов, сборов и иных платежей.
Программа многоэтапная и рассчитана на пять лет. В случае успешной реализации будет предусмотрен и второй этап. В денежном выражении первый этап составит 185 млн долларов, второй — 250 млн. Соглашение получило одобрение и положительное заключение Конституционного суда», — отметил он.
Ранее компания «Веолия Джур» разъяснила, что с 1 мая по 16 сентября по ряду адресов в Ереване и регионах водоснабжение будет осуществляться по 17-часовому графику — с 07:00 до 24:00, ссылаясь на резкий рост числа новых потребителей и необходимость предотвращения потерь воды в ночное время.
Позднее было объявлено, что после вмешательства правительства изменения в графике водоснабжения не произойдут.