26 Փետրվար 2026 - 12:01 AMT
Հայաստանի կառավարության համար անհասկանալի է, թե ինչու վրացական կողմը թույլ չի տալիս ՌԴ-ից Վրաստանի սահմանը հատած բեռնատարների հայ վարորդներին շարունակել ճանապարհը։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ասել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, որ Վրաստանի ֆինանսական ոստիկանությունը հայ վարորդների ինչ-որ ապրանքների հետ խնդիր է տեսնում:
«Մեզ համար էլ է անհասկանալի։ Գիտեք, որ մի քանի օր առաջ ՀՀ-ում էր Վրաստանի Էկոնոմիկայի նախարարը։ Նա նշեց, որ սա իրենց գերատեսչության հետ կապ չունի, Վրաստանի ֆինանսական ոստիկանության հետ է կապված, որը ենթարկվում է Վրաստանի ֆինանսների նախարարությանը։ Ըստ վրացական կողմի՝ ֆինանսական ոստիկանությունն ինչ-որ խնդիրներ է տեսնում ինչ-որ ապրանքերի հետ կապված։ Ես խնդրել եմ պարզաբանել՝ ինչ ռիսկերի մասին է խոսքը։ Պետք է ասեմ, որ մինչև հիմա պատասխան չենք ստացել, թե ինչ են արել մեր վարորդները»,-ասել է նախարարը։
Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Վրաստանի տարածքով բեռնափոխադրումներ իրականացնող հայ վարորդները ահազանգում են, որ ՌԴ-ից Վրաստան մուտք գործելուց հետո իրենց տեղաշարժը անհասկանալի պատճառներով խոչընդոտվել է վրացի սահմանապահների կողմից։ Հիմնականում թույլ չի տրվել ճանապարհը շարունակել շինանյութ ներմուծողներին։ Վարորդները, անանուն մնալու պայմանով, նշել են, որ վրացական կողմում իրենցից պահանջվել է կաշառք։

26 February 2026 - 14:13 AMT
It is unclear to Armenia’s government why the Georgian side is not allowing Armenian truck drivers to continue their route after crossing into Georgia from Russia, Economy Minister Gevorg Papoyan said, according to Factor.am .
He noted that Georgia’s financial police reportedly see certain issues with some goods transported by Armenian drivers.
“It is also unclear to us. You know that a few days ago Georgia’s economy minister was in Armenia. He said this is not related to his ministry, but to the Georgian financial police, which is subordinate to Georgia’s Ministry of Finance. According to the Georgian side, the financial police see certain problems with some goods. I have asked for clarification as to what risks are being referred to. I must say that so far we have not received a response as to what our drivers have done,” the minister said.
For about a week, Armenian drivers engaged in cargo transportation through Georgia have been reporting that after entering Georgia from Russia, their movement has been obstructed by Georgian border guards for unclear reasons. Those importing construction materials have mainly been prevented from continuing their route.
Drivers, speaking on condition of anonymity, have claimed that they were asked for bribes by the Georgian side.