26 Փետրվար 2026 - 12:01 AMT
Հայաստանի կառավարության համար անհասկանալի է, թե ինչու վրացական կողմը թույլ չի տալիս ՌԴ-ից Վրաստանի սահմանը հատած բեռնատարների հայ վարորդներին շարունակել ճանապարհը։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ասել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, որ Վրաստանի ֆինանսական ոստիկանությունը հայ վարորդների ինչ-որ ապրանքների հետ խնդիր է տեսնում:
«Մեզ համար էլ է անհասկանալի։ Գիտեք, որ մի քանի օր առաջ ՀՀ-ում էր Վրաստանի Էկոնոմիկայի նախարարը։ Նա նշեց, որ սա իրենց գերատեսչության հետ կապ չունի, Վրաստանի ֆինանսական ոստիկանության հետ է կապված, որը ենթարկվում է Վրաստանի ֆինանսների նախարարությանը։ Ըստ վրացական կողմի՝ ֆինանսական ոստիկանությունն ինչ-որ խնդիրներ է տեսնում ինչ-որ ապրանքերի հետ կապված։ Ես խնդրել եմ պարզաբանել՝ ինչ ռիսկերի մասին է խոսքը։ Պետք է ասեմ, որ մինչև հիմա պատասխան չենք ստացել, թե ինչ են արել մեր վարորդները»,-ասել է նախարարը։
Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Վրաստանի տարածքով բեռնափոխադրումներ իրականացնող հայ վարորդները ահազանգում են, որ ՌԴ-ից Վրաստան մուտք գործելուց հետո իրենց տեղաշարժը անհասկանալի պատճառներով խոչընդոտվել է վրացի սահմանապահների կողմից։ Հիմնականում թույլ չի տրվել ճանապարհը շարունակել շինանյութ ներմուծողներին։ Վարորդները, անանուն մնալու պայմանով, նշել են, որ վրացական կողմում իրենցից պահանջվել է կաշառք։

26 Февраль 2026 - 14:13 AMT
Правительству Армении непонятно, почему грузинская сторона не разрешает армянским водителям грузовиков, пересекших границу из России в Грузию, продолжить путь, заявил министр экономики Геворг Папоян, сообщает Factor.am .
Он отметил, что финансовая полиция Грузии видит определенные проблемы в отношении некоторых товаров, перевозимых армянскими водителями.
«Нам это тоже непонятно. Несколько дней назад в Армении находился министр экономики Грузии. Он отметил, что это не относится к его ведомству, а связано с финансовой полицией Грузии, подчиняющейся Министерству финансов. По словам грузинской стороны, финансовая полиция усматривает какие-то проблемы в отношении определенных товаров. Я попросил разъяснить, о каких рисках идет речь. Должен сказать, что до сих пор мы не получили ответа, что именно сделали наши водители», — сказал министр.
Уже около недели армянские водители, осуществляющие грузоперевозки через территорию Грузии, сообщают, что после въезда из России в Грузию их передвижение по неясным причинам ограничивается грузинскими пограничниками. В основном не разрешают продолжить путь тем, кто ввозит строительные материалы.